رویداد به پایان رسیده است!
بحران بی‌آبی در تاریخچهارشنبه ۲۸ تیربه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

بحران بی‌آبی

شروع:
سه‌شنبه ۲۷ تیر ۹۶ ۰۹:۰۰
پایان:
چهارشنبه ۲۸ تیر ۹۶ ۱۷:۰۰
بحران بی‌آبی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر
همایش بحران بی‌آبی که در تاریخ ۲۷ و ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۶ به عنوان اولین زیرمجموعه از سری برنامه‌های «ایران فردا»،  توسط مرکز نوآوری های شهری تهران و موسسه توسعه دانش فردای ایرانیان ، در مرکز نوآوری های شهری تهران برگزار می شود.

در دهه‌های اخیر،‌ بحران آب قلمرو جغرافیایی ایران را بر مبنای حوزه‌های کم‌آبی، تنش‌آبی و بی‌آبی تقسیم نموده است. از طرف دیگر، رسانه‌ها موضوعات مرتبط با منابع آب نظیر سد‌سازی، مدیریت سد، خشکسالی، گرد و غبار و خشک شدن تالاب‌ها و رودها را به کلاف سردرگمی تبدیل کرده‌اند.  اهمیت تامل بر وضعیت منابع آب در سالیان اخیر تا جایی پررنگ شده که با تنیده شدن در مفاهیم استراتژیکی چون جنگ آب تصویری ترسناک از آینده بشریت بر کره زمین را هشدار می‌دهد. در چنین شرایطی، بازشناسی بحران آب به عنوان یک ضرورت، نیازمند تلاشی جمعی در جهت کاربست ابزار تفکر برای بازتعریف مرزهای عملکردی فعالیت‌های محوری توسعه (کشاورزی، صنعت و شهریت) است. شناخت دگرگونی‌ها، مشکلات فعلی و چالش‌های پیش روی منطق عملکردی سیستم‌های آب در مقیاس‌های گوناگون شاید بتواند مبادی جدیدی را بر سر راه ارزیابی و امکان‌سنجی طراحی الگوهای توسعه کشور قرار دهد.

همایش بحران بی‌آبی در ایران به عنوان اولین زیرمجموعه از سری برنامه‌های ایران فردا است که با هدف استفاده از دانش و خلاقیت دانش‌پژوهان جوان و کارشناسان برجسته برای حل معضلات کلیدی کشور برنامه‌ریزی شده و به دنبال یافتن الگوهایی میان رشته‌ای است که توانایی تفکر و عمل را در جایگاهی شایسته بازیابی نماید. برای ایران فردا این هدف از طریق هم‌نشینی ۱) ایده های دانش محور، ۲)‌تجربیات حوزه صنعت-تجارت و ۳)ضروریات ساختارهای مدیریت کشور قابل پیگیری است. بنابراین ساختار این همایش به گونه‌ای پیشنهاد شده است که سه گروه ایده‌پردازان برخواسته از محافل علمی، دست اندرکاران صنعت و بازیگردانان مدیریت شهری را به تعامل سازنده با یکدیگر تشویق نماید.  

برنامه ریزی همایش بر مبنای سه بازوی سخنرانی‌ها، کارگروه های ایده‌پردازی و پنل های گفتگو انجام شده است. بخش‌اول در هر روز شامل ۱ سخنران کلیدی برای طرح کلیت مسائل حوزه مدیریت منابع آب و ۵ سخنرانی کوتاه ( هر کدام به مدت ۱۰ دقیقه) برای تصویر کردن مشکلات موجود و چالش‌های پیشرو در حوزه‌های مختلف مرتبط با بحران آب خواهد بود. حوزه‌های مورد بررسی به ۶ گروه کلی (بحران آب و مدیریت منابع، بحران آب و تغییرات اقلیمی، بحران آب و شهرییت معاصر، بحران آب و رویکرد های پایدار، بحران آب و تجربه های مشخص، بحران آب و مناقشات محتمل) دسته‌بندی می‌شود که مبنای کارگروه‌های ایده‌پردازی قرار خواهند گرفت. در بخش دوم، هر یک از این جلسات ایده‌پردازی توسط دو تن از سخنرانان روز نخست همایش و دو کارشناس مهمان از حوزه صنعت و مدیریت شهری، شد با حضور شرکت کنندگان دیگر که نقش فعال در ایده پردازی خواهند داشت، اداره خواهد. کارگروه ایده‌پردازی در نیمه ابتدایی روزهای همایش برنامه‌ریزی شده است و نیمه‌ی دوم این روز ها و یا بخش سوم، به صورت پنل  که هر یک توسط مدیریت کار‌گروه و کارشناسان حوزه صنعت و مدیریت شهری برگزار می‌شود به ارائه گزارش دستاوردهای احتمالی کارگروه خواهند پرداخت.

در طول دو روز برگزاری همایش، تجربه‌ای خلاقانه با عنوان «چیدمان چاشتی» با هدف افزایش آگاهی عمومی در زمینه آب مصرفی (حقیقی و مجازی) در مراحل مختلف تولید مواد غذایی در کنار همایش برگزار خواهد شد. این چیدمان مخاطبان و شرکت‌کنندگان را در انتخاب منوی چاشتی در برابر گزینه برتر با ردپای آبی مجازی کمتر قرار می‌دهد. امید داریم که بتوانیم از فرصت حضور شما در همایش استفاده نماییم.  

معیار انتخاب مدعوین، محتوای ویدیو یک دقیقه ای حاوی دلایل علاقه به شرکت در این رویداد خواهد بود.

 

برای اطلاع از پروژه ایران فردا و همایش بحران بی‌آبی به وبسایت پروژه مراجعه فرمایید.

 

ifproject.ir

آدرس:تهران اتوبان شهید زین‌الدین (شرق) - خروجی احسان / حکیمیه - خیابان الله‌اکبر - میدان کمیل - مرکز نوآوری‌های شهری تهران