رویداد به پایان رسیده است!
کارگاه آموزشی مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در تاریخ جمعه ۴ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

کارگاه آموزشی مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

شروع:
جمعه ۴ اسفند ۹۶ ۰۹:۰۰
پایان:
جمعه ۴ اسفند ۹۶ ۱۳:۰۰
کارگاه آموزشی مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

چرا باید در این کارگاه شرکت کنیم؟


 CRM یا Customer Relationship Management در کسب و کارها مفهوم پرکاربرد اما در عین حال پر ابهامی است. زمانی که یک کسب و کار سنتی از CRM صحبت می‌کند، احتمالا از «نرم افزاری» صحبت می‌کند که اطلاعات کامل مشتریان را در خود ذخیره می کند، در لحظه به روز می شود و امکان گزارش گیری دارد! در حالی که برای بسیاری از کسب و کارهای دیگر، CRM معادل «فرآیند» برنامه‌ریزی ارتباطات شرکت با مشتریان است. هیچ یک از این تعاریف به‌کلی اشتباه نیستند، هر کسب و کار بسته به چالش‌هایی که در مساله ارتباط با مشتریان خود مشاهده می‌کند، تعریف متفاوتی از «مدیریت روابط با مشتریان» ارائه می‌کند.

مبنای مدیریت ارتباط با مشتری ارزشی است که به مشتری ارائه می‌گردد و این ارزش، چیزی است که مشتری درک مثبتی از آن دارد. این ارزش می‌تواند مزایایی مانند تضمین کیفیت، ایجاد تصور مثبت در قبال محصول، افزایش قابلیت اطمینان، برای مشتری فراهم سازد.

مد نظر قرار دادن مدیریت ارتباط با مشتری می‌تواند مزایای بیشماری برای صاحبان کسب و کار فراهم کند. از آنجاکه یکی از مهمترین دارایی های یک کسب و کار، مشتریان آن هستند، با استفاده از این رویکرد علاوه بر جذب مشتریان جدید، می توان با حفظ مشتریان فعلی و ترغیب آنان به خریدهای مجدد، موفقیت و رشد کسب و کار را تضمین نمود.

سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یک ابزار توانمند و کارا برای بازاریابی است. با یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری قدرتمند می توانید به اطلاعات ارزشمندی مانند ثبت محصولات محبوب و غیر محبوب مشتری، الگوهای هزینه ای و محل آنها، سن و جنسیت مشتریان، سلیقه ها، نیازها و عادات خرید مشتریان دسترسی داشته باشید. داشتن شناخت خوب از مشتریان، شما را قادر می سازد تا استراتژی های بازاریابی را در جهت صحیح توسعه داده و سپس نیازهای خاص مشتریان را برآورده کرده و در نهایت فروش خود را افزایش دهید..

سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یک استراتژی کسب و کار مشتری محور است که برای بهینه سازی درآمد، سود و رضایت مشتری طراحی شده است. هرچه بیشتر مشتریان خود را درک کنید، هدف قرار دادن مشتری های جدید و افزایش فروش آسان تر است.

اگر پایگاه داده های بازاریابی خود را داشته باشید، خط فروش و تحویل تان از طریق سیستم مدیریت ارتباط با مشتری  انجام خواهد شد، و در نتیجه  می توانید بر رابطه نظارت داشته باشید و بازگشت سرمایه گذاری خود را به دقت اندازه بگیرید. با استفاده  موثر داده ها، می توانید فروش را از یک پایگاه مشتری هدایت نمایید، و در عوض مقدار زیادی پول را در راستای جذب مشتری جدید مصرف نکنید.

مزیت دیگر این است که مدیریت ارتباط با مشتری، با جمع آوری اطلاعات کامل مشتریان در یک پایگاه داده، امکان طبقه‌بندی مشتریان را براساس راهبردها و معیارهای سازمان فراهم می سازد، که این می‌تواند در رسیدن به هدف مدیریت ارتباط با مشتری یعنی(( حذف، کاهش و عدم ترغیب مشتریان غیر سودآور)) را تسهیل کند.

در این کارگاه تلاش می‌شود با مرور تعاریف، Best Practice ها و ابزارهای مربوط به مدیریت روابط با مشتریان، شناخت مورد نیاز از این حوزه حاصل شود.

 

 


سرفصل مطالب کارگاه


تعریف CRM

مدیریت روابط مشتریان یا CRM در شرکت‌های مختلف ایران، عبارت شناخته شده و حتی پرکاربردی است، اما به همان میزان که شناخته شده است، معانی متفاوتی در ذهن افراد مختلف القا می کند. واقعیت این است که مفهوم و جایگاه CRM در یک شرکت دولتی در ایران، بسیار متفاوت با مفهوم و جایگاه آن در یک Startup حوزه IT است. در این بخش تعاریف متداول از CRM در ایران و تعاریفی که توسط شرکت‌های پیشرو از CRM ارائه شده است را بررسی می‌کنیم تا در نهایت به تعریف دقیقتری از CRM برسیم.

طراحی فرآیند مدیریت ارتباط با مشتریان

پس از رسیدن به تعریفی جامع از CRM، به این مساله می‌پردازیم که مدیریت مشتریان دقیقا شامل چه فرآیندها و فعالیت‌هایی می‌شود؟ برای این منظور با مثالهای عملی، فرآیند مدیریت ارتباط با مشتریان را از آغاز تا راه اندازی کامل بررسی و تحلیل خواهیم کرد. به طور خاص در این بخش به موارد زیر خواهیم پرداخت

  • چرخه عمر مشتری
  • سنجه‌های کلیدی
  • مدیریت روند حرکت مشتریان در چرخه عمر
  • کمپین‌های CRM
  • A/B Testing

باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان یکی از زیرمجموعه‌های فعالیت‌های مدیریت روابط مشتریان است. در این بخش اهداف شرکت‌ها از راه اندازی باشگاه مشتریان را بررسی می‌کنیم و ‌Best Practice های موجود را مطرح و تحلیل خواهیم کرد.

جایگاه سازمانی CRM

پس از اینکه فرآیند‌های مدیریت روابط مشتریان شناخته شدند، به این مساله خواهیم پرداخت که کسب و کارها چه جایگاهی برای مدیریت روابط مشتریان در چارت سازمانی خود باید در نظر بگیرند؟ چه کسی در سازمان باید وظیفه مدیریت روابط مشتریان را به عهده بگیرد؟ نقش سازمانی مدیریت روابط مشتریان و وظایف مدیر CRM در یک سازمان چیست؟

ابزارها CRM

مدیریت روابط مشتریان یکی از بخش‌هایی در مدیریت کسب و کار است که برای پیاده سازی کارآمد نیاز به ابزارهای متفاوتی دارد. نرم‌افزارهای متعددی در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از آنها نرم‌افزارهای نام آشنایی مانند Microsoft Dynamics هستند که در شرکت‌های متعددی در داخل و خارج از ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی دیگر، مانند Braze، ابزارهای جدیدی هستد که با تمرکز بر کسب و کارهای جدید و به ویژه استارت‌اپ ها طراحی شده اند. در این بخش کاربردها و تفاوتهای این ابزارها بررسی خواهیم کرد.

ترند‌های جدید در CRM

هر چند مدیریت روابط مشتریان مفهوم جدیدی نیست، اما در چند سال اخیر به واسطه پیشرفت ابزارهای آنلاین و همچنین به دلیل تحولات کسب و کارها و رشد کسب و کارهای سرویس محور، این مفهوم شاهد تحولات قابل توجهی بوده است. در بخش پایانی، ترند‌های جدید در مدیریت CRM را بررسی خواهیم کرد.


نکات مهم


لطفا قبل از ثبت نام دقت فرمایید پس از ثبت نام امکان انصراف از خرید وجود ندارد.

مدرس با تجربه

آرمان فاطمی
آرمان فاطمی
مدیر سابق CRM اسنپ

مدیر محصول سابق اسنپ
بنیانگذار سرویس پردازش هوشمند متن vakavic
مشاور مدیرعامل bonrail
مشاور فناوری اطلاعات sarcheshmeh
مدیر فنی شرکت مهندسی آلین کیش
بنیانگذار پایگاه داده bargedan
مدیر پروژه SMART Lab دانشگاه صنعتی شریف
دانش آموخته دوره MBA دانشگاه صنعتی شریف

سوالات متداول

CRM چی هست اصلا؟؟ به چه دردی میخوره؟
ابزار "مدیریت ارتباط با مشتری" (CRM) برای ایجاد یک کسب و کاری پایدار، بسیار مهم است. نکته اصلی این است که مشتریان برای کسب آن چه می خواهند نیازمند یک روش هستند و مدیریت این روش کلید موفقیت کسب و کار است. در دنیای امروز برای رشد سریع و داشتن کسب و کاری هدفمند، نیاز به دسترسی به اطلاعاتی فراتر از ایمیل‌ها، آدرس‌های پستی و شماره‌های تلفن‌ است. صاحبان کسب و کار باید درباره خدمات ارائه شده به مشتری‌ها و سابقه معاملات آنها آگاهی داشته باشند. افزون بر این، یک ابزار CRM کارآمد، بینش و نگاه دقیق‌تری درباره روند فروش به صاحبان کسب و کار ارائه می کند. با کمک مدیریت ارتباط با مشتری، می توانید دلایل یک خرید خاص و یا از دست دادن برخی مشتری‌ها را شناسایی کنید و مخاطبان هدف برای فروش یک محصول ویژه را شناسایی کنید. همچنین می توانید تعیین کنید چه محصولی باید به کدام دسته از مشتریان ارایه شود. یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری مزایایی همچون سازماندهی صحیح سیستم فروش، صرفه جویی در زمان، کمک به ایجاد ارتباط بهتر با مشتریان، منظم سازی سامانه فروش و مدیریت کارآمد خدمات دارد.
فرق این کارگاه با کارگاه های دیگه چیه؟
هرچند تیم نوآفرینان پیشینه موفقی در برگزاری کارگاه های آموزشی حوزه کسب و کار داره با این حال، مزیت رقابتی ما در این کارگاه مدرس با تجربه است. افراد زیادی هستند که در حوزه مدیریت ارتباط با مشتری دوره برگزار می کنند و یا حتی مدارک دانشگاهی بالایی دارند. ولی هیچ کدوم از این افراد نمیتونن به خوبی به شما آموزش بدن. دغدغه اصلی ما این بوده که کسی که میخاد یک مطلب رو تدریس کنه باید خودش اون حوزه رو به درستی درک کرده باشه و اصطلاحا توی گود باشه آقای فاطمی علاوه بر اینکه چند کسب و کار رو راه اندازی و مدیریت کردن، در کسب و کارهای مهم و مطرحی فعالیت داشتن و الان هم کنار همه این فعالیت ها مشاور برخی از مدیران بزرگ کسب و کار هستند فکر کنم همه اینها دلیی جز لیاقت و کاربلدی ایشون نداره پس شک نکنین که جای درستی اومدین.... دکمه ثبت نام رو بزنین
چه کسایی میتونن تو این کارگاه آموزشی شرکت کنن؟
کارآفرینان صاحبان ایده صاحبان کسب و کارها نوپا صاحبان و فعالان عرصه کسب و کارهای اینترنتی بنیانگذاران و اعضای استارت آپ ها علاقمندان به راه اندازی کسب و کار کسانی که می‌خواهند کسب و کاری موفق و بدون چالش را داشته باشند و نیز تمامی کسانی که تمایل دارد در اکوسیستم کارآفرینی کشور فعالیت نمایند.
آيا براي شركت كنندگان در كارگاه گواهينامه هم صادر ميشه؟
بله شرکت نوآفرینان که این کارگاه رو برگزار می کنه زیر مجموعه پارک علم و فناوری مدرس (وابسته به دانشگاه تربیت مدرس) هست. پارک علم و فناوری مدرس برای تمام عزیزانی که تمایل به دریافت گواهینامه داشته باشند، گواهینامه انگلیسی حضور در کارگاه صادر می کنه که نمونه اون پایین همین صفحه آورده شده
من هنوز تردید دارم، چکار کنم؟
بهانه ممنوع! بهانه ها جلوی موفقیت شما را میگیرن. شاید بگین پول ندارم: مبلغی که برای یادگیری پرداخت می کنید،بسیار کمتر از پولی هست که برای تجربه کردن می پردازین. شاید بگین وقت ندارم: همه ما وقت نداریم،حتی اونهایی که بیکارند! اما همه می توانیم برای کارهایی که برامون مهم هست وقت اختصاص دهیم،با یادگیری شما از موفقیت ها و شکست های دیگران درس می گیرین و در وقت و هزینتون صرفه جویی می شه. ممکنه بگین باید فکر کنم: عمر ما کوتاهه. کسایی در زندگی موفق ترند که کمتر فکر می کنند، بیشتر عمل می کنند. ممکنه بگین میخام مشاوره کنم: همین امروز ما در خدمتتون هستم که به شما کمک کنیم که دوره هایی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشه.
آیا پاورپوینت کارگاه در اختیارمون قرار میگیره؟
بله در پایان هرکارگاه، فایل پاورپوینت و تمام مستنداتی که مدرس بخاد در اختیار شرکت کننده ها قرار بده از طریق تلگرام در اختیارتون قرار میگیره
وسایل همراه و مورد نیاز در این رویداد چیست؟
مثل همه جاهای دیگه، یک کارت شناسایی همراهتون باشه کافیه با خودتون کاغذ و خودکار و.. اینا هم نیارید. ما به تمام شرکت کنندگان یک پکیج تقدیم می کنیم که نوشت افزار داخلش هست و می تونید هر مطلبی که نیاز بود یادداشت کنید.
بلیت پرینت شود یا خیر؟
از اونجایی که ما دوستدار محیط زیست هستیم، ثبت نام شما رو از طریق ایوند چک می کنیم و روز کارگاه با کارت شناسایی شما مطابقت میدیم. پس نیازی به پرینت نیست. شماهم میتونین به ما بپویندین و هوای زمین رو بیشتر داشته باشید.
این روزا همه گرفتارن، اگر یادمون رفت بیایم چی؟
ما روز قبل از رویداد بهتون ایمیل میزنیم. چون ممکنه کسی ایمیلش رو چک نکنه، ما به همه دوستان پیامک هم میدیم حالا اگه واقعا استرس فراموش کردن رو دارید، میتونید به ما بگید تا روز قبل از رویداد باهاتون تماس بگیریم.
چطوری از کارگاه های دیگه نوآفرینان خبر دار بشم؟
ما همیشه پاسخگوی سوالات شما هستیم. میتونید ازساعت 8 صبح تا 7 بعد ازظهر شنبه تا پنجشنبه با شماره دفترمون تماس بگیرین 66128068 و اگر تو دفتر نبودیم و نتونستیم پاسخگو باشیم با شماره موبایل دوستان روابط عمومی تماس بگیرید 09100047126 و 09017407306 یا تو تلگرام بهمون پیام بدید، حتما باهاتون تماس میگیریم.

گواهی شرکت در کارگاه


حامیان رسانه ای

آدرس: تهران خیابان کارگر شمالی، بالاتر از جلال ال احمد، پردیس فنی دانشگاه تهران، انستیتو مهندسی نفت، طبقه اول