الف ب موفقیت

الف ب موفقیت

رویداد‌ها۱
درباره برگزارکننده
ارتباط با برگزارکننده
دنبال کنندگان۱۱
ارتباط با الف ب موفقیت
شماره برگزارکننده
۰۹۱۷۸۸۹۶۱۵۱
تماس از طریق ایوند
ارسال پیام
شبکه‌های اجتماعی
درباره الف ب موفقیت

داستان الف ب موفقیت 
من حدود ۳ سال پیش در زمینه مشاوره تحصیلی فعالیت داشتم. در آن زمان به دانش آموزان زیر مجموعه ام روش ها و تکنیک های مختلف تست زنی، درس خواندن و برنامه ریزی را آموزش می دادم . دانش آموزان با یاد گیری آن نکات، خوش حال و مصمم به اجرای آنها بودند. تعدادی از دانش آموزان از نکات استفاده و پله به پله رشد می کردند ولی با اتمام سال تحصیلی و شروع سال جدید دوباره به نمره تراز گذشته شان باز می گشتند. یکسری دیگر از دانش آموزان هم نکات را فراموش می کردند یا انجام نمی دادند آن هم در حالی که  در ابتدا مصمم به انجام بودند.
مثلا یک موردی که خیلی روی آن تاکید داشتم، ثبت میزان مطالعه و عملکرد روزانه در دفتر برنامه ریزی و بررسی آن در آخر هفته و به صورت ماهانه بود. من هر دو هفته یکبار دفتر برنامه ریزی دانش آموزان را بررسی می کردم. بعضی ها به صورت کامل  ثبت می کردند اما یکسری نه! و من باید دوباره فواید بررسی عملکرد گذشته و تاثیری که در رشد نمره درسی دارد را می گفتم.
 
چرا مهم تر از چگونه
بعد از مشاهده این رفتار از دانش آموزان، فکر کردم که چرا دانش آموزانی که یکسال پله به پله رشد کردند، در ابتدای سال دوباره به پله اول بازمی گردند؟ و چرا رشدشان تداوم ندارد؟ یا اصلا چرا دانش آموزان باید در قبال نکاتی که یاد می گیرند همچین رفتاری داشته باشند؟!
تا اینکه به این جواب رسیدم که آنها چگونگی درس خواندن و برنامه ریزی را یاد گرفته اند اما چرا باید درس بخوانند و برنامه ریزی کنند را خیر؛
به عبارتی تعداد زیادی از دانش آموزان هدف مشخصی ندارند یا اگر داشته باشند دلیل مشخصی که چرا باید به آن هدف برسند ندارند . مثلا اگر برای قبولی در یک رشته خوب درس می خوانند ، دلیل اکثرشان، رسیدن به پول بیشتر یا راهی آسان برای پول در آوردن است اما واقعیت این است که در این رشته های خوب نیز فقط با کار و پشتکار می توان نتیجه گرفت.
پس دریافتم که دانش آموزان برای پیشرفت به چیزی بیشتر از چگونگی درس خواندن نیاز دارند. آن ها با آموزش دیدن پیش بهترین معلمان، داشتن بهترین مشاوره و خواندن بهترین کتاب ها، فقط می توانند چگونگی درس خواندن را بیاموزند اما هیچ کدام از این ها، پاسخ سوال چرا باید درس بخوانم ، چه هدفی و چرا آن هدف را دارم، را نمی دهد. با این حال آنها به چیزی بیشتر از چرایی نیاز دارند؛ آنها به توسعه فردی نیاز دارند.
به عبارتی نه فقط دانش آموزان بلکه همه ی ما برای پیشرفت نیاز به رشد شخصیتی و توسعه فردی داریم و هر چقدر بیشتر در این زمینه یاد بگیریم بیشتر به جلو گام بر می داریم.
با توجه به اهمیت بحث توسعه فردی ما تصمیم گرفتیم این سایت را راه اندازی کنیم و با استفاده از به روزترین مقالات و مطالب ، آن هم با محتوای متنوع، به یادگیری هر چه بیشتر شما کمک کنیم.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.