انجمن علمی دانشجویی مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر

انجمن علمی دانشجویی مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر

رویداد‌ها۴
درباره برگزارکننده
ارتباط با برگزارکننده
دنبال کنندگان۶۳
ارتباط با انجمن علمی دانشجویی مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر
شماره برگزارکننده
۰۹۲۲۴۰۱۲۱۸۷-۰۲۱۶۴۵۴۲۹۴۲
تماس از طریق ایوند
ارسال پیام
شبکه‌های اجتماعی
درباره انجمن علمی دانشجویی مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر

انجمن علمی معدن اولین انجمن علمی است که پس از تصویب هیات موسسان آغاز به فعالیت کرد و با گذشت سالیان متمادی از شروع فعالیت رسمی خود، اینک یکی از شناخته شده ترین نهاد های دانشجویی دانشکده، عهده دار کلیه فعالیت های علمی دانشجویی در زمینه مهندسی معدن است. از فعالیت های مهم انجمن می توان به انتشار منظم نشریه علمی بلور، برگزاری دوره های علمی تخصصی و عمومی، برگزاری سالانه همایش علمی مهندسی معدن اشاره کرد.

نشریه علمی تخصصی بلور، نخستین و پرسابقه ترین نشریه دانشجویی در زمینه مهندسی معدن می باشد که زیر نظر انجمن علمی مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چاپ می رسد.

این نشریه با سابقه فعالیت بیش از ۲۵  سال ، از پاییز ۱۳۷۵ تا کنون 43 شماره شامل مقالات و مطالب گوناگون را در حوزه مهندسی معدن به چاپ رسانده است. مطالب این نشریه به صورت مقالاتی در مورد مهندسی اکتشاف معدن، مهندسی استخراج معدن، مهندسی فرآوری مواد معدنی، مهندسی مکانیک سنگ و رشته های وابسته به آن می باشد.

 از ویژگی های برجسته این نشریه می توان به این اشاره کرد که با وجود اینکه اعضای هیئت تحریریه آن همگی از دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی می باشند اما همواره سعی داشته تا همگام با استانداردهای روز نشریات علمی کشور رو به جلو حرکت کند. مقالات چاپ شده در این نشریه در پایگاه نمایه سازی سیویلیکا و کتابخانه ملی ایران قابل دسترس است.

به همت دانشجویان پر تلاش پلی تکنیک، این نشریه در سه دوره مختلف در سال های اخیر به عنوان نشریه برتر دانشجویی کشور در جشنواره حرکت برگزیده شده است.

شاخه دانشجویی انجمن بین المللی مهندسی معدن SME از اواخر سال ۱۳۹۰ به همت جمعی از دانشجویان دانشکده مهندسی معدن امیرکبیر و با هدایت پروفسور اصانلو در ایران شروع به کار کرد. انجمن SME در واقع یک نهاد بین المللی در حوزه مهندسی معدن و صنایع معدنی می باشد. مقر اصلی این انجمن در آمریکا بوده و با بسیاری از نهادهای آکادمیک و صنعتی کشورهای معدن خیز دنیا در ارتباط است.

در ایران نیز تنها نمایندگی این انجمن در دانشگاه صنعتی امیرکبیر فعال بوده و هر ساله جمعی از دانشجویان سراسر کشور عضو این شاخه دانشجویی می شوند. برگزاری مسابقات و رقابت های مختلف علمی دانشجویی، انتشار نشریات در حوزه های مختلف معدنی و امکان دسترسی به پایگاه های داده معدنی و مقالات معتبر از دیگر مزایای این انجمن است.

شاخه دانشجویی SME در دانشگاه صنعتی امیرکبیر این افتخار را داشت که علاوه بر چندین عنوان رتبه برتر در مسابقات معدنی این نهاد در طی ادوار گذشته،  در سال ۲۰۱۶ از میان بیش از ۵۰ دانشگاه برتر معدنی جهان در یک رقابت به عنوان برترین شاخه دانشجویی این نهاد در سطح بین المللی شناخته شود. بعد از پلی تکنیک تهران، دانشگاه های Virginia، Del centro و South Dakota در رتبه های بعدی قرار گرفتند. 

خبر بازتاب این موفقیت در نشریه Mining Engineering در ماه آپریل ۲۰۱۷ منتشر شده است.