رویداد به پایان رسیده است!
آشنایی با نسخه شناسی و کاربردهای آن در تاریخ علم - سومین همایش تاریخ و فلسفه علم در تاریخ یکشنبه ۱۵ اردیبهشت به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
یک‌شنبه ۱۵ اردیبهشت ساعت ۱۵:۳۰

آشنایی با نسخه شناسی و کاربردهای آن در تاریخ علم - سومین همایش تاریخ و فلسفه علم

  • از ۲۰,۰۰۰ تومان
  • تهران
  • علوم انسانی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

آشنایی با نسخه شناسی و کاربردهای آن در تاریخ علم


شاید بتوان گفت نسخه‌شناسی عتیقه‌شناسیِ کتاب است. همان‌گونه که باستان‌شناسان با تحلیل یک ساختمان، ظرف، سلاح یا زیور قدیمی آن را تاریخ‌گذاری می‌کنند، به اصل یا جعلی بودنش پی‌ می‌برند و گوشه‌هایی از چندوچون فرهنگ و تمدن گذشتگان را از آن در می‌یابند، نسخه‌شناسان نیز با بررسی فیزیکِ دست‌نوشته‌های کهن می‌توانند جزئیاتی از فرهنگ و تمدن‌های پیشین را کشف کنند.

هنوز در کتابخانه‌ها و موزه‌های سراسر دنیا هزاران نسخۀ خطی ناشناخته وجود دارد که کار شناسایی و تاریخ‌گذاری آن با نسخه‌شناسان است. چه بسیار کتاب‌هایی که پس از قرن‌ها گم شدن و ناشناخته ماندن در اعماق کتابخانه‌های شخصی، کشف و معرفی شده و گرهی از مسائل تاریخ را گشوده‌اند.

نسخه‌شناس زبده گاه می‌تواند نام کتاب و مالک و کاتب و نویسنده‌اش را نه تنها از روی عنوان کتاب -که گاه از بین رفته- بلکه از روی سبک خط، جوهر، صفحه‌آرایی، مُهرها، انجامه‌ها، جنس و برش کاغذ، جلدسازی و صحّافی، و حتی نحوۀ بافت نخی که کتاب با آن دوخته شده بشناسد.

سخنرانان

دکتر محمدحسین حکیم
دکتر محمدحسین حکیم
سازمان اسناد و کتابخانه ملی

آدرس

تهران دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده مهندسی شیمی و نفت ، سالن سبز

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

پژوهشکده فلسفه علم دانشگاه شریف - پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران

رویداد های برگزارشده۵
رویداد های فعال۰