رویداد به پایان رسیده است!
مدرسه تابستانی طبیعت گرایی علمی در تاریخ چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

مدرسه تابستانی طبیعت گرایی علمی

شروع رویداد
شنبه ۱۰ شهریور ۹۷ ۰۸:۰۰
پایان رویداد
چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷ ۱۹:۰۰
مکان رویدادتهران
اضافه به تقویم
مدرسه تابستانی طبیعت گرایی علمی
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۰۹۳۷۰۲۵۰۹۶۳
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر

طبیعت گرایی چیست؟ 

طبیعت گرایی (Naturalism) معمولاً در اشاره به این باور فلسفی بکار می‌رود که تنها قوانین و نیروهای طبیعت (نه قوانین و نیروهای فرا طبیعی) در جهان فعالند و چیزی فراتر از جهان طبیعی نیست. اینان بر آنند که قوانین طبیعی است که بر ساختار و رفتار عالم طبیعی حاکم است و کائنات مخلوق همین قوانین است و آماج دانش کشف و انتشار بسامان قوانین طبیعی است. افزون بر این، این معنا از طبیعت‌گرایی بر این است که روح، خدایان و ... واقعیت نداشته طبیعت را هدفی نیست. معمولاً این معنای طبیعت‌گرایی را «طبیعت گرایی متافیزیک» می‌نامند. خدا باوران مخالف این اندیشه‌اند که هرچه هست طبیعت است و دیگر هیچ. بسیاری از فیلسوفهای معاصر خود را طبیعت‌گرا می‌خوانند. یعنی آنها اعتقاد دارند که تنها جهان طبیعی وجود دارد و بهترین راه برای درک آن روش علمی است. طبیعت‌گرایی در تلاش است که روحیه‌ علمی را در یک نظریه‌ فلسفی خلاصه کند. اما هیچ نظریه‌ای نمی‌تواند جایگزین چنان روحیه‌ای گردد، زیرا هر نظریه‌ای می‌تواند با روحیه‌ غیرعلمی به عنوان یک ابزار جدلی برای تقویت یک تعصب مورد استفاده قرار گیرد. طبیعت‌گرایی به عنوان یک تعصب، دشمنی دیگر برای روحیه‌ علمی خواهد بود.

مدرسه تابستانی مهاجر

اندیشکده ی مهاجر مدرسه تابستانی با موضوع "طبیعت گرایی علمی" در تابستان 97 برگزار می کند. مدرسه با این موضوع، برای اولین بار در ایران و با ارائه و بحث اساتید و دانشجویان دانشگاه های معتبر ایران و جهان، در این حوزه برگزار می شود. طبیعت گرایی علمی در حالی مقبول ترین باور متافیزیکی حاضر در جامعه ی علمی- فلسفی است که نقدهای متعدد از هر دو منظر علمی و فلسفی بر آن وارد است که در طول 5 روز (10-14 شهریورماه) به بررسی و نقد این موضوع پرچالش جهانی در دانشگاه صنعتی شریف می پردازیم.

 ارائه گواهی نامه شرکت در دوره از دانشگاه صنعتی شریف

 همراه با ناهار و پذیرایی  

سرفصل های کارگاه ها

  تبیین طبیعت گرایی

  نسبت میان طبیعت گرایی روش شناختی و هستی شناختی

  بررسی نقدهای وارد از‌منظر هستی‌شناسی

  معرفت شناسی

  آگاهی

  هنجارمندی

  فراروانشناسی

 

 

درباره مهاجر

این اندیشکده از سال ۸۹ در قالب یک نشریه دانشجویی در دانشگاه شریف شروع به فعالیت کرد. نشریه مهاجر درواقع خروجی مطالعات و جلسات بحث و بررسی جمعی از دانشجویانِ مهاجر از علوم پایه و فنی-مهندسی دانشگاه شریف، به علوم انسانی بود. فعالیت های اندیشکده مهاجر به مرور و با ارتقا سطح علمی اعضا و هدایت و حمایت اساتید بزرگی همچون دکتر مهدی گلشنی و حجت الاسلام دکتر حمید پارسانیا بیشتر شد و در سال ۹۳ با برگزاری اولین همایش ملی “فرهنگ و تکنولوژی” و در سال ۹۴ با برنامه های رادیویی در رادیو دانش و رادیو گفتگو، بیش از پیش شناخته شد. در طول این سالها اندیشکده مهاجر با ۱۷ شماره مجله و چندین ویژه نامه و ده ها برنامه علمی و اندیشه ای و حلقه های مطالعاتی در موضوعات دانشگاه، علم و دین، اخلاق و فناوری، رمان و ادبیات، سعی در ارائه و ترویج اندوخته های پژوهشی خود داشت. فعالیت های پژوهشی مهاجر که در واقع بخش اصلی اندیشکده است، پشتوانه علمی حرکت های ترویجی مذکور بوده است. این فعالیت ها در یک سال اخیر حول سه موضوع “علم و دین”، “اخلاق و فناوری” و “علوم انسانی و توسعه” متمرکز شده است و حاصل آن انجام چندین پروژه پژوهشی مرتبط با این موضوعات با نهادهای بیرونی بوده است.

سخنرانان

سید حسن حسینی

سید حسن حسینی

عضو هیئت علمی گروه فلسفه علم دانشگاه شریف/ معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه شریف

Mikael Stenmark

Mikael Stenmark

استاد فلسفه دانشگاه ابسالا سوئد

Andrew Pinsent

Andrew Pinsent

عضو هیئت علمی الهیات دانشگاه آکسفورد/ مدیمدیر موسسه علم و دین ایان رمزی دانشگاه آکسفورد

مهدی همازاده ابیانه

مهدی همازاده ابیانه

عضو هیئت علمی انجمن حکمت و فلسفه ایران

جواد درویش آقاجانی

جواد درویش آقاجانی

دانشجوی دکتری فلسفه علم دانشگاه شریف

نیما نریمانی

نیما نریمانی

دانشجوی دکتری فلسفه دین دانشگاه تهران

نیلوفر شاهین نیا

نیلوفر شاهین نیا

دانشجوی دکتری فلسفه علم دانشگاه شریف

روزبه زارع

روزبه زارع

دکتری فلسفه تطبیقی دانشگاه قم

محمدحسن مرصعی

محمدحسن مرصعی

دکتری فلسفه علم دانشگاه شریف

آدرس:تهران خیابان آزادی، دانشگاه صنعتی شریف