ناگفته های غار کلماکره

شروع رویداد
چهارشنبه ۱۷ شهریور ۹۵ ۱۷:۰۰
پایان رویداد
چهارشنبه ۱۷ شهریور ۹۵ ۲۰:۰۰
مکان رویدادتهران
موضوع رویدادفرهنگی هنری / غیره
اضافه به تقویم
ناگفته های غار کلماکره
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۸۸۹۱۱۶۱۱
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات بیشتر

غار کلماکره در بخش پلدختر استان لرستان، غار استالکتیک بسیار پر پیچ و خمی است و با دهلیزها و با مغاک های بزرگ و کوچک تو در تو، که در ارتفاع ۵۵۰ متری کوهستان صعب العبور افتاده است. دهانه‌ی غار در زاویه‌ای جای گرفته که جز از فاصله نزدیک دیده نمی شود. پیش آمدگی خمیده سقف مدخل کلماکره، که سایبانی است صخره ای با لبه های خمیده، سبب گشته ورودی غار نه از دشت دیده شود، نه از کوهستان روبرو و بلندی های مشرف بر آن.
این غار در سال ۱۳۶۸ توسط یک شکارچی محلی به صورت اتفاقی در تعقیب شکار کشف شده است. در آن سال ها این غار مورد هجوم و تخریب روستاییان و چپاول گران آثار باستانی قرار گرفت و صدها اثر باستانی آن را به تاراج بردند. پس از آن با تلاش های بسیار، بخشی از گنجینه غارت شده گردآوری و یا از خارج به کشور باز می گردد و هم اکنون در مالکیت موزه های خرم آباد و موزه ی ملی ایران می باشد.
غار مذکور با جای دادن اشیاء و ظروفی شاهانه و کم نظیر در خود از لحاظ باستان شناختی دارای اهمییت زیادی است. با خوانش کتیبه های بر روی برخی از ظروف٬ پرده از یک رویداد جذاب تاریخی در کشف دودمانی ناشناخته از پادشاهی عیلامی برداشته شد.برخی از کارشناسان فرضیه ی محرابه بودن غار و کارکرد مذهبی آن را مطرح کرده اند.
علیرغم تحقیقات انجام شده، کتب، مقالات و فیلم های منتشر شده هنوز ناگفته هایی در مورد رازهای این غار و تاریخی که حکایت می کند باقی مانده است که نیاز به تحقیقات و گفتگوهای بیشتری دارد.
به منظور معرفی برخی جوانب این غار اعجاب انگیز، گروه تاریخ خانه اندیشمندان علوم انسانی با همکاری چندین نهاد از جمله انجمن لرستانی های مقیم تهران نشست علمی «ناگفته های کلماکره – غار اسرار آمیز لرستان» را با حضور اندیشمندان و مورخین و سخنرانی افراد زیر برگزار می نماید.
سخنرانان: ‌
حسین غضنفری ( مدیر اسبق میراث فرهنگی استان لرستان)
خسرو پور بخشنده( بررسی٬شناسایی و کاوش غار کلماکره)
حسین بیرانوندی( جغرافیای تاریخی غار کلماکره)
منصوره نظارتی زاده ( تعیین اصالت اشیاء منسوب به غار کلماکره بر پایه مطالعات ارگومتریک)
مهرداد ملکزاده ( گنجینه کلماکره٬ چیستی و کجاستی؟)

آدرس:تهران آدرس : تهران، خیابان استاد نجات الهی (ویلا) , نبش ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی – تالار فردوسی