رویداد به پایان رسیده است!
محفل کتاب و تجربه 30 ام در تاریخ دوشنبه ۲۷ خرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

محفل کتاب و تجربه 30 ام

شروع:
دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸ ۱۷:۳۰
پایان:
دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸ ۲۰:۳۰
محفل کتاب و تجربه 30 ام
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


محفل کتاب و تجربه پانوآ، نشستی است ماهانه بین کنشگران زیست بوم استارتاپی مشهد، با محور خوانش و نقد بررسی کتابهای منتخب روز در حوزه  کسب و کار با تمرکز بر کسب و کارهای نوین و استارتاپها.
در این نشست، پس از ارائه خلاصه ای تخصصی از کتابهای مشخص شده در نشست پیشین، گفتگویی تخصصی و ساختاریافته بین اعضای نشست شکل می گیرد که زمینه ایست برای انتقال دانش و تجربیات اعضا.

همچنین شبکه سازی به عنوان بخشی از اجزای زیست بوم استارتاپی در این رویداد نقش پر رنگی دارد و شرکت کنندگان می توانند از این ظرفیت استفاده زیادی ببرند.

پایگاه نوآوری (پانوآ) به عنوان برگزارکننده این رویداد، افتخار میزبانی سی امین نشست محفل کتاب و تجربه را دارد و اعضای آن امیدوارند گام های بلندتر و استوارتری را برای ارتقای کیفیت زیست بوم استارتاپی شهر و کشور خود، بردارند.
ما در کانال تلگرام و اينستاگرام پانوآ دنبال کنيد. محتوای ارائه در کانال ارائه خواهد شد.
#محفل_کتاب__تجربه #پانوآ
http://t.me/panoa_co
instagram.com/paoa.co

سخنرانان

علیرضا سعیدی
علیرضا سعیدی
مدیرعامل سلام ساختمان

کارآفرین و فعال استارتاپی

برگزارکنندگان

پانوآ
پانوآ
فضای اشتراکی پایگاه نوآوری

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی- معارفه حاضرین۱۷:۳۰۱۷:۴۵
ارائه کتاب۱۷:۴۵۱۸:۳۰
بررسی کتاب توسط حاضرین۱۸:۳۰۱۹:۱۰
پذیرایی و شبکه سازی۱۹:۱۰۱۹:۳۰
پنل تجربه۱۹:۳۰۲۰:۳۰

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
مطالعه کتاب "رشد ناب" نشر نوین، به درک بهتر از محتوای جلسه کمک می کند
بلیت پرینت شود یا خیر؟
خیر به دلیل حفظ محیط زیست نیازی نیست
آیا امکان پس دادن بلیت و عودت وجه وجود دارد؟
خیر- به دلیل محدودیت فضا و ذخیره صندلی، امکان برگشت بلیط وجود ندارد. درصورت عدم حضور ثبت نام کننده در این جلسه، امکان حضور در نشست بعدی با هماهنگی قبلی وجود دارد.
توضیحات درباره کتاب رشد ناب - چگونه بازار، محصول و مشتری‌ها رشد می‌کنند و توسعه پیدا می‌کنند
اولین کتاب اش ماوریا، به نام اجرای ناب، نتیجه‌ تجربه‌ نویسنده از اولین چالش‌ها به عنوان بنیان‌گذار یک استارتاپ بود. در آن زمان اصلی‌ترین چالش این بود که بتوان به سرعت و با رویکردی تکراری، از یک ایده جدید (طرح اولیه) به سمت محصول مطلوب مشتری‌ها حرکت کرد. ماوریا در گذر زمان محصولات زیادی ساخته بود و هرچند همه‌ آن‌ها شروع بسیار خوبی داشتند، بعضی در بازار دوام نیاوردند. او به این نتیجه رسید که تعداد ایده‌هایی که داشت بسیار بیشتر از مقدار زمان و منابع موجود برای آزمایش آن‌ها است و مهم‌تر این‌که، فرآیند قابل تکراری برای انجام این آزمایش‌ها نداشت. همین موضوع، باعث شد که به‌دنبال فرآیندی فراگیر و تکرارپذیر برود. فرآیندی که در کتاب اجرای ناب توصیف کرده‌است. این فرآیند برگرفته از آزمایش‌های دقیق و تجربه‌هایی بود که پس از ساخت چندین محصول و کار کردن در کنار صدها کارآفرین در نقاط مختلف جهان و در زمینه‌های متفاوت، از کسب‌وکارهای نرم‌افزاری تا سخت‌افزاری و فناوری‌های پیشرفته تا ساده، به دست آورده بود. همین موضوع، باعث شد که به‌دنبال فرآیندی فراگیر و تکرارپذیر برود. فرآیندی که در کتاب اجرای ناب توصیف کرده‌است. این فرآیند برگرفته از آزمایش‌های دقیق و تجربه‌هایی بود که پس از ساخت چندین محصول و کار کردن در کنار صدها کارآفرین در نقاط مختلف جهان و در زمینه‌های متفاوت، از کسب‌وکارهای نرم‌افزاری تا سخت‌افزاری و فناوری‌های پیشرفته تا ساده، به دست آورده بود. نکته مهمی که هنگام نوشتن و تحقیق برای اجرای ناب درک کرد، این بود که محصول واقعی یک کارآفرین، تنها یک راه‌حل خوب یا یک فناوری نوآورانه نیست، بلکه فرآیند تکرارپذیری است که راه‌حل را به مشتری‌ متصل می‌کند؛ به عبارت دیگر، یافتن مدل کسب‌وکار موثر، محصول واقعی یک کارآفرین است. اما صرف ساختن این مدل کافی نیست. با وجود این که اجرای ناب به هدف خود رسید، اما فقط یکی از دو گام لازم برای ساخت یک استارتاپ موفق را توضیح داد. هنگام رشد محصول و تیم‌، حتی مدل‌های کسب‌وکاری که به دقیق‌ترین شیوه آزمایش شده‌اند هم با چالش‌های کاملاً جدیدی روبه‌رو می‌شوند. تجربه نشان می‌دهد که حتی مدل‌های کسب‌وکار به ظاهر نفوذ ناپذیر نیز زیر فشار ناشی از نفوذ به بازارهای جدید و مدیریت انتظارات سهام‌داران، متلاشی می‌‌شوند.

توضیحات


معرفی کتاب رشد ناب- اش موریا- ترجمه علیرضا کاظمی

برای ساخت یک کسب‌وکار مقیاس‌پذیر و موفق باید بدانید که چه چیزی و چگونه باید سنجیده شود.

اولین و مهم‌ترین سهام‌دار کسب‌وکار خود شما و محدودترین سرمایه‌ شما، زمان است. هر دقیقه‌ای که روی یک کسب‌وکار در حال شکست صرف شود، به هدر رفته‌است. بنابراین موضوع حیاتی این است که با حداکثر سرعت و دقت بتوان تشخیص‌داد که چه کسب‌وکاری ارزش تلاش را دارد.

معمولاً استارتاپ‌های تازه‌کار از دو سنجه برای اندازه‌گیری پیشرفت استفاده می‌کنند؛ سنجه اول این که چقدر محصولشان کامل می‌شود و سنجه دوم این که چقدر از آن درآمد کسب می‌کنند. اما این سنجه‌ها جایگزین‌های غیرقابل اعتمادی برای پیشرفت هستند که ممکن است شما را به مسیر اشتباهی سوق دهند و در نتیجه باعث شوند محصولی بسازید که هیچ کس نمی‌خواهد. همان‌طور که در کتاب اجرای ناب اشاره شد؛ «زندگی کوتاه‌تر از آن است که محصولی تولید کنیم که کسی نمی‌خواهد.»

سنجه‌های قدیمی حسابداری مانند درآمد، سود و بازگشت سرمایه، در مراحل اولیه موثر نیستند؛ زیرا اعدادی را ردیابی می‌کنند که منفی یا نزدیک به صفر هستند. حتی در مراحل بعدی هم اتکای محض بر مجموع درآمد می‌تواند شما را از کشف راهبردهای صحیح رشد بازدارد. درآمد را نمی‌توان سنجه‌ای مناسب برای پیشرفت دانست؛ زیرا معمولاً رویدادی است که پس از طی چند مرحله از چرخه عمر مشتری رخ می‌دهد.

حتی زمانی که درآمد دارید هم، اگر نتوانید رابطه علت و معلول را پیدا کنید، قادر نخواهید بود عناصر موفقیت خود را تقویت کنید و در نتیجه وارد مسیر اشتباهی می‌شوید.

کارآفرین‌ها برای موفقیت به مدل نیاز دارند. در کتاب اجرای ناب، یکی از این مدل‌ها (بوم ناب) معرفی شد که شما را قادر می‌کند یک ایده‌ کسب‌وکار پیچیده را به یک مدل کسب‌وکار تجزیه‌ کنید. در این کتاب دو مدل مکمل معرفی می‌شوند: مدل کشش و مدل کارخانه‌ مشتری. این مدل‌ها به شما نشان می‌دهند که چگونه می‌توان خروجی یک مدل کسب‌وکار را سنجید و نتایج را به دیگران نشان داد.

جز چند خطر مشخص که در مراحل اولیه قابل تشخیص هستند (مانند فرضیه‌های مربوط به مشتری‌ها و نیازهایشان)، اولویت‌بندی خطرها نیاز به بصیرت و دانایی زیادی دارد و احتمال اشتباه هم در آن زیاد است.

در کتاب «اجرای ناب»، نقشه راهی برای آزمایش ثبات یک مدل کسب‌وکار ارایه شده‌بود. در کتاب «رشد ناب» یک قدم جلوتر می‌رویم. در این کتاب مدل‌ها و فرآیندهای فکری جدیدی به بوم ناب اضافه شده‌است تا به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک کنند. در واقع در این کتاب یاد می‌گیرید که چگونه سنجه‌های رشد را تعریف و اندازه‌گیری کنید و بتوانید با یک زبان مشترک، درباره رشد با سهام‌داران درونی و بیرونی خود صحبت کنید. این کار با استفاده از چارچوب شش مرحله‌ای زیر انجام می‌شود:

هدف گذاری
مشاهده و جهت گیری
یادگیری، استفاده هوشمندانه و رفع محدودیت‌ها
آزمایش
تحلیل
تعیین اقدامات بعدی

منبع:
http://www.mrmotarjem.ir/library/translation-scaling-lean

آدرس: مشهد دانشجوی 1 پ 52