رویداد به پایان رسیده است!
وبینارآشنایی با بازیافت و استفاده مجدد از باتری های لیتیومی در تاریخ چهارشنبه ۲۳ مهر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
چهارشنبه ۲۳ مهر ساعت ۱۰:۳۰

وبینارآشنایی با بازیافت و استفاده مجدد از باتری های لیتیومی

  • از ۲۰,۰۰۰ تومان
  • آنلاین
  • فنی، مهندسی و صنعت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


چکیده موضوع سخنرانی

کاهش گازهای گلخانه ای و بهبود کیفیت هوا در مرکز شهرها از مهمترین عوامل شکل گیری انقلاب در ایجاد خودرو های برق برشمرده می شود. در سال 2017 فروش خودرو های برقی بیش از یک میلیون در سراسر دنیا گزارش شده است. با فرض متوسط وزن 250 کیلوگرم و حجم 1 متر مکعب، مجموع دور ریز جعبه های باتری برای خودرو هایی که به پایان عمر خود رسیدند در حدود 250000 تن و 0.5 میلیون متر مکعب خواهد بود. ویژگی های این باتری نسبت قدرت به وزن بالا، بهره وری، انرژی بالا، عملکرد بالا و خود تخلیه کم می باشد. امروزه اکثر خودروهای هیبریدی شارژی و تمام وسایل نقلیه الکتریکی از باتری های لیتیوم_یون استفاده می کنند. با توجه به افزایش تعداد اتومبیل های برقی و هیبریدی، توجه صنایع اتومبیل سازی معطوف به طراحی و ساخت تکنولوژی هایی برای بازیافت، دوباره ساخت و دوباره استفاده کردن این قبیل باتری ها می باشد. بازیافت باتری ها از ورود مواد شیمیایی خطرناک به محیط زیست جلوگیری می کند. در حال حاضر تلاش برای توسعه فرآیند های بازیافت باتری در حال انجام است. توسعه این فرآیندها موجب به حداقل رساندن اثرات استفاده از لیتیوم_یون و سایر انواع باتری در وسایل نقلیه تمام الکتریکی و هیبریدی می شود.

اولین گام در این راستا، جداسازی اجزای درون باتری های لیتیومی می باشد که این امر چالش های مربوط به خود را همراه دارد; از قبیل متفاوت بودن سایز و حجم باتری ها با مدل های متفاوت، تغییر مواد شیمیایی داخل باتری به مرور زمان و نکات ایمنی پیرامون این قبیل باتری ها. در حال حاضر، این فرایند توسط انسان انجام می شود اما با توجه به حجم تقاضا، راه کارهایی جهت پیشبرد این امر تحت بررسی می باشد. یکی از این راهکارها، همکاری انسان و رباط در انجام تجزیه سازی باتری می باشد; به گونه ای که وظایف تکراری در محیط ها و شرایط پرخطر توسط رباط و وظایفی نسبتا ساده تر با همکاری انسان انجام می شود. انستیتوی فارادی کشور انگلستان یکی از پیشگامان تحقیق در مورد اتوماسیون سازی فرآیند بازیافت باتری های لیتیومی می باشد. تیم تحقیق رباتیک فارادی با بهره گیری از پیشرفته ترین تجهیزات و ربات های صنعتی  و همکار توانسته است تا حد زیادی به پیشبرد این امر کمک کند. در این مرکز نه تنها فرآیند های جداسازی برای بازیافت، بلکه فرآیندهای اندازه گیری برای دوباره استفاده کردن تحقیق و بررسی می گردد.

در شرایطی که تعداد روزهای پاک و سالم در کلانشهر تهران در ماه هایی از سال به انگشتان دست می رسد و متهم ردیف اول این آلودگی هوا خودروهای پرمصرف معرفی می شود، ورود خودروهای هیبریدی (برق) به بازار ضرورت پیدا می کند و سیاست دولت هم حمایت از افزایش تعداد خودروهای سبز در سطح کشور است. تاکنون اقدام خاصی جهت تولید انبوه با فراگیر شدن استفاده از خودروهای برق در ایران صورت نگرفته است. لذا بستر سازی برای بازیافت باتری های اتومبیل های برقی در صنعت خودرو سازی ایران امری اجتناب ناپذیر و ضروری است.

به همین منظور، تلاش بر این است تا سخنرانی پیرامون این موضوع برگزار شود تا در مورد راه حل های ممکن در این باره بحث و تبادل نظر صورت گیرد. 

سرفصل‌های این وبینار :

1)      تحولات اقتصادی حول محور خودروهای برقی؛

2)      به کارگیری شبکه عصبی و هوش مصنوعی برای تخمین سلامت باتری؛

3)      استفاده از ربات های خودمختار و بهره گیری این ربات ها از سنسورها و دوربین های پیشرفته جهت جداسازی اجزای درونی باتری های لیتیومی؛ 

4)      تصویربرداری 3 بعدی جهت تشکیل مدل 3 بعدی باتری و استفاده این مدل برای تشخیص توسط سنسورهای چشمی ربات؛

5)      استفاده از دوربین و ربات برای دنبال کردن مسیر حرکت باتری؛

6)      ارائه تست های آزمایشگاهی برای جداسازی باتری؛

7)      درک قوانین لازم برای شرکت هایی که قصد ورود به حوزه بازیافت باتری های لیتیومی را دارند؛

8)      بحث و گفت گو درباره چالش های فعلی بازیافت و استفاده مجدد از باتری های لیتیومی.

 

سخنرانان

جناب آقای دکتر علیرضا رستگار پناه
جناب آقای دکتر علیرضا رستگار پناه
استاد دانشگاه بیرمنگام، محقق ارشد و سرپرست تیم رباتیک انستیتو انرژی فارادای در کشور انگلستان

حوزه فعالیت ایشان بازیافت و استفاده مجدد از باتری های لیتیومی خودروهای برقی توسط رباط می باشد. شایان ذکر است شیوه های نوین اتوماسیون و رباط های صنعتی برای جداسازی این باتری ها برای اولین بار در دنیا توسط تیم ایشان صورت گرفته است.

برگزارکنندگان

پارک فناوری پردیس
پارک فناوری پردیس

اداره کل سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی فناوری پارک فناوری پردیس در کنار وظیفه محوری خود در خصوص جذب سرمایه برای توسعه و تجاری‌سازی طرح‌های فناورانه شرکت‌های عضو؛ تلاش می‌نماید از طریق کارگزاران ارائه دهنده خدمات فناوری و کسب و کار و همچنین مشاوران و متخصصان حرفه‌ای، ضمن توانمندسازی محققین، مخترعین و صاحبان طرح‌های فناور به منظور تجاری‌سازی طرح‌های آنان و حمایت و پشتیبانی از ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوپا، نسبت به ارائه خدمات فناوری و کسب و کار به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقیِ نوآور و فناور برنامه‌ریزی و اقدام نماید. بخش خدمات فناوری اداره کل سرمایه‌گذاری پارک فناوری پردیس به ارائه خدمات فناوری و توسعه کسب و کار (از طریق کارگزاران بخش خصوصی) به شرکتها و واحدهای فناوری عضو می پردازد و به صورت فعال رویدادهای آموزشی پیش بینی شده را برای توسعه منابع انسانی این شرکتها برگزار می نماید.

شرکت پیشگامان کیفیت گستر آرمان
شرکت پیشگامان کیفیت گستر آرمان
کارگزار آموزش پارک فناوری پردیس

کارگزار آموزش پارک فناوری پردیس

زمان‌بندی

چهارشنبه 23 مهرماه 1399
عنوانشروعپایان
ارائه سرفصل ها۱۰:۳۰۱۲:۳۰

برگزار‌کننده

آواتار

پارک فناوری پردیس - اداره کل سرمایه گذاری و بومی سازی فناوری

پارك فناوري پرديس به‌عنوان مهم‌ترين و بزرگترين پارك فناوري كشور با مجوز شوراي گسترش آموزش عالي در سال 1384 در زيرمجموعه نهاد رياست‌جمهوري و با همكاري تعدادي از دانشگاه‌ها و مراكز علمي - پژوهشي كشور با هدف تجاري‌سازي دستاوردهاي فناوران و ايجاد بستر من

رویداد های برگزارشده۱۱
رویداد های فعال۰