رویداد به پایان رسیده است!
همایش نیم روزه «بشاگرد و محرومیت: رهایی یا تثبیت؟» در تاریخ چهارشنبه ۴ اردیبهشت به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ساعت ۱۴:۰۰

همایش نیم روزه «بشاگرد و محرومیت: رهایی یا تثبیت؟»

  • از ۱,۰۰۰ تومان
  • تهران
  • مدیریت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

درباره این نشست


بشاگرد، نام شهرستانی با 30 هزار نفر جمعیت در استان هرمزگان است. منطقه‌ای دور افتاده که شامل ده‌ها روستا به مرکزیت سردشت می‌باشد. خانه‌های اکثر روستاییان کپری بوده و به دلیل بعد مسافت و نبود جاده هموار امکان حمل مصالح و ساخت خانه به سختی امکان پذیر است. کشاورزی در روستاهای بشاگرد به دلیل خشکسالی از رونق افتاده و مسائل بهداشت و درمان هم مشکلات زیادی برای مردم درست کرده است. همچنین کمبود امکانات آموزشی، سبب شده دانش آموزان کمتر تصویر روشنی از آینده خود داشته باشند. کودکان بسیاری از روستاهای بشاگرد به دلیل فقر مالی خانواده دچار سوء تغذیه بوده و نیز کودکان و زنان زیادی در روستاهای بشاگرد بی سرپرست و فقیرند.

تقریبا چهار دهه از زمانی که مرحوم «حاج عبدالله والی» به منطقه بشاگرد رفت و با عشقی بی پایان، تصمیم گرفت عمرش را وقف زدودن گرد و غبار محرومیت از این منطقه فراموش شده کند، می گذرد. بشاگرد در این چند دهه، نماد محرومیت در کشور بوده است. سالیان سال است که نهادهای مختلف مردمی، خصوصی و دولتی سعی کرده اند با کمک رسانی به مردمان این منطقه، در ادامه مسیر حاج عبدالله قدم بردارند و به این منطقه کمک رسانی کنند. اما بشاگرد همچنان محروم است و نماد محرومیت در کشور.

 

 به راستی چه بر سر بشاگرد و مردمش آمده است؟ و چرا در حال حاضر بشاگردی باید واژه محروم را یدک بکشد؟ آیا رویکرد نهادهای حمایتی در مواجهه با بشاگرد، درست بوده است یا نیاز به بازنگری دارد؟  بشاگرد از محرومیت رهایی یافته یا محرومیت در آن تثبیت شده است؟ درس آموخته های چند دهه فعالیت های محرومیت زدایی در بشاگرد چه بوده است و از این درس آموخته ها چه بهره ای برای کمک به سایر مناطق محروم در ایران می توان گرفت؟

در این همایش، قصد داریم ضمن بررسی تجارب منتخب و مرتبط، سوالات بالا را بررسی و واکاوی کنیم. شرکت کنندگان و سخنرانان همایش، طیف وسیعی از گروه های مردم نهاد، دانشجویی، سازمانهای توسعه ای، و دستگاه های دولتی مرتبط هستند و سعی خواهیم کرد با حضور مهمانانی از منطقه بشاگرد، غنای بیشتری به مباحث بدهیم.

شرکت در این برنامه را به همه شمایی که دل در گرو آبادانی و پیشرفت ایران عزیزمان دارید، توصیه می کنیم و صمیمانه دعوت می کنیم در این رویداد حضور پیدا کنید و یا در برگزاری آن مشارکت داشته باشید. حضور در این همایش با موضوع خاص، می تواند برای عموم علاقه مندان از بخش های دانشگاهی، دولتی و سازمانهای مردم نهاد، راه گشا و ایده دهنده باشد.

ارائه دهندگان

رضا درمان
رضا درمان
مدیر عامل جامعه یاوری فرهنگی
میکائیل عظیمی
میکائیل عظیمی
استاد دانشگاه و محقق حوزه اقتصاد توسعه
سید محمد رضا حسینی
سید محمد رضا حسینی
مشاور رئیس کمیته امداد در امور ویژه
شهیندخت خوارزمی
شهیندخت خوارزمی
استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی سازمان مدیریت صنعتی
موسی دادی زاده
موسی دادی زاده
مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان
وحید کمر روستا
وحید کمر روستا
مسئول هماهنگی تشکل های جهادی کمیته امداد
روح الله ایزدخواه
روح الله ایزدخواه
کارشناس و فعال حوزه توسعه محلی و محقق الگوی جهادی
سید محمد مهدی حسینی
سید محمد مهدی حسینی
گروه جهادی شهید حججی
حسین شادزی
حسین شادزی
تسهیل گر اشتغال روستایی فعال در بشاگرد
هامون طهماسبی
هامون طهماسبی
پژوهشگر حوزه توسعه پایدار
سایر سخنرانان در دست هماهنگی
سایر سخنرانان در دست هماهنگی

جمعی از اساتید دانشگاهی، فعالین توسعه و مقامات دستگاه های محلی مرتبط----اسامی سایر سخنرانان و ارائه دهندگان بعد از هماهنگی قطعی در همین وبسایت اعلام خواهند شد.


درباره نشست های «توسعه پایدار برای ایران»


سلسله نشست‌های «توسعه پایدار برای ایران» توسط مدرسه توسعه پایدار دانشگاه صنعتی شریف و با همراهی حامیان آن از مهر 1397 برگزار می‌شود. این نشست‌ها به بررسی مسائل مهم و اولویت‌های توسعه پایدار ایران در بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی و با نگاهی ویژه به تجارب منتخب داخلی و بین‌المللی و با هدف ترویج مفاهیم مرتبط و راه‌کارهای عملیاتی برای فعالین و علاقه‌مندان حوزه توسعه پایدار برگزار می‌شود.

 

جهت اطلاع از برنامه نشست های آینده می توانید عضو کانال تلگرام «مدرسه توسعه پایدار» یا خبرنامه آن شوید. همچنین گزارش نشست های پیشین در وبسایت مدرسه توسعه پایدار به آدرس www.sdschool.ir موجود است.


درباره مدرسه توسعه پایدار


«مدرسه توسعه پایدار»، عنوان یکی از برنامه های پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف است که تلاش دارد مخاطبان خود را با دنیای توسعه پایدار و تاثیرات آن بر حوزه های مختلف علم، کسب و کار و فعالیت های اجتماعی آشنا کند و مفاهیم مرتبط با این حوزه و تحولات جهانی مرتبط با آن را با نگاهی ویژه به راه کارهای عملیاتی برای ایران عرضه کند. برگزاری دوره های آموزشی جامع فصلی و نشست های ترویجی، انجام مطالعات پژوهشی مرتبط، برنامه‌های کارآموزی، و ... از جمله حوزه های فعالیتی مدرسه توسعه پایدار است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت مدرسه (www.sdschool.ir) مراجعه کنید و نیز در کانال تلگرام و خبرنامه آن عضو شوید.

 

 

 

آدرس

تهران خیابان آزادی- بلوار شهید اکبری-خیابان شهید قاسمی-نبش ضلع شمالی دانشگاه صنعتی شریف-جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی شریف

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

مدرسه توسعه پایدار

مدرسه توسعه پایدار، عنوان یکی از برنامه های پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف است. این مدرسه که در واقع یک برنامه آموزشی خاص و هدفمند است، در تلاش است که مخاطبان خود را با دنیای توسعه پایدار و تاثیرات آن بر حوزه های مختلف علم و کسب و کار آشنا ک

رویداد های برگزارشده۹
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۰ نفر