رویداد به پایان رسیده است!
سمینارهای آشنایی با فناوری های محاسباتی: رایانش ابری، کلان داده، اینترنت اشیا، بلاکچین در تاریخ سه‌شنبه ۷ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
شنبه ۲۷ بهمن ساعت ۱۰:۰۰

سمینارهای آشنایی با فناوری های محاسباتی: رایانش ابری، کلان داده، اینترنت اشیا، بلاکچین

  • رایگان
  • تهران
  • تکنولوژی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


جامعه آزاد رایانش ابری ایران یک اجتماع از افرادی است که تمایل دارند به صورت فنی و تخصصی به مباحت مرتبط با صنعت رایانش با همدیگر به گفتمان بپردازند و تجربیات خود را با همدیگر به اشتراک بگذارند. هدف از برگزاری مجموعه سمینارهای آشنایی با فناوری های محاسباتی، توانمندسازی و آموزش مهارت های پایه جهت نقش آفرینی در انقلاب صنعتی چهارم می باشد.

 

رایانش ابری: سیر تکاملی مراکز داده (Data Center) به گونه اي است که می توان آن را پس از آب، برق، گاز و تلفن به عنوان صنعت همگانی پنجم فرض نمود. در چنین حالتی، کاربران سعی می کنند بر اساس نیازهایشان و بدون توجه به اینکه یک سرویس در کجا قرار دارد و یا چگونه تحویل داده می شود، به آن دسترسی یابند. رایانش ابري از دید فرآهم کنندگان منابع زیرساخت، می­تواند به عنوان یک روش جدید براي ایجاد پویاي نسل جدید مراکز داده و مراکز پردازش فوق سریع، مورد استفاده قرارگیرد تا بتوانند یک زیرساخت قابل انعطاف براي ارائه انواع مختلف خدمات محاسباتی و ذخیره سازي در اختیار داشته باشند.

 

کلان داده ها: عبارت Big Data مدت‌ها است که برای اشاره به حجم‌هاي عظیمی از داده‌‌ها که توسط سازمان‌های بزرگی مانند گوگل یا ناسا ذخیره و تحلیل مي‌شوند مورد استفاده قرار مي‌گیرد. اما به تازگي، این عبارت بیشتر برای اشاره به مجموعه‌های داده‌اي بزرگی استفاده مي‌شود که به قدری بزرگ و حجیم هستند که با ابزارهای مدیریتی و پایگاه‌هاي داده سنتي و معمولي قابل مدیریت نیستند. مشکلات اصلي در کار با این نوع داده‌‌ها مربوط به برداشت و جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، جست‌وجو، اشتراک‌گذاری، تحلیل و نمایش آن‌ها است. این مبحث، به این دلیل هر روز جذابیت و مقبولیت بیشتری پیدا مي‌کند که با استفاده از تحلیل حجم‌هاي بیشتری از داده‌ها، مي‌توان تحلیل‌هاي بهتر و پيشرفته‌تري را برای مقاصد مختلف، از جمله مقاصد تجاری، پزشکی‌ و امنیتی، انجام داد و نتایج مناسب‌تری را دریافت‌کرد. بيشتر تحلیل‌های مورد نیاز در پردازش داده‌هاي عظیم، توسط دانشمندان در علومی مانند هواشناسی، ژنتیک، شبیه‌سازی‌هاي پیچیده فیزیک، تحقیقات زیست‌شناسی و محیطی، جست‌وجوی اینترنت، تحلیل‌هاي اقتصادی و مالی و تجاری مورد استفاده قرار مي‌گیرد. حجم داده‌هاي ذخیره‌شده در مجموعه‌هاي داده‌اي Big Data، عموماً به‌خاطر تولید و جمع‌آوری داده‌‌ها از مجموعه بزرگی از تجهیزات و ابزارهای مختلف مانند گوشی‌هاي موبایل، حسگرهای محیطی، لاگ نرم‌افزارهای مختلف، دوربین‌ها، میکروفون‌ها، دستگاه‌هاي تشخیص RFID، شبکه‌هاي حسگر بی‌سیم وغيره با سرعت خیره‌کننده‌اي در حال افزایش است. 

 

اینترنت اشیا: استفاده از اینترنت اشیاء‌ (Internet of things) در صنعت و جامعه به شدت در حال افزایش است. پیش بینی ها خبر از اتصال۵۰ میلیارد شی تا سال ۲۰۲۰ توسط اینترنت اشیاء‌ را می دهند. کاربردها و سرویس های مختلف، با هدف اتصال اشیاء فیزیکی به سیستم های اطلاعاتی در حوزه های مختلف، مانند خانه هوشمند، حمل و نقل هوشمند، سلامت هوشمند و … سبب شده اینترنت اشیاء به عنوان یک تکنولوژی پویا در ICT ‌مطرح شود. سنسورها و عملگرها، شبکه های ارتباطی ، رایانش ابری، کلان داده وتحلیل داده ها نقش های کلیدی را در این فناوری برعهده دارند.

 

بلاکچین: فناوری بلاکچین (Blockchain) در همگرایی با برخی دیگر از فناوری ها (نظیر کلان داده ها، رایانش ابری، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، نظریه بازی ها و  …) زمینه ساز موضوعی شده است که از آن به عنوان اقتصاد برنامه­پذیر یاد می­شود. اقتصاد برنامه­پذیر شرایطی را فراهم می­کند که بتوان مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را با استفاده از سامانه های رایانه ای کنترل و مدیریت کرد. پذیرش گسترده قراردادهای هوشمند با امکان پذیر شدن اجرای قانون از طریق کدهای نرم افزاری از نمونه کاربردهای اولیه اقتصاد برنامه­پذیر است که در آن قوانین و مقررات حاکم در کسب و کار با استفاده از کد برای همه توصیف می شود و در کل شبکه قابل اجرا خواهد بود.

 

> عضویت در کانال جامعه آزاد رایانش ابری ایران

> عضویت در گروه پستی 

سخنرانان

مرتضی سرگلزایی جوان
مرتضی سرگلزایی جوان
دبیر جامعه آزاد رایانش ابری ایران
امین مزینانی
امین مزینانی
مدیرفنی زنجیره بلوکی جیبیتال
وحید امیری
وحید امیری
کارشناس و مدرس کلان داده
عیسی خوشوقت
عیسی خوشوقت
پژوهشگر و مشاور حوزه اینترنت اشیا و شهر هوشمند

آدرس

تهران تهران، خیابان حافظ، ابتدای خیابان رشت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساختمان فارابی، سالن آمفی تئاتر سلیمی

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

جامعه آزاد رایانش ابری ایران

رویداد های برگزارشده۱۹
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۳۰ نفر