آموزش آنلاین مبانی تفکر طراحی در کسب و کار

شروع:
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷ ۱۶:۳۰
پایان:
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷ ۱۹:۰۰
آموزش آنلاین مبانی تفکر طراحی در کسب و کار
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر

مقدمه

سلام

اگر الان در حال مطالعه این متن هستید قطعا عبارت تفکر طراحی قبلا به گوشتون خورده و در حال جستجو برای منابع و اطلاعات بیشتر در این موضوع به این صفحه رسیدین. یا خیلی اتفاقی سر از اینجا در آوردین و کنجکاو شدین ببینین تفکر طراحی چیه . همین اول کار باید تکلیف رو روشن کنیم که تفکر طراحی چیزی فراتر و متفاوت از خود طراحی هست. یعنی اگر طراح نیستید و هیچ علاقه و تجربه و آموزش قبلی در طراحی ندارید به هیچ وجه جای نگرانی نیست و اصلا انتظار نداریم جزو این افراد باشید. از طرفی اگر به نوعی با طراحی سر و کار دارید مباحث این دوره در تفکر طراحی میتونه اونقدر براتون جذاب باشه که زوایای تازه ای از کار و حرفه خودتون رو بشناسید.

این دوره برای کیست؟

اگر در حال راه اندازی کسب و کار تازه ای برای خودتون هستید ، یا ایده های مختلفی دارید که دوست دارید باهاشون کسب و کاری راه بندازید اما مطمئن نیستید کدوم ایده شما رو به ثروت و شهرت می رسونه ، یا اصلا ایده ای ندارید و این قضیه شما رو عصبی میکنه ، یا اگر مدیر یک سازمان یا یک کسب و کار جا افتاده هستین و دوست دارین همچنان رشد و توسعه داشته باشین قطعا این دوره تفکر طراحی می تونه کمک زیادی بهتون بکنه.

کمی درباره مدرس دوره:

دکتر آرش مدرسی مربی تفکر و حل مساله ، محقق و مشاور نوآور ی در کسب و کار هستند. ایشان در سالهای اخیر به عنوان مربی و مدرس دوره های نوآوری و نوآفرینی با مراکز رشد و نوآوری دانشگاه های مختلف کار کرده اند. تحصیلکرده دانشگاه پنسلوانیا در رشته هوشمندی کسب و کار هستند و در حال حاضر با مرکز نوآوری دانشگاه تبریز همکاری مستقیم دارند. دکتر مدرسی همچنین به عنوان مربی و سخنران در رویدادهای مرتبط با خلاقیت ، نوآوری ، کارآفرینی نوآورانه ، تفکر طراحی ، تفکر خلاق و ایده پردازی حضور داشته اند.

هدف از این دوره؟

هدف از این دوره ها صرفا آشنا کردن اکوسیستم مدیریت و کسب و کار ایران با مفاهیم جدید از جمله تفکر طراحی ، تفکر خلاق و کارآفرینی نوآورانه هست که اعتقاد داریم می تونه نقش مهمی در توسعه اقتصادی داشته باشه.

منتظر ما باشید با اولین جلسه از این دوره در روز چهارشنبه 23 خردادماه ساعت 4:30 عصر

 

اما برای آشنایی بیشتر با مفاهیم تفکر طراحی بد نیست متن زیر رو مطالعه کنید:

تفکر طراحی چیست؟

تفکر طراحی یک متدولوژی حل مساله است که رویکردی شناخت - محور برای حل مشکلات ارائه می‌دهد. این روش برای پیگیری مشکلات پیچیده و تا حدی مبهم و نو که به خوبی و به صورت شفاف قابل تعریف نیستند و از طرفی ماهیت انسانی دارند، مفید است که با شناخت نیازهای واقعی، تغییر چارچوب مشکل، خلق ایده‌های متنوع و اتخاذ رویکرد مشارکتی در نمونه‌سازی و آزمایش کردن، انجام می‌شود.

روش تفکر طراحانه می‌تواند در سیستم‌ها، رویه‌ها، پروتکل‌ها و تجربیات مصرف کننده در تمام صنایع و بویژه صنایع مبتنی بر فناوری­های نو به‌کار رود.

تیم براون، مدیرعامل شرکت IDEO، می‌گوید: «تفکر طراحی را می‌توان نظامی توصیف کرد که از حساسیت و متدهای طراحان استفاده می‌کند تا نیاز افراد را با آنچه از نظر تکنولوژی امکان‌پذیر است و آنچه یک استراتژی کسب‌وکار ماندگار می‌تواند به ارزش مشتری و فرصت بازار تبدیل کند، مطابقت دهد.»

سازمان‌ها و کسب و کارها و عموما شرکت­های نوخاسته دانش بنیان اکنون می‌خواهند یاد بگیرند که چطور می‌توان مثل طراحان فکر کرد و اصول طراحی را در محیط کار به‌کار برد. تفکر طراحی، در هسته توسعه استراتژی موثر و تحولات سازمانی قرار گرفته است. در همین زمینه، راجر‌مارتین، نویسنده کتاب «طراحی کسب‌وکار» می‌گوید: «شرکت‌های مبتنی بر تفکر طراحی که دائما در حال باز-طراحی مدل کسب و کار خود بر اساس شناخت بیشتر از مشتریانشان هستند، سری از سرها جدا هستند تا هم در نوآوری و هم در کارآیی پیشرفت کنند؛ ترکیبی که قدرتمندترین مزیت رقابتی را ایجاد می‌کند.»

وقتی اصول تفکر طراحی برای تعیین استراتژی و نوآوری به‌کار می‌رود، میزان موفقیت به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد. شرکت‌های موفق در حوزه های مختلف مانند Apple، Coca-Cola، IBM و Nike که در طراحی محصول و همچنین در تعریف استرتژی های جدید تبلیغات ، بازاریابی و مدل کسب و کار خود از روش تفکر طراحی استفاده می­کنند طی ده سال گذشته بهترین عملکرد را در مقایسه با رقیبان خود داشته‌اند. به عبارتی در شرایط به شدت پویا ، متغیر و رقابتی کنونی و ظهور فناوری­ها و دستاوردهای علمی انقلابی با سرعت بی سابقه، طراحی فراتر از تولید و ساخت اشیا رفته است.

سخنرانان

دکتر آرش مدرسی

دکتر آرش مدرسی

Coach

دانش آموخته دانشگاه پنسلوانیا در رشته هوش کسب و کار ، مربی تفکر خلاق ، تفکر طراحی و حل مساله ، محقق و مشاور نوآوری در کسب و کار

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این دوره چیست؟
علاقه به آموختن و استقبال از مفاهیم جدید
علاقمندان برای آموزشهای تکمیلی و دریافت مشاوره مستقیم از استاد چه کنند؟
امکان مشاوره مستقیم فعلا فراهم نیست. اما دوره های تکمیلی در ماه های آینده به صورت حضوری برگزار و از طریق ایوند و آدرس ایمیل شرکت کنندگان و همین طور از صفحه اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد. علاقمندان برای برگزاری دوره های حضوری در موسسه یا دانشگاه خود در تهران یا شهرستان ها ، تماس بگیرند یا در همین صفحه ایوند برای مرکز نوآوری دانشگاه تبریز پیغام بگذارند.
رویداد آنلاین است