رویداد به پایان رسیده است!
سومین رویداد تصمیم سازان آینده در تاریخ جمعه ۱۷ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

سومین رویداد تصمیم سازان آینده

شروع:
پنج‌شنبه ۹ اسفند ۹۷ ۰۸:۰۰
پایان:
جمعه ۱۷ اسفند ۹۷ ۱۵:۳۰
مکان: تهران
موضوع: غیره / غیره
سومین رویداد تصمیم سازان آینده
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


معرفی مسابقه تصمیم‌سازان آینده

تصمیم‌سازان آینده چالشی برای تفکر و تعمق در مسائل کلان کشور است که سومین دوره آن در هفته دوم و سوم اسفندماه 97 توسط مرکز آموزشی گام برگزار خواهد شد.

 اگر شما در یکی از دو دسته زیر قرار دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما در این رویداد شرکت کنید:

1- اگر قصد دارید در مورد آینده تحصیلی خود بیشتر تامل کنید و یا به فکر فعالیت در نهادهای سیاست گذاری کشور هستید ؛ این مسابقه شما را با حوزه‌های سیاست‌گذاری ، اقتصادی و مدیریتی آشنا می‌کند تا بهتر در  مورد این موضوعات تصمیم بگیرید.

2-اگر مایلید که تجربه تولید راهکار برای حل یک مساله کلان اقتصادی- اجتماعی را کسب کنید و برای مدتی در سطح مسئولین کشور تفکر کنید و با مسئولین و متخصصان آن موضوع در کشور  به مباحثه بپردازید و راهکارهای خود را به آنها ارائه دهید.

در صورتی که احتمال می‌دهید این رویداد برای شما مفید خواهد بود همین حالا در این رویداد ثبت نام‌ اولیه(رایگان) کنید و جهت آشنایی با چگونگی برگزاری مسابقه کتابچه ی معرفی رویداد تصمیم سازان آینده را از لینک زیر دانلود کرده و ادامه متن را مطالعه بفرمایید.
https://t.me/gamcenter_ir

 

مزایای شرکت در دوره 

1-فراگیری روش حل مساله و تکنیک های سیاست گذاری

2-کسب تجربه واقعی برای حل مشکلات کشور

3-امکان گذراندن کارورزی برای برگزیدگان رویداد در نهادهای سیاست گذاری کشور

4-بهره مندی از جوایز ارزنده

 

آشنایی با مراحل مسابقه تصمیم‌سازان آینده

سومین رویداد تصمیم‌سازان آینده طی 4 مرحله برگزار خواهد شد ، که بطور خلاصه هریک از مراحل توضیح داده می شود:

 

مرحله صفر

در مرحله صفر شما پس از ثبت نام اولیه و عضویت در کانال، می توانید توضیحات مفصل رویداد را  مطالعه کنید و با اساتید و داوران دوره و از همه مهمتر با چالش‌های دوره آشنا شوید !!

چالش های سومین رویداد تصمیم سازان آینده برگرفته شده از سه مشکلی است که درحال حاضر کشور با آن دست و پنجه نرم می کند و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

این سه چالش عبارت اند از :

 1)ضعف یادگیری دانش آموزان در مدارس

 2)مشکل طولانی بودن رسیدگی به پرونده های قضایی

 3) بحران ورشکستگی صندوق های بازنشستگی

 هرگروه پس از آشنایی اجمالی با موضوعات، بر حسب علاقه خود ‌یک چالش را  انتخاب کرده و به رقابت با سایر گروه ها برای ارائه راهکارهای عملیاتی در آن حوزه می پردازد.

مرحله اول 

پس از  ثبت نام قطعی و انتخاب موضوع، با حضور در محل برگزاری رویداد ، آموزش‌های  «شیوه‌ی حل مسئله»  و «تکنیک های سیاست گذاری» را فرا می‌گیرید، در این کلاس ها، ابزار اولیه برای اینکه یک سیاست گذار خوب شوید را کسب خواهید کرد.

مرحله دوم

در روز دوم، فعالیت گروه ها بر شناخت مشکل و مساله یابی متمرکز خواهد بود . در این مرحله، شما پس از شنیدن شرح مشکل در جایگاه یک سیاست گذار مشکل را ریشه یابی می‌کنید و به این پرسش پاسخ خواهید داد که «چرا چنین مشکلی بوجود آمده است؟» در این مرحله گروه ها پاسخ های  خود را به داوران ارائه می دهند و بازخوردهای داوران در مورد عملکرد خود را دریافت خواهند کرد.

پس از پایان مرحله دوم ، درصورتی که گروهی به حدنصاب امتیاز لازم دست نیافته باشد از فرآیند رویداد حذف خواهدشد.

مرحله سوم

در مرحله سوم شما یک هفته فرصت دارید تا با جست و جو ، انجام تحقیقات میدانی، مصاحبه و از همه مهم تر تفکر و همفکری اعضای گروه، چاره ای  برای مسئله‌ای که در مرحله دوم به آن دست یافته اید، بیاندیشد!

در طول هفته هر تیم یک مربی خواهد داشت که به شما در فرآیند دست‌یابی به راهکار کمک می کند. همچنین برخی آموزش های لازم برای جمع آوری اطلاعات و امکانات فیزیکی برای برگزاری جلسات همفکری در اختیار تیم ها قرار می گیرد. در سومین روز  رویداد، گروه‌ به ارائه نتایجی که پس از پنج روز به آنها دست یافته‌است می پردازد و در انتها نظر کارشناسی ارائه شده شما مورد ارزیابی داوران قرار می‌گیرد. از تیم‌هایی که راهکارهایشان مستدل باشد و امکان عملیاتی شدن داشته باشد، برای شرکت در مرحله چهارم مسابقه دعوت به عمل خواهد آمد.

مرحله چهارم 

گروه هایی که به این مرحله راه پیدا کرده‌اند پس از اینکه راهکارشان یک بار توسط داوران به چالش کشیده شد، بایستی پس از رفع نقاط ضعف شان برای ارائه نهایی و دفاع در مقابل متخصصان و مسئولین کشور در آن حوزه آماده گردند . در انتهای این مرحله ، از تیم‌های برتر تقدیر به عمل خواهد آمد و از جوایز نفیس دوره بهره‌مند خواهند شد.

برنامه زمانی دوره

 

شرایط و هزینه شرکت در مسابقه

متقاضیان شرکت در این دوره، باید در فاصله زمانی 2 بهمن ماه لغایت 28 بهمن ماه در قالب تیم‌های 3 یا 4 نفره جهت ثبت نام اقدام نمایند.

ثبت نام فردی بلامانع است و این افراد توسط دبیرخانه رویداد گروه بندی شده و قبل از شروع دوره، اعضای این گروه ها به یکدیگر معرفی خواهند شد.

 

هزینه شرکت در رویداد

ثبت نام اولیه در در رویداد هزینه ای ندارد  و رایگان خواهد بود. پس از عضویت در کانال رویداد و کسب اطلاع از جزئیات برگزاری آن، می توانید با پرداخت هزینه ثبت نام نهایی خود را انجام دهید. هزینه های ثبت نام نهایی به شرح زیر است:

ثبت نام تیم 4 نفره دانشجویی ، هر نفر 55 هزار تومان

ثبت نام تیم 3 نفره دانشجویی ، هر نفر 65 هزار تومان

ثبت نام انفرادی دانشجویی ، هر نفر 75هزار تومان

ثبت نام تیم 4 نفره غیردانشجویی ، هر نفر 80هزار تومان

ثبت نام تیم 3 نفره غیردانشجویی ، هر نفر 90هزار تومان

ثبت نام انفرادی غیردانشجویی ، هر نفر 100هزار تومان

 

*لازم به ذکر است این دوره ویژه آقایان است.*

چالش ها ی سومین رویداد تصمیم سازان آینده

ضعف یادگیری در آموزش و پرورش
نهاد آموزشی هر کشور پایه و اساس نظام تربیتی و آموزشی آن را شکل می دهد. از این رو عملکرد مطلوب این نهاد و روند رو به بهبود آن از اهمیت خاصی برای حکومت ها برخوردار است. وزارت آموزش و پرورش در ایران سکان‌دار امر آموزش در کشور است. از این رو انتظار می رود این نهاد با تمرکز بر دو امر آموزش و پرورش با در اختیار داشتن زمان 12 ساله برای آموزش افراد، خروجی درخور و متناسب با نیازهای کشور داشته باشد. خوشبختانه نظام آموزشی ایران طی چند دهه اخیر، در توسعه کمی مدارس و ثبت‌نام حداکثری دانش‌آموزان موفق عمل نموده است. بنابر گزارش ایسنا(کدخبر 96122413507) رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش آقای چهاربند، نرخ پوشش تحصیلی در دورۀ ابتدایی را 98 درصد و نرخ پوشش تحصیلی دورۀ متوسطه را 82 درصد اعلام کرده است که بنابر این شاخص ایران همتراز کشورهای پیش‌رو در آموزش می‌باشد. اما این شاخص به تنهایی کافی نیست، بلکه کیفیت آموزش و میزان یادگیری نیز در ارزیابی سیستم آموزشی یک کشور بسیار مهم است.با بررسی شاخص‌های جهانی متوجه خواهید شد که ایران علی رغم کمیت مناسب مدارس در سطح کشور، نه تنها از کیفیت یادگیری مناسبی برخوردار نیست بلکه همواره در رتبه های پایین میزان یادگیری دانش آموزان قرار داشته است. بر اساس آزمون جهانی تیمز در پایه چهارم و هشتم دانش آموزان ایرانی در سال 2015 در درس ریاضی رتبه 43 از 47 و در درس علوم رتبه 42 از 49 کشور را کسب نموده است همچنین طبق نتایج آزمون پرلز در سال 2016 در آزمون توانایی خواندن ، دانش آموزان ایرانی رتبه 45 از 50 را کسب کرده‌اند. یکی دیگر از شاخص‌های نسبتا استاندارد برای ارزیابی نظام آموزشی و سنجش میزان یادگیری دانش‌آموزان، آزمون‌های نهایی پایۀ دوازدهم است. به گفته رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در تیر 1397: «میانگین نمره ورقه در امتحانات نهایی در کشور طی سال‌های اخیر 12 است ». ایشان همچنین اذعان نموده‌اند: «مناطقی در کشور وجود دارد که میانگین نمره امتحان نهایی آن‌ها ۲.۷۵ است ». به استناد توضیحات فوق ،«تحقق یادگیری »، چالش اصلی امروز نظام آموزشی ایران است. این امر بدان معناست که هدف کانونی سیاست‌گذاری برای نظام آموزشی باید از افزایش نرخ پوشش تحصیلی - که یکی از مهمترین اهدافِ دهه‌های گذشته بوده و امروز محقق شده است – به «عبور از بحران یادگیری » تغییر نماید؛ در واقع انتظار می‌رود که بخش اصلی توان و ظرفیت نظام آموزشی بر حصول اطمینان از یادگیری دانش‌آموزان متمرکز گردد. ریشه یابی علل وقوع این بحران و چگونگی افزایش سطح یادگیری از چالش هایی است که در سومین دوره تصمیم سازان آینده به دنبال ارائه راهکاری برای حل آن خواهیدپرداخت.
بحران ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی
نظام تامین اجتماعی اساسی ترین پیش نیاز توسعه در هر کشوری تلقی می شود؛ به موجب اصل بیست و نهم قانون اساسی، برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کار افتادگی، نیاز به خدمات بهداشتی درمانی، مراقبت های پزشکی به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی و دولت موظف است این حق را برای هر یک از افراد کشور مهیا نماید. یکی ار مهمترین بخش‌های نظام تامین اجتماعی کشور، تامین آتیه بازنشستگان می باشد که این امر از طریق صندوق های بازنشستگی انجام می‌گردد. از این رو صندوق‌های بازنشستگی عمومی از اصلی ترین بازیگران حوزه تامین اجتماعی کشور به شمار رفته و دارای آثار حائز اهمیت اقتصادی و اجتماعی می باشند. روش فعالیت صندوق های بازنشستگی بدین صورت است که از طریق جمع آوری پس اندازهای خرد افراد، تحت عنوان حق بیمه بازنشستگی و سرمایه گذاری این منابع در قالب سبد دارایی و مدیریت آن، امکان تامین مالی دوران بازنشستگی افراد را در دوران کهولت سن و از کارافتادگی از طریق پرداخت حقوق ماهیانه فراهم می آورند. در حال حاضر وضعیت نگران کننده صندوق های بازنشستگی در بعد اقتصادی به نگرانی مهم و اصلی برای خط مشی گذاران در حوزه تامین اجتماعی تبدیل گردیده است.نگاهی اجمالی بر وضعیت صندوق‌های بیمه بازنشستگی در کشور بیانگر این واقعیت است که تعدا قابل توجهی ازآن‌ها با بحران های مالی در حد ورشکستگی روبرو هستند و در صورت تداوم روند فعلی ادامه حیات آنها با ابهام و مخاطره روبرو خواهد بود. طبق گزارش وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری 1.260.000 نفر بیمه پرداز دارد یعنی کسانی که ماهانه حق بیمه بازنشستگی به صندوق واریز می کنند و 1.300.000 نفر مستمری بگیر دارد یعنی کسانی که ماهانه صندوق به آن ها حقوق بازنشستگی پرداخت می‌کند که این نشان دهنده کسری صندوق می باشد. صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح 570 هزار نفر بیمه پرداز دارد و 670 هزار نفر مستمری بگیر که نشان دهنده کسری این صندوق می‌باشد. از این رو دولت در سال 96 ،40 هزار میلیارد تومان برای حل مشکل کسری این دو صندوق به آن‌ها پرداخت کرده است که این عدد در سال جاری به رقمی معادل با 53 هزار میلیارد تومان رسیده است. این حجم از کسری صندوق ها و تامین آن توسط دولت همواره وزنه سنگینی برای دولت است که بنابر اصل 29 قانون اساسی بایستی آن را به دوش بکشد.با شرح وضعیت موجود در صندوق های بازنشستگی کشور، در صورت عدم اتخاذ راهبردهای مناسب در ارتباط با مدیریت این بحران، ثبات حوزه های اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی کشور با مخاطراتی جدی روبه‌رو خواهد شد. در یکی از چالش های سومین رویداد تصمیم سازان آینده به این موضوع خواهید پرداخت که چگونه و از چه طریقی می توان بحران های مالی صندوق های بازنشستگی کشور را حل کرد ؟
معضل طولانی بودن رسیدگی به پرونده های قضایی
«اطاله دادرسی» یکی از معضلات همیشگی قوه قضائیه بوده است که همواره مسئولین این قوه از آن گلایه داشته اند و البته هیچوقت راه‌حلی متقن و اساسی برای آن اجرایی نشده‌است. آخرین اظهار نظر مسئولین قوه قضائیه دراین باره، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در برنامه‌ی بدون توقف که درتاریخ 22دی ماه از شبکه سه سیما پخش شد تصریح کردند:« در حال حاضر دلیل اطاله دادرسی بسیاری از پرونده‌ها این است که نیاز به یک کارشناسی دارد. مثلا در حوادث مربوط به تصادفات که تعداد و نوع آن بسیار است، این پزشک است که باید نظر بدهد و قاضی نمی‌تواند اظهار نظر کند که در این موارد هم اختلاف نظر وجود دارد، بنابراین هیچ راهی جز صبرکردن نداریم.» براساس گزارش سالیانه‌ای که مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه منتشر کرده است ، تعداد پرونده‌های ورودی به قوه قضائیه در سال 95 حدود 11میلیون و 944هزار بوده است، که در مقایسه با سال 94 این عدد حدود 3/4درصد رشد داشته است. براساس همین گزارش ، مدت زمان لازم برای رسیدگی به پرونده‌ها در دادگاه‌های کیفری 250 روز است که نسبت به سال94، شش روز (0.18درصد) افزایش یافته است. این درحالی است که مطابق گزارش اتحادیه اروپا از عملکرد قضائی کشورهای عضو این اتحادیه(cepej country profiles for european commission) که در سال 2017 منتشر شده است ، شاخص مدت زمان لازم برای رسیدگی (The Disposition Time ) به پرونده‌های کیفری(criminal cases ) در کشورهایی نظیر کرواسی، اتریش، فنلاند و جمهوری چک به ترتیب برابر با 132، 53، 111 و 164 روز در سال 2015 است. این مقایسه نشان می‌دهد که در کشور ما مدت زمان رسیدگی به پرونده ها ، با استانداردهای جهانی فاصله قابل توجهی دارد و طبق فرایند موجود در کشور زمان های طولانی تری برای رسیدگی به هر پرونده نیاز است که به آن اطاله دادرسی می‌گویند. این موضوع منجر به اشکالات فراوانی در نظام قضایی کشور شده است. برخی از این مشکلات عبارت‌اند از: -افزایش هزینه های قوه قضائیه -ایجاد راه فرار برای متهمان پرونده‌های کلان از طریق طولانی کردن فرآیند رسیدگی به پرونده - تضییع حقوق افرادی که بخاطر ترس از طولانی شدن فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها در قوه قضائیه، به دنبال راه‌های جایگزین می‌روند. - متضرر شدن شرکت‌های تجاری که سرمایه آن‌ها در برخی معاملات به علت طولانی شدن فرآیند رسیدگی به پرونده‌ آنها، غیرقابل جبران می شود و به ازای هر یک روز تاخیر در رد مال، آسیب‌های فراوانی را متحمل می‌شوند. - افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در کشور - از دست رفتن اعتماد عمومی مردم نسبت به قوه قضائیه از این رو یکی از سه چالشی که در سومین رویداد تصمیم سازان آینده به آن خواهید پرداخت ، معضل طولانی بودن رسیدگی به پرونده های قوه قضائیه است که شما با انتخاب این موضوع بایستی با راهکار عملیاتی خود موضوع اطاله دادرسی در کشور را حل نمایید.

سوالات متداول

حضور افراد به صورت گروهی هست یا انفرادی؟
حضور افراد هم به صورت گروهی و هم به صورت انفرادی ممکن است ، طبیعتا اولویت حضور با افرادی است که به صورت گروهی ثبت‌نام کرده باشند ، اما در صورت وجود ظرفیت، اشخاصی که به صورت انفرادی نیز ثبت‌نام کرده باشند توسط دبیرخانه گروه‌بندی شده و فرصت حضور پیدا می‌کنند.
برای شرکت در مسابقه افراد باید دارای دانش خاص در حوزه سیاست‌گذاری و اقتصاد باشند؟
خیر؛هیچ نیازی به دانش تخصصی در این حوزه نیست. تمامی دانش‌های مورد نیاز در مرحله حضوری آموزش داده می‌شوند
چه وسایلی جهت شرکت در دوره لازم است؟
برای شرکت در دوره هر گروه حداقل یک عدد رایانه همراه(لپ‌تاپ) نیاز دارد.

برگزارکنندگان

مرکز آموزشی گام
مرکز آموزشی گام

مرکز آموزشی گام در سال 92 با هدف گفتمان سازی و آموزش مسائل اساسی کشور برای جامعه دانشگاهی ذیل شبکه کانون های تفکر ایران، تأسیس شده است. از مهم ترین مأموریت های مرکز گام می‌توان به تولید محتوا و آموزش مباحث اقتصادی و جریان سازی مسائل مهم کشور در فضای دانشجویی اشاره کرد.

آدرس: تهران تهران-خیابان کارگر شمالی-بعد از خیابان جلال آل احمد-پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران