رویداد به پایان رسیده است!
فروم کلان داده ها - جلسه دوازدهم در تاریخ یکشنبه ۲۸ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
یک‌شنبه ۲۸ بهمن ساعت ۱۶:۳۰

فروم کلان داده ها - جلسه دوازدهم

  • رایگان
  • تهران
  • تکنولوژی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


بخش اول فروم دوازدهم کلان داده ها:
چرا اغلب جستجوهای ما در منابع خارجی پیرامون «حکمرانی داده» به نتایجی درون مرزهای سازمان محدود می شود؟ در حالی که به دنبال پیاده سازی آن در سطح ملی هستیم! آیا مجموع سازمان هایی که از «حکمرانی داده» خوبی برخوردارند به حکمرانی داده در سطح ملی منجر می شود؟ جایگاه اشتراک و آزادسازی داده توسط فراهم کنندگان آن، و نیز مراکز داده دولتی در حکمرانی ملی داده کجاست؟ علت این که تعدد قوانین و مصوبات سال های اخیر، نقشه راه ها و ...، در راستای تسهیل ایجاد اکوسیستم داده در کشور، به جایی نرسیده است چیست؟

در بخش اول فروم دوازدهم سمیناری را عنوان "حکمرانی داده در ایران؛ ارائه تحلیلی ساختاری و کارکردی به همراه پیشنهادات سیاستی" را خواهیم داشت. در این نشست برآنیم تا ضمن پاسخدهی به سوالات فوق در قالب ارائه تحلیلی ساختاری و کارکردی از اکوسیستم داده کشور، به ارائه توصیه هایی به بخش حاکمیتی و اجرایی کشور جهت اجرای موثر حکمرانی داده در سطح ملی بپردازیم.

 

بخش دوم فروم دوازدهم کلان داده ها:
بسیاری از داده های اطراف ما به شدت به یکدیگر وابسته هستند. برای مثال شبکه فروش کالا را در نظر بگیرید هر فروشنده با تعدادی واسطه کالای خود را تهیه مینماید و یک گراف توزیع کالا خواهیم داشت. آیا میتوانیم ساختار شبکه آن را به درستی پیدا نماییم؟ خوشه های نزدیک به هر گره را چگونه میتوانیم پیدا نماییم؟ آیا میتوانیم بهترین تامین کننده کالا را پیدا نماییم و خریدهای لازم را از آن انجام دهیم؟ برخی از داده های گرافی همانند شبکه های اجتماعی به سرعت در حال تغییر هستند و نمیتوانیم همزمان تمام اطلاعات را مشاهده کنیم. در این ارائه قصد داریم به مدل سازی داده گرافی بپردازیم و سپس با پایگاه های داده گرافی آشنا خواهیم شد و یکی از معروفترین آنها به نام Neo4J را بررسی خواهیم کرد.

در بخش دوم فروم دوازدهم کلان داده ها، ارایه معرفی "ابزارهای تحلیل کلان داده های گرافی" را از طرف کارگروه کلان داده دانشگاه صنعتی شریف خواهیم داشت. این کارگروه از سال ۹۴ با محوریت مطالعه‌ و آموزش مفاهیم، ابزارها و الگوریتم‌های کلان داده کار خود را شروع کرد. این کارگروه دوره‌های متعددی در حوزه‌ی معرفی علم داده، یادگیری ژرف، ابزارهای ذخیره سازی کلان داده (NoSQL) و آپاچی اسپارک برگزار کرده است که بسیاری از محتواهای تولید شده هم اکنون در دسترس علاقه مندان هست.

 

سخنرانان

احسان آریانیان
احسان آریانیان
دبیر علمی فروم و مجری پروژه رگولاتوری کلان داده ها
مرتضی سرگلزایی جوان
مرتضی سرگلزایی جوان
دبیر اجرایی فروم
عباس معاذاللهی
عباس معاذاللهی
کارشناس علوم داده - کارگروه کلان داده دانشگاه صنعتی شریف
آرمان سپهر
آرمان سپهر
کارشناس علوم داده - کارگروه کلان داده دانشگاه صنعتی شریف
پیمان تاکی
پیمان تاکی
مدیرعامل شرکت دانش بنیان توسعه کسب وکار سرآمد الماس(تکسا)
حمزه صادقی زاده
حمزه صادقی زاده
رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان توسعه کسب وکار سرآمد الماس(تکسا)
  • شروع: یک‌شنبه ۲۸ بهمن ساعت ۱۶:۳۰
  • پایان: یک‌شنبه ۲۸ بهمن ساعت ۱۹:۳۰

آدرس: تهران خیابان کارگر شمالی، روبروی انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سالن آموزش