رویداد به پایان رسیده است!
نشست "بیم ها و امیدهای آب زیرزمینی"-با نگاهی به مستند تالان در تاریخ یکشنبه ۱۵ اردیبهشت به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

نشست "بیم ها و امیدهای آب زیرزمینی"-با نگاهی به مستند تالان

شروع:
یک‌شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸ ۱۶:۰۰
پایان:
یک‌شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸ ۱۹:۰۰
مکان: تهران
موضوع: مدیریت / غیره
نشست "بیم ها و امیدهای آب زیرزمینی"-با نگاهی به مستند تالان
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

درباره این نشست


وقتی همه خوابیم و زمین زیر پایمان خالی می‌شود؛ فاجعه یا بحران آب؟ مقصران چه کسانی هستند؟

حال آب های زیرزمینی در ایران خوب نیست و زنگ های هشدار برای آن مدتهاست به صدا در آمده است. واقعیت این است که ما در چند دهه گذشته با حفر بیش از توان ظرفیت سرزمینیِ چاه های مجاز و غیرمجاز، و به بهانه های مختلف توسعه ای، سبب فرونشست ها و ایجاد شکاف‌های عمیق در دشت‌های آبی مختلف کشور شده ایم که تقریبا تمامی نواحی کشور را هم درگیر خود کرده است. حال گفته می شود وضعیت ایران از نظر اضافه برداشت از آبهای زیرزمینی، یکی از قرمزترین ها در دنیاست و هرچند وقت یکبار، خبرهای نگران کننده ای از فرونشست های جدید زمین و یا خشک شدن دشت ها و تالاب های حیات بخش کشور، منتشر می شود.

 

فروچاله نسبتا جدید و هولناکی که سال گذشته در دشت کبودرآهنگ همدان پدید آمد

 

فیلم مستند 'تالان' به کارگردانی محمدصادق دهقانی توسط «جمعیت ناجیان آب» و پس از یک پژوهش و تلاش 2 ساله، تولید و آماده اکران شده است. 'تالان' تاکنون در مجامع علمی و سیاستی زیادی به نمایش در آمده است. این فیلم جایزه بهترین مستند نیمه بلند دهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران را کسب کرده و نامزد پنج جایزه از جشن مستند خانه سینما شامل بهترین تدوین، بهترین صدا، بهترین پژوهش، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم، نامزد جایزه بهترین کارگردانی مستند در جشن بزرگ سینمای ایران و برنده جایزه بهترین پژوهش از جشنواره ملی فیلم رضوی شده است.

تالان یک مستند آگاهی بخش است؛ همانگونه که اگر زلزله پیش‌بینی می‌شود، مردم باید از آن مطلع شوند تا زیر آوار نمانند؛ فرونشست زمین یا مهاجرت کشاورزان بیکار شده هم مانند زلزله است؛ با این تفاوت که کندتر اتفاق می‌افتد ولی یک دفعه چشم باز می‌کنیم و می‌بینم زیر آواریم، زمین شکاف برمی‌دارد و همه چیز را با خود می بلعد و ما می مانیم و یک بیابان ترسناک. واقعیتی که تالان، آن را به تصویر می کشد، آنقدر تکان دهنده و مهم است که در وصف این مستند گفته اند: " هر ایرانی، باید آن را ببیند". 

با این حال تالان، یک فیلم کاملا سیاه نیست. در پایان آن، روزنه نور و امید دیده می‌شود که با کمک اش می توان تاریکی را زدود. روزنه‌های امید تالان، در آن است که «مردم» می‌توانند شرایط را تغییر دهند، همانگونه که مردم گناباد در این مستند، شرایط را تغییر دادند.

 

 

در این جلسه از سلسله نشست های توسعه پایدار برای ایران، پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف و انجمن علمی دوستداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف با همکاری یکدیگر، قصد دارند ضمن اکران این مستندِ جریان ساز، با حضور کارشناسان و متخصصین حوزه آب و نیز کارگردان این مستند، مباحث مرتبط با آب زیرزمینی و مطالب طرح شده در این مستند را به نقد و بررسی بگذارند.

از همه شمایی که دل در گروه آبادانی و ساختن فردایی بهتر برای ایران عزیزمان دارید، دعوت می کنیم که در این جلسه حضور پیدا کنید و دوستان خود را نیز تشویق به حضور در جلسه و تماشای این مستند و شرکت در گفتگوهای کارشناسی پس از آن بکنید.

 

سخنرانان

مهندس انوش نوری اسفندیاری
مهندس انوش نوری اسفندیاری
عضو شورای سیاستگذاری اندیشکده تدبیر آب ایران
دکتر جلال الدین میرنظامی
دکتر جلال الدین میرنظامی
مدیر برنامه آب و توسعه پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف
محمد صادق دهقانی
محمد صادق دهقانی
کارگردان مستند تالان

درباره نشست های «توسعه پایدار برای ایران»


سلسله نشست‌های «توسعه پایدار برای ایران» توسط مدرسه توسعه پایدار و با همراهی حامیان آن از مهر 1397 برگزار می‌شود. این نشست‌ها به بررسی مسائل مهم و اولویت‌های توسعه پایدار ایران در بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی و با نگاهی ویژه به تجارب منتخب داخلی و بین‌المللی و با هدف ترویج مفاهیم مرتبط و راه‌کارهای عملیاتی برای فعالین و علاقه‌مندان حوزه توسعه پایدار برگزار می‌شود.

 

جهت اطلاع از برنامه نشست های آینده می توانید عضو کانال تلگرام «مدرسه توسعه پایدار» یا خبرنامه آن شوید. همچنین گزارش نشست های پیشین در وبسایت مدرسه توسعه پایدار به آدرس www.sdschool.ir موجود است.

برگزارکنندگان

مدرسه توسعه پایدار دانشگاه صنعتی شریف
مدرسه توسعه پایدار دانشگاه صنعتی شریف
انجمن علمی دوستداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف
انجمن علمی دوستداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف

درباره مدرسه توسعه پایدار


«مدرسه توسعه پایدار»، عنوان یکی از برنامه های پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف است که تلاش دارد مخاطبان خود را با دنیای توسعه پایدار و تاثیرات آن بر حوزه های مختلف علم، کسب و کار و فعالیت های اجتماعی آشنا کند و مفاهیم مرتبط با این حوزه و تحولات جهانی مرتبط با آن را با نگاهی ویژه به راه کارهای عملیاتی برای ایران عرضه کند. برگزاری دوره های آموزشی جامع فصلی و نشست های ترویجی، انجام مطالعات پژوهشی مرتبط، برنامه‌های کارآموزی، و ... از جمله حوزه های فعالیتی مدرسه توسعه پایدار است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت مدرسه (www.sdschool.ir) مراجعه کنید و نیز در کانال تلگرام و خبرنامه آن عضو شوید.

 


درباره انجمن علمی دوستداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف


انجمن علمی دوستداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف، در سال 1389 تشکیل شده است و سعی دارد با ترویج دانش، مفاهیم  وتجربیات حوزه محیط زیست در میان دانشجویان و خانواده دانشگاه صنعتی شریف در درجه اول و عموم جامعه در درجه دوم، رسالت خود را جهت کمک به محیط زیست کشور ایفا کند. این تشکل، تاکنون توانسته رویدادهای مهمی در سطح محلی و ملی برگزار نماید و یکی از فعال ترین گروه های دانشجویی حامی محیط زیست در کشور است.

اطلاعات بیشتر درباره این تشکل و رویدادهای آتی آن را می توانید در کانال تلگرامی https://t.me/sharif_gs به دست بیاورید. همچنین، برای عضویت در این گروه می توانید از طریق این فرم اقدام کنید: https://goo.gl/YdNPQ5

آدرس: تهران تهران-خیابان آزادی-دانشگاه صنعتی شریف-آمفی تئاتر مرکزی