رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

جمعه ۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۰

زیر پوست تخمین چه می‌گذرد؟ مکاشفه‌ای در دنیای احتمالات!

 • آنلاین
 • رایگان
 • انجمن DDD ایران
دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۰

دوره آنلاین هکر قانونمند CEHv11

 • آنلاین
 • ۱,۸۰۰,۰۰۰ تومان
 • مرکز تخصصی آپا دانشگاه رازی
پنج‌شنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۰

دوره آنلاین آموزش اکسل کاربردی

 • آنلاین
 • از ۶۰,۰۰۰ تومان
 • انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران
سه‌شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۰

کنکاش مدیر پروژه حرفه ای

 • آنلاین
 • ۵,۱۲۵,۰۰۰ تومان
 • تجارت هوشمند هیراد (کارگزار معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی)
کاور
"طراحی و پیاده سازی سخت افزار دیجیتال با استفاده از FPGA به همراه آموزش زبان VHDL همراه با مثالهای کاربردی" در تاریخ پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات

توضیحات دوره و بیان لزوم یادگیری طراحی سخت افزار دیجیتال با استفاده از FPGA

امروزه در پروژه های بسیاری نیاز به انجام پردازش ها و محاسبات سنگین و پیچیده مشاهده می شود که به دلایلی نظیر سرعت، دقت، کارایی و … استفاده از Processor و Microcontroller های عادی، برای انجام آن ها، لزوما انتخاب مناسبی نیست و باید به دنبال ابزار بهتری بود.

FPGA ها تراشه هایی قابل برنامه ریزی هستند که ابزاری قدرتمند در انجام کارهایی نظیر: طراحی و پیاده سازی سیستم های پردازش موازی، سیگنال و تصویر، سیستم های مخابراتی، کامپیوتری، محاسباتی، هوش مصنوعی و … همچنین Prototype قبل از طراحی ASIC هستند.

FPGA یک سخت افزار خام است که شما می­توانید هر سخت افزاری را بر روی آن قرار دهید (دانلود کنید)، بطوریکه از آن لحظه به بعد کار همان سخت افزار را انجام میدهد. این سخت افزار میتواند یک گیت NAND مانند IC7400 باشد تا یک میکروکنترلر (مثلا AVR). اما در عمل سخت افزارهایی که IC آنها وجود ندارد را بر روی FPGA پیاده سازی میکنند. در واقع FPGA یک بستری برای پیاده سازی مدارات ASIC(Application Specific Integrated Circuit) (مدارات خاص منظوره) است که بیشتر در صنایع نظامی، پزشکی، فیلترهای دیجیتال، سیستم های انتقال دیتاهای دیجیتال، سیستم های مخابراتی و سیستم های مختلف کنترلی در مواردی که سرعت پردازشی بالا، هزینه پایین، تعداد کم و زمان طراحی و توسعه کم مورد نیاز است استفاده میگردد. در صورتیکه هزینه مهم نباشد یا تعداد زیاد برای تولید مد نظر باشد دیگر از FPGA استفاده نمیشود و IC جدیدی برای آن منظور طراحی میگردد.

در طراحی FPGA به این علت که کل سخت افزار را طراح طراحی میکند میتواند برای رسیدن به محدودیتهای توان یا زمان به راحتی و هرجا که نیاز باشد از pipeline (خط لوله) یا parallel processing (پردازش موازی) استفاده نماید. همچنین میتواند از هر معماری سخت افزاری که مدنظرش باشد برای پیاده سازی سخت افزار استفاده نماید. این مورد مزیت بالایی نسبت به استفاده از IC های آماده با کارایی ثابت و از پیش مشخص میباشد. بعنوان مثال کارها و پردازشهایی را که میتوان با FPGA انجام داد را حتی با قویترین میکروکنترلرهای موجود نیز نمیتوان انجام داد. زیرا این میکروکنترلرهای کاراییشان ثابت و سیمبندی شده است، مثلا باس دیتا 64 بیت ثابت، اما در FPGA درصورت نیاز میتوان باس داده 1024 بیتی را نیز داشته و حتی میتوان روی همه این بیتها بصورت موازی پردازش انجام داد. در بحث موازی سازی نیز قدرت FPGA میتواند بسیار بیشتر از کارتهای گرافیک کامپیوتری باشد زیرا در FPGA تعداد واحدهای پردازشگر موازی را خود طراح تعیین میکند در حالیکه در کارتهای گرافیک این تعداد ثابت هستند.

امروزه با رشد الگوریتمهای پردازش تصویر، پردازش سیگنال، الگوریتمهای هوش مصنوعی مانند شبکه های عصبی، یادگیری عمیق و ماینینگ (استخراج) ارز دیجیتال تمایل به سمت پیاده سازی سخت افزارهای مورد نظر بر روی FPGA افزایش یافته است.

برای کسانیکه تمایل دارند در حوزه دیجیتال مشغول به کار و فعالیت شوند یادگیری یکی زبانهای توصیف سخت افزار (VHDL یا Verilog) اجتناب ناپذیر است. خصوصا در بازار امروز که روز به روز سرعت تبادل و انتقال داده ها افزایش یافته، تعداد دستگاه های ثبت داده از قبیل دوربینها و سنسورها بشدت افزایش یافته و همچنین ظرفیت دستگاه های ذخیره سازی داده در حال افزایش است و بحثهای مربوط به big data مطرح شده اند الگوریتمهای جدید و سفارشهای جدید و کاربردهای جدیدی را از طراحان سخت افزار خواستار هستند. بنابراین با توجه به تعداد کم متخصصین FPGA یادگیری دانش طراحی سخت افزار مبتنی بر FPGA میتواند یک زمینه کاری مناسب برای علاقمندان به حوزه سخت افزار باشد.

سرفصلهایی که ما برای دوره طراحی سخت افزار دیجیتال مبتنی بر FPGA درنظر گرفته ایم، بر اساس آموزش زبان توصیف سخت افزار VHDL میباشد و سعی کرده ایم تا همه جزئیات این زبان توصیف سخت افزار را در قالب پروژه و مثال هایی جذاب و کاربردی بیان نموده و مرورکنیم. همچنین شرکت کنندگان میتوانند این سخت افازرهای طراحی شده را در کلاس بر روی FPGA دانلود (پروگرام) کرده و خروجی را بطور عملی مشاهده نمایند. به همین منظور بردهای آموزشی ای تهیه شده است تا دانشجویان بتوانند تمرینها و مثالهای کلاسی را عملا بر روی FPGA پیاده سازی نمایند. همچنین امکانی فراهم شده است که دانشجویان شرکت کننده در کلاس بتوانند این بردها را با تخفیف ویژه تهیه و خریداری نمایند تا بتوانند در منزل نیز تمرینها و تکالیف خود را پیاده سازی و تمرین نمایند. بردهای درنظر گرفته شده برای این کار بردهای کوچک و همه منظوره ای هستند که شرکت پازج تولید میکند. از مزایای این بردها کوچک بودن اندازه و همه منظوره بودن آن است بطوریکه بعدها میتواند به راحتی در پروژه های عملی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین دانشجو میتواند بنا به نیاز خود بالهایی برای این بردها طراحی نماید تا بتواند بصورت ماژولار طرح خود را پیاده سازی نماید. در کلاس درس ما با برخی از بالهای از پیش تهیه شده بصورت عملی کار خواهیم کرد.

در نهایت لازم به ذکر است که این دوره به گونه ای طراحی شده است که بعد از اتمام آن شرکت کنندگان در کارگاه میتوانند با اعتماد به نفس کافی وارد بازار کار شوند زیرا سعی شده است که به بسیاری از مفاهیم مربوط به طراحی سخت افزار با FPGA در کلاس اشاره نماییم بطوریکه کارآموز مهارت لازم برای انجام پروژه‌های پیشرفته مرتبط را بدست اورده و  بعدا میتواند در مواجهه با پروژه های واقعی به راحتی با اندک تلاشی اطلاعات تکمیلی را در شاخه کاری موردنظر بدست بیاورد. در انتهاي دوره آموزشي دانش‌پذیر قادر به طراحي يک سيستم ديجيتال بر روي FPGA خواهد بود

شرکت در این دوره برای افرادی که علاقه مند به فعالیت در حوزه های دیجیتال و طراحی سخت افزارهای دیجیتالی هستند سودمند خواهد بود و چشم انداز تازه ایی را برای علاقه مندان به فعالیت در حوزه های پیشرفته تر همچون پردازش سیگنال ( signal processing )، رباتیک، محاسبات حجیم (high performance computing)  Embedded System و ... پیش روی علاقه مندان خواهد گشود و بالطبع نوید بخش دور نمایی بهتر و موفقتر در آینده علمی و شغلی آنان خواهد بود.

 

 

دوره برای چه کسانی مناسب است:

این دوره برای کسانی که میخواهند تازه شروع کنند از این جنبه که اصولی و پایه آموزش داده میشود مفید است و برای کسانی که سالهاست کار میکنند از این نظر که یادگیری آنها را تکمیل میکند تجربه متفاوتی است. در این دوره سعی بر آن است که یک یادگیری اساسی انجام شود و همچنین مطالب تجربی بسیاری در کلاس مطرح میشود که ممکن است در این سرفصل نباشد. این آموزش پیرامون برنامه نویسی VHDL تقریبا کامل بوده و می توان پس از یادگیری آن، کار با CPLD و FPGA را آغاز نمود و برای کسانی که بخواهند به هر نحوی سیستم الکترونیکی دیجیتال،  طراحی و پیاده سازی نمایند به خصوص در رشته های سیستم های الکترونیک دیجیتال، الکترونیک، سخت افزار، معماری کامپیوتر و مخابرات، پیشنهاد می شود.

این دوره برای افراد زیر توصیه میشود:

 1- دانشجویان و افرادی که علاقمند به طراحی دیجیتال در حوزه بسیار گسترده و بدون محدودیت میباشند.

2- دانشجویان سطوح بالا ی تحصیلی, برای پیاده سازی و اجرای الگوریتم های پیشرفته دیجیتال, در زمینه مقالات و پایان نامه ها

3- .افرادی که در زمینه نظامی و طراحی های زیر ساختی فعالیت دارند.

4- افرادی که در زمینه پردازش سیگنال، یا طراحی سیستمهای نهفته Embedded بصورت بیدرنگ فعالیت دارند.

 

پيش نياز

"این دوره به عنوان زیر ساختی ترین لایه های طراحی در زمینه دیجیتال محسوب میگردد و افراد علاقمند این دوره حتما باید مدار های منطقی را گذرانده یا با آن آشنا باشند.  بنابراین برای یادگیری طراحی مدارهای دیجیتال مبتنی بر FPGA نیاز به دانش اصول مدارهای دیجیتال و یا مدارمنطقی می باشد. هرچندکه در این کلاس برنامه نویسی برای سیستمهای میکروکنترلری و میکروپروسسوری انجام نمیشود بلکه سخت افزار را با زبان توصیف سخت افزار توصیف میکنیم. اما این زبان توصیف سخت افزار شبیه به زبانهای برنامه نویسی سطح بالا و البته با تفاوتهای بسیار است. بنابراین دانش برنامه نویسی نیز از ضروریات شرکت در این دوره هست.

 

 

مهارت های اکتسابی

هدف این دوره آموزش و آشنایی با ساختارها و اجزاء تشکیل دهنده زبان VHDL به منظور طراحی با FPGA می باشد. علاوه بر این ، دانشجو در طی دوره با FPGA  و  ساختارهای داخلی آن آشنا شده و همچنین کار با نرم افزارهای لازم جهت طراحی و شبیه سازی با FPGA  را خواهد آموخت . دانشجویان پس از گذراندن این دوره قادر به توصیف انواع واحد های سخت افزاری دیجیتالی و پیاده سازی و شبیه سازی نتایج خواهند بود. تمرکز اصلی این دوره بر روی پیاده سازی انواع ساختارهای ترکیبی و ترتیبی دیجیتالی و ارتباطات میان آنها و سایر سخت افزارهای مرتبط خواهد بود. انتظار می رود افرادی که این دوره را به پایان میرسانند, توانایی های زیر را کسب نموده باشند:

 • با ساختار داخلی FPGA  ، CPLD  و تفاوت آنها با انواع سخت افزارهای دیجیتال مانند ساختارهای میکروپروسوری و میکروکنترلری، بردهای سیستم عامل دار (مانند رزپبری پای)، soc (system on chip) ها، آشنا شود.
 • با نرم افزار Xilinx ISE و Vivado  و شبیه سازی با استفاده از ISIM آشنا شود.
 • بتواند پیاده سازی و طراحی دیجیتال به کمک زبان VHDL، در انواع FPGA را انجام دهد.
 • طریقه پروگرام کردن سخت افزار FPGA با استفاده از نرم افزار IMPACT موجود در بسته ISE.
 • آموزش پروگرام کردن حافظه EEPROM.
 • با پیاده سازی انواع مدارهای دیجیتالی ترتیبی و ترکیبی آشنا شود.
 • پیاده سازی ارتباطات با سایر واحد های سخت افزاری از قبیل ADC ، DAC ، SDRAM ، LCD ، DC/Stepper Motor ، و پیاده سازی  Digital Filter
 • پیاده سازی واسط ارتباطیUART .
 • با IP Core ها و طریقه بکار گیری آنها در طراحی آشنا شود.
 • بتوانند یک طرح یا یک الگوریتم دیجیتال را بر اساس تکنیک های بهینه طراحی, پیاده سازی کنند.
 • بتوانند طرح را با زبان توصیف سخت افزار، توصیف کنند.
 • با چیپ های XILINX و ALTERA آشنایی داشته باشند.
 • بتوانند FPGA یا CPLD مورد نیاز طرح را انتخاب کنند.
 • بتوانند طرح خودرا بر روی چیپ مورد نظر پیاده سازی کنند.
 • با طراحی سخت افزار بصورت hardwired (سیم بندی شده) آشنا شود.
 • با مدل های پیاده سازی سخت افزار بصورت fixed point و floating point آشنا شود.
 • با پیاده سازی در محیط سیمولینک متلب و صحت سنجی مدار پیاده سازی شده در FPGA آشنا شود.
 • با بحث پردازش سیگنال در FPGA آشنایی مقدماتی پیدا کنند.
 • با نرم افزار chip scop برای بررسی صحت سنجی سخت افزار طراحی شده آشنا شود.
 • در نهایت بتوانند به کمک روش‌ها و تکنیک‌های مهم آموزش‌ داده‌شده و تمرینات متعدد انجام‌شده در طول دوره، مدارات و سیستم‌های دیجیتال را به کمک FPGA طراحی و پیاده‌سازی کرده و در پروژه‌های عملی به‌کارگیرند.

 

 

تهیه برد آموزشی برای استفاده خارج از کلاس

این امکان فراهم شده است که در صورتی که دانشجو جهت انجام تمرینات خارج از کلاس و انجام پروژه های شخصی نیازمند برد آموزشی باشد بتواند برد آموزشی را با تخفیف ویژه تهیه نماید.

 

 

در این دوره آموزشی یک جزوه آموزشی نیز به دانشجویان تقدیم میگردد.

 

ما در این دوره از روش آموزش در قالب مثال استفاده میکنیم.

یعنی طرح درس را بگونه ای انجام داده ایم که همه مفاهیم را در قالب مثال بیان کنیم.

این کار باعث میشود تا مطالب هر جلسه در جلسه بعد نیز مرور شود.

 

مورد دیگری که قابل ذکر است روش تدریس بصورت کد نویسی در کلاس است، یعنی ما مثالها را از قبل در قالب کد بصورت آماده ذخیره نمیکنیم و در کلاس بصورت مستقیم هر مثال را از اول طراحی کرده و سپس توصیف سخت افزاری آن را مینویسیم.

این موضوع باعث میشود تا دانشجویان با نحوه صحیح طراحی در عمل و در هنگام مواجهه با مسائل دنیای واقعی بدانند که چطور به مساله ورود نمایند.

همچنین برای حل هر مثال بصورت گام به گام پیش میرویم و خطاهای عمدی موجود در کد را به مرور در کلاس مرتفع میکنیم. به این ترتیب دانشجو با انواع پیغامهای خطا و نحوه رفع هر یک آشنا میشود.

همچنین بعد از انجام هر مثال تمرینی به دانشجویان داده میشود تا با تغییر مختصری در کد نوشته شده بتوانند طراحی جدید را انجام داده و بصورت عملی بر روی بردهای موجود در کارگاه پیاده سازی نمایند.

 

برای ثبتنام از طریق لینک زیر اقدام فرمایید:

https://evnd.co/Xb8xB

 

آدرس کانال ما در تلگرام

https://t.me/digizang

 

 

توضیحات تکمیلی:
    1. همراه داشتن لپ تاپ الزامی می باشد.

    2. رعایت شئونات اسلامی الزامی می باشد.

    3. تمامی اطلاع رسانی ها از طریق کانال تلگرام زنگ دیجیتالt.me/digizang انجام خواهد شد. جهت اطلاع به موقع از تغییرات و اطلاع رسانی ها در کانال انجمن عضو شوید.

    4. در صورت وجود هر گونه سوال، ابهام و یا مشکل به حساب تلگرام انجمن علمی به شناسه ی @mojavadian پیام دهید.

 

برای ثبتنام از طریق لینک زیر اقدام فرمایید:

https://evnd.co/Xb8xB

 

آدرس کانال ما در تلگرام

https://t.me/digizang

 

 

mo.javadian@gmail.com
برگزار‌کننده: mo.javadian@gmail.com
۱۰
دنبال کننده
۲
کل رویدادها

دکتر محمد جوادیان، دکترای برق دانشگاه صنعتی شریف، مدرس دانشگاه فنی و حرفه ای، عضو هیأت علمی دانشگاه، با 15 سال سابقه تدریس...

آدرس

تهران خیابان سنایی، نرسیده به خیابان مطهری، کوچه 21، پلاک 2، نزدیک به ایستگاه های مترو، مفتح، هفت تیر، میرزای شیرازی

موقعیت جغرافیایی رویداد