اسکای روم راهنمای جامع و کاربردی

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که رویدادهای آنلاین در ایران با استفاده از چه زیرساخت هایی قابل اجرا هستند؟ در این خصوص، شاید نام «اسکای روم»‌ را شنیده باشید. برای آشنایی شما با این زیرساخت ایرانی، راهنمای جامع و کاربردی اسکای روم تهیه شده است.

اسکای روم چیست؟‌

اسکای روم (Skyroom) ‍پلت فورمی بومی برای اجرای رویدادهای آنلاین است. این سامانه از طریق آموزش، مشاوره و پشتیبانی،‌ با کاربران خود ارتباط برقرار می کند و میزبان رویدادهای آنلاین آن هاست.
وبینار، دوره های آموزشی آنلاین،‌ پخش زنده ی اینترنتی و جلسات وب کنفرانس،‌ همگی از طریق «اسکای روم» قابل اجرا و پشتیبانی هستند. شما می توانید با استفاده از بستری که «اسکای روم» برای شما فراهم می کند، با همکاران خود در هر لحظه در ارتباط باشید و یا از هر جای دنیا،‌ به صورت آنلاین آموزش ببینید. برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی برگزاری این رویدادهای آنلاین، مقاله ی «کلاس آنلاین با اسکای روم» را مطالعه کنید.

امکانات اسکای روم

برقراری ارتباط صوتی و تصویری‌

«اسکای روم» فراهم کننده ی بستری برای ارتباطات دیداری و شنیداری است. شما با امکان ارتباط دو سویه ی صوتی و تصویری، می توانید با دیگر افراد حاضر در یک رویداد آنلاین تعامل داشته باشید.

به اشتراک گذاری صفحه دسکتاپ‌

«اسکای روم» همچنین امکان به اشتراک گذاری صفحه ی دسکتاپ برگزارکننده ی رویداد را فراهم می سازد. از این طریق برگزارکننده ی رویداد آنلاین می تواند محیط دسکتاپ خود، نرم افزار، صفحات وب و یا فایل مشخصی را با شرکت کنندگان در رویداد به اشتراک بگذارد. این فایل ها معمولا حاوی اسلایدهای آموزشی هستند که از پرکاربردترین ابزارهای ارائه ی محتوا در وبینارها هستند.

نمایش دقیق و واضح‌

برگزارکنندگان رویداد با استفاده از این بستر می توانند ابعاد و نوشته های اسلایدها را بزرگ تر کنند یا روی آن ها یادداشت بنویسند. آن ها همچنین می توانند برای تاکید بر محتوایی مشخص، آن را علامت گذاری و یا هایلایت کنند.

مدیریت پیام های کاربران

گاهی مدیریت پیام های کاربران برای برگزارکننده ی رویداد دشوار می شود. حتی گاهی پیش می آید که سوال یکی از افراد بین پیام های دیگر بالا می رود و دیده نمی شود. این موضوع مخصوصا هنگام پرسش و پاسخ موجب مشکل می شود. وجود اسکرول بار هوشمند موجب می شود پیام های جدید، پیام قدیمی را تحت تاثیر قرار ندهند. به این منظور می توان پیام خاصی را پین (سنجاق) کرد تا در معرض دید قرار بگیرد.
یکی دیگر از مشکلات وبینارها این است که فردی پیام ناقص یا اشتباه می فرستد. آن ها برای تکمیل یا اصلاح پیام ارسالی، چندین پیام دیگر به صورت پی در پی می فرستند که موجب شلوغی صفحه ی چت می شود. امکان ویرایش پیام که در سرویس «اسکای روم» در نظر گرفته شده، برای رفع همین مشکل است. همچنین برگزارکننده این امکان را دارد که پیام های اضافی را پاک کند.
مهم ترین ویژگی ای که در این بخش می توان به آن اشاره کرد، امکان دانلود تمام پیام ها در حین وبینار است. ممکن است قسمت چت وبیناری حاوی اطلاعات ارزشمندی مانند آدرس های اینترنتی و لینک ها باشد که شرکت کنندگان یک وبینار می توانند در قالب یک فایل متنی آن ها را دریافت کنند.

استفاده از تخته ی مجازی

برگزارکننده ی رویداد، یک تخته ی مجازی هم در اختیار دارد تا بتواند به راحتی و با استفاده از قلم نوری،‌ مباحث جانبی را با رسم شکل آموزش دهد. هر زمان که این تخته یا وایت بورد پر شود، می توان صفحه ی جدیدی به آن اضافه کرد.
همه ی اعضای حاضر در اتاق وبینار به محتوای صفحات قبلی دسترسی خواهند داشت و با اجازه از برگزارکننده، می توانند آن ها را ذخیره کنند. این موضوع هم به شرکت کنندگان کمک می کند تا با تمرکز بیشتری به مطلب گوش فرا دهند و نگران یادداشت بردای سریع در حین وبینار نباشند و هم برگزارکننده می تواند در وبینارهای آینده ی خود، از مطالبی که ذخیره کرده استفاده کند.

نمایش کامل مطالب در صفحه ی موبایل

شاید بتوان مهم ترین ویژگی تخته ی مجازی «اسکای روم» را قابلیت نمایش کامل مطالب آموزشی در گوشی های موبایل دانست. کامل دیده نشدن محتواها، چه در وبسایت ها و چه در اتاق وبینار، یکی از اصلی ترین مشکلات کاربران است که این شرکت برای آن چاره اندیشیده است.

به اشتراک گذاری تصویر و صدای شرکت کنندگان

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید برگزارکننده ی رویداد می تواند این امکان را به شرکت کنندگان بدهد تا آن ها محیط دسکتاپ، میکروفون و حتی وبکم خود را به طور مستقیم و بدون نیاز به تغییر نقش، با دیگران به اشتراک بگذارند. این امکان مخصوصا در رویدادهایی کاربرد بیشتر دارد که ذات مشارکتی دارند و اعضا حتما باید با یکدیگر تعامل همزمان داشته باشند.

پشتیبانی از فرمت های مختلف فایل

به اشتراک گذاری فایل با فرمت های مختلفی مانند پاورپوینت و پی دی اف، نمایش عکس به صورت اسلاید و پخش فایل های صوتی و تصویری نیز از طریق پلت فورم «اسکای روم» پشتیبانی می شود.

استفاده از اسکای روم

اگر برگزارکننده ی رویداد آنلاین هستید، برای استفاده از سرویس «اسکای روم» کافی است در سایت آن عضو شوید. پس از آن باید سرویس مورد نظر خود را انتخاب کنید و آن را سفارش دهید. اگر شما شرکت کننده ی یک رویداد آنلاین هستید، باید با لینک ورود به وبینار که برایتان ارسال می شود، به این خدمات دسترسی پیدا کنید. در مقاله ی «چه طور با اسکای روم کار کنم؟» در این رابطه توضیحات بیشتری ارائه شده است.


همکاری ایوند و اسکای روم

سازمان های زیادی از خدمات «اسکای روم» استفاده می کنند. سرویس وبینار «ایوند» نیز قدرت گرفته از «اسکای روم» است. سایت «ایوند» با اجرای رویدادهای آنلاین در بستر سایت خود، موجب یکپارچگی و انسجام اجرایی برای برگزارکنندگان رویداد و همچنین رقم زدن تجربه ی مناسب تری برای کاربران سایت است.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.