با توجه به شیوع کرونا در سطح جهانی، حوزه ی آموزش دچار تحول های بنیادین شده است. بسیاری از کلاس ها، کارگاه ها و همایش ها دیگر به صورت حضوری برگزار نمی شوند. در اثر این تغییرات، خیلی از افرادی که دارای دانش و مهارت های کاربردی هستند به فکر برگزاری کلاس های آنلاین افتاده اند. اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید، باید بدانید برگزاری کلاس آنلاین با اسکای روم از بهترین و راحت ترین روش هایی است که در این شرایط می توانید تجربه کنید.
کلاس آنلاین در واقع شامل مجموعه مطالب آموزشی است که در یک فضای مبتنی بر اینترنت، در هر زمان و هر مکانی می توان آموخت. بسترهای متنوعی برای ارائه ی محتواهای آموزشی به صورت آنلاین در سراسر دنیا ایجاد شده اند و طی سال های اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته اند. اگر شما هم قصد برگزاری این نوع کلاس ها را دارید، قدم اول، انتخاب یک بستر مناسب است.

کلاس آنلاین با اسکای روم

«اسکای روم» بستری بومی است که به شما امکان برگزاری کلاس آنلاین را می دهد. در مقاله ی «اسکای روم راهنمای جامع و کاربردی»
می توانید بیشتر با آن آشنا شوید. برای شروع، در سایت «ایوند» -معتبرترین سامانه ی اطلاع رسانی رویدادها و فروش بلیت آنلاین- ثبت نام کنید. سپس وارد حساب کاربری خود شوید و جلسه ی آموزشی خود را در قالب یک وبینار ایجاد کنید:

سرویس وبینار «ایوند» قدرت گرفته از «اسکای روم» است. شما با ایجاد رویداد در سایت «ایوند» علاوه بر بهره بردن از امکانات «اسکای روم» می توانید فروش بلیت کلاس و ثبت نام آن را هم به صورت آنلاین مدیریت کنید!
پس از ایجاد وبینار در سایت «ایوند» و پرداخت هزینه ی آن، وبینارتان فعال می شود. در مرحله ی بعدی بهتر است به این بپردازیم که یک کلاس آنلاین با اسکای روم چه طور اجرا می شود و چه امکاناتی دارد.

اسکای روم چه امکاناتی در اختیار کلاس های آنلاین قرار می دهد؟

در مقاله ی «چه طور با اسکای روم کار کنم» به تفصیل در مورد تمام امکانات اتاق وبیناری که «اسکای روم» در اختیار مدرس قرار می دهد، صحبت شد. دیدیم که تمام موضوعاتی که بتوان با محتوای نوشتاری یا صوتی و تصویری آن ها را ارائه داد، می توانند در قالب کلاس آنلاین با اسکای روم آموزش داده شوند. دروس مقاطع تحصیلی مدارس، رشته های دانشگاهی، آموزش های تخصصی مانند نرم افزارها و مهارت های کاربردی، همگی می توانند به صورت آنلاین به فراگیران منتقل شوند.
در قدم اول کافی ست به یک دستگاه کامپیوتر دسترسی داشته باشید که به اینترنت پرسرعت متصل باشد. از آن جا که ترافیک اصلی وبینارها بر روی سرورهای «اسکای روم» است، برای برگزاری کلاس آنلاین کافی ست مدرس به حداقل سرعت اینترنت (۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه) بر روی کامپیوتر خود دسترسی داشته باشد.

یکی از معایب کلاس های آنلاین کم شدن درصد مشارکت اعضا در مباحث آموزشی و به حداقل رسیدن تعامل میان مدرس و فراگیر است. با استفاده از امکانات گفتگوی نوشتاری، صوتی و حتی تصویری، این موضوع تا حد زیادی از طرف «اسکای روم» حل شده است. از طرفی دیگر، «ایوند» برظرفیت کلاس ها نظارت دارد تا در موارد لزوم، به صورت بهینه و کنترل شده افزایش یابد. پیشنهاد می کنیم کلاس های آنلاین خود را بین ۱۰ تا ۵۰ نفره برگزار کنید؛ هر چه تعداد کمتری در یک کلاس آنلاین شرکت کنند، فرصت بیشتری برای تعامل دو سویه میان مدرس و فراگیران و نیز یادگیری عمیق فراگیران فراهم خواهد شد.
یکی دیگر از امکاناتی که برگزاری کلاس آنلاین با اسکای روم برای شما فراهم کرده آن است که می توانید به طور همزمان چند کلاس آنلاین را در اتاق های مجازی جداگانه برگزار کنید. شما حتی می توانید کلاس های خود را همزمان هم به صورت حضوری و هم مجازی اجرا کنید؛ به عبارت دیگر می توانید با استفاده از تجهیزاتی مانند میکروفون و وبکم، فراگیرانی که به صورت آنلاین در کلاستان شرکت کرده اند را هم در مباحث آموزشی شرکت دهید.

برگزاری با کیفیت کلاس آنلاین با Skyroom

هرچند «اسکای روم» امکان برگزاری کلاس آنلاین با کمترین سرعت اینترنت را فراهم کرده است، اما کیفیت جلسه ی آموزشی شما تحت تاثیر عوامل دیگری مانند نحوه ی ارائه ی محتوا، اینترنت، نوع استفاده از ابزارها، تجهیزات، زمان برگزاری رویداد و مشکلات کاربران است.
پیشنهاد می شود از یک نفر برای ارائه ی محتوای مد نظرتان کمک بگیرید. گاهی پرسش فراگیران بسیار زیاد می شود و ممکن است یا وقت پاسخگویی به همه ی آن ها به صورت گفتاری وجود نداشته باشد و یا تمرکزتان از بین برود. بهتر است فردی که کمک شماست، پاسخ برخی پرسش ها را به صورت نوشتاری بنویسد تا شما بتوانید روی انتقال شفاهی مطالب متمرکز بمانید.

درست است که «اسکای روم» امکان به اشتراک گذاری دسکتاپ را هم در اختیار شما قرار داده، اما پیشنهاد می کنیم برای حفظ سرعت و کیفیت بهتر است از اسلایدها برای انتقال مطالب استفاده کنید. همچنین بهتر است فقط میکروفون و وبکم کسانی که درخواست طرح سوال دارند را فعال کنید.

چندین روز پیش از شروع کلاس، تجهیزات خود (میکروفون و وبکم) را بررسی کنید. مطمئن شوید که پیش از برگزاری کلاس آنلاین، همه ی برنامه هایی که اینترنت مصرف می کنند (مانند نرم افزارهای دانلود فایل یا فیلترشکن) را بسته باشید. حتی الامکان ساعت پر ترافیک را برای برگزاری کلاستان انتخاب نکنید. روزهای تعطیل و عصرها و شب ها ترافیک اینترنت کاربران داخل کشور به بالاترین حد خود می رسد و ممکن است خود یا فراگیران کلاستان با افت سرعت و کیفیت رو به رو شوید.
اگر تجربه ی برگزاری کلاس آنلاین را داشته باشید، می دانید که تنها زمانی می توانید با تمرکز و خیال آسوده به بیان مباحث آموزشی بپردازید که فراگیران تصویر و صدای شما را به وضوح دریافت کنند. اگر به هر دلیلی آن ها نتوانند محتوای شما را ببینند یا بشنوند، نه تنها زمان کلاس شما برای رسیدگی به مشکلات کاربران از دست می رود، بلکه تمرکزی که برای انتقال مفاهیم آموزشی نیاز دارید هم تحت الشعاع قرار می گیرد.

برای جلوگیری از چنین پیشامدهایی، پیش از برگزاری رویداد اصلی، امکان تست را برای فراگیران فراهم کنید تا بتوانید در صورت نیاز مشکلات احتمالی را رفع کنید. شما همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب می توانید از طریق تلگرام با کارشناسان اسکای روم به طور مستقیم در ارتباط باشید.

تصمیم نهایی

در نهایت، با امکاناتی که «اسکای روم» برای مدرسان مدارس، دانشگاه ها و موسسات آزاد فراهم می کند، آن ها می توانند کلاس های آنلاین خود را به خوبی اجرا و مدیریت کنند. امکاناتی مانند نمایش اسلاید و دسکتاپ مدرس، پشتیبانی از فرمت های متنوع فایل های ارائه، امکان گفتگو میان فراگیران، مدیریت فایل ها و مهم تر از همه، فارسی بودن زبان محیط برنامه که موجب راحتی کار با آن می شود. شما می توانید این اطمینان را داشته باشید که بهترین بستر ارائه ی آنلاین اطلاعات آموزشی را برای انتقال محتوای آموزشی خود انتخاب خواهید کرد: