رویداد به پایان رسیده است!
دوره جامع آموزشی Data Science (کارگاه چهارم : فهم داده‌ها و پیش پردازش) در تاریخ جمعه ۱۷ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

دوره جامع آموزشی Data Science (کارگاه چهارم : فهم داده‌ها و پیش پردازش)

شروع:
پنج‌شنبه ۱۶ اسفند ۹۷ ۰۹:۰۰
پایان:
جمعه ۱۷ اسفند ۹۷ ۱۳:۰۰
دوره جامع آموزشی Data Science (کارگاه چهارم : فهم داده‌ها و پیش پردازش)
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات

 

 دوره جامع آموزشی Data Science

کارگاه چهارم : فهم داده‌ها و پیش پردازش

فن‌آسا

فن‌آسا در یک قلمرو به هم پیوسته و منسجم از فناوری­‌های اثرگذار بر زندگی قدم گذاشته است. بدین ترتیب دامنه فعالیت‌های ما گستره متنوعی از حوزه­‌های فناورانه و بازارهای ممکن را در بر می‌گیرد. و به عنوان یک توسعه دهنده فناوری، در میانه دانش و بازار قرار دارد.

ما معتقدیم توسعه بلند مدت و پایدار فناوری نمی­‌تواند فارغ از آموزش و پژوهش و بریده از تاملات بنیادین باشد. فن­‌آسا، آموزش و کمک به ارتقای سطح توانمندی هسته‌های نوآور و فن آور را رسالت خود می‌داند.

 

یکی از حوزه­‌های کاری فن‌آسا، دیتاساینس می‌باشد که متخصصین این حوزه در شرکت اگزا (EXA) به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های فن‌آسا فعالیت دارند.

 

 اگزا به منظور تربیت و جذب نیروی مورد نیاز خود اقدام به برگزاری دوره دیتاساینس (6 کارگاه آموزشی مورد نیاز متخصص دیتاساینس) نموده است که به قرار زیر می­‌باشد:

 

کارگاه اول- آموزش برنامه نویسی پایتون3

کارگاه دوم- ملاحظات عمومی توسعه نرم افزار

کارگاه سوم- جمع آوری، آماده سازی و ذخیره سازی داده

کارگاه چهارم- فهم داده‌ها و پیش پردازش

کارگاه پنجم- یادگیری ماشین

کارگاه ششم- راه‌اندازی یک اپلیکیشن با هسته‌ی Data Science

 

کارگاه حاضر، چهارمین کارگاه از دوره دیتاساینس و  با عنوان "فهم داده‌ها و پیش پردازش"می ­باشد.

 

نکات قابل توجه علاقه مندان شرکت‌کننده در دوره آموزشی دیتاساینس:

  •  دوره دیتاساینس بگونه‌­ای در نظر گرفته شده است که حضور در یک کارگاه، مستلزم شرکت در دیگر کارگاه­‌های دوره‌ی آموزشی دیتاساینس نمی‌باشد ولی اشراف داشتن بر محتوای پیش‌­نیاز هر کارگاه لازم می‌باشد که این مهم، توسط مدرس دوره سنجیده خواهد شد.
  •  هر کارگاه به همراه دو پروژه عملی و گام به گام جهت ارتقای کیفی آموزش و کاربردی نمودن سرفصل­‌ها در نظر گرفته شده است.
  •  به منظور سنجش شرکت کنندگان، پروژه کلی (مجزای از دو پروژه­‌ی هر کارگاه) ناظر بر محتوای 6 کارگاه آموزشی نیز در نظر گرفته شده است.
  •  شرکت کنندگان با کسب حد نصاب پروژه­‌های عملی و فعال بودن در دوره‌های برگزار شده، در صورت تمایل؛ با فن‌آسا در انجام پروژه­‌های جاری، ادامه همکاری خواهند داد.
  •  ***همراه داشتن لپ تاب توسط شرکت کنندگان الزامی است.***
  •  در پایان کارگاه، گواهی معتبر اعطا خواهد شد.
  • در صورت تلاقی برخی از تاریخ های برگزاری دوره با تعطیلات رسمی، بصورت توافقی با شرکت کنندگان، امکان انتقال تاریخ وجود خواهد داشت.

فهم داده‌ها و پیش پردازش

 

سرفصل های کارگاه آموزش فهم داده‌ها و پیش پردازش:

 

۱- Pandas package and Dataframes

۲- Data Manipulation with Pandas

۳- پاک‌سازی داده‌ها (Data Cleaning)

۴- EDA: Exploratory Data Analysis

۵- بصری سازی (Visualization)

۶- Statistical features of data

۷- تهیه دیتاست و استانداردها

 

کارگاه حاضر، 8 ساعت کلاس آموزشی است که در پایان، فایل های آموزشی و کدهای استفاده شده در کارگاه در اختیار شرکت کننده های محترم قرار خواهد گرفت.

این دوره برای چه کسانی مفید است :

کارگاه های ۱، ۲، ۳ و ۶ برای آن دسته از افرادی مناسب است که بر مفاهیم تحلیل داده، یادگیری ماشین و دیتاساینس تسلط دارند، و قصد دارند پیاده‌سازی سیستم‌های داده محور در محیط تجاری را فراگیرند.

کارگاه های ۴ و ۵ برای آن دسته از افرادی مناسب است که تجربه­ ی کافی در زمینه ­ی برنامه نویسی با پایتون، کار با دیتابیس و پیاده‌سازی وب سرویس دارند، و قصد دارند با قدرت سیستم‌های داده محور آشنا شده و آن‌ها را به عنوان سرویسی جدید در اپلیکیشن ­های خود بکار ببرند.

 

همچنین کارگاه ۳ برای برنامه نویسانی که تجربه­ ی کار با دیتابیس های NoSQL را ندارند توصیه می­ شود.

 

۶ کارگاه ارائه شده، از لحاظ کاربرد در محیط تجاری، خط سیر مستمر و مرتبطی را دنبال می‌کنند.

آنچه در این دوره خواهید آموخت :

- شناسایی و تعریف مسائل داده‌محور در دنیای واقعی و هر محیط تجاری

- راه‌اندازی یک pipeline کامل و یکپارچه برای سامانه­‌ای که راه حل مساله­‌ی تعریف شده به حساب می­‌آید. این pipeline عبارت است از :

            ۱. ماژول جمع‌آوری، فهم و بارگذاری داده­‌ی محیطی

            ۲. ماژول تحلیل داده‌ها بر اساس نیاز مساله­‌ی تعریف شده، و تولید پاسخ

            ۳. ماژول سکوی راه‌انداز اپلیکیشن و بصری سازی پاسخ تولید شده به بهترین شکل

در پایان دوره انتظار می‌رود که شرکت کننده :

کارگاه ۱: بتواند از کتابخانه‌ها و ابزارهای مختلف مرتبط با تحلیل دیتا در زبان برنامه نویسی پایتون۳ بهره ببرد و راه حل روی کاغذ را در قالب یک یا چند ماژول عملیاتی پیاده‌سازی کند.

 

کارگاه ۲: با ابزارهای مورد نیاز برای یک پروژه ی دیتاساینس در سیستم عامل Linux Ubuntu آشنا شود و به درک درستی از طرز استفاده از مستندات یک کتابخانه برسد و توانایی بهره مندی از تالارهای گفتگوی برنامه نویسی برای حل مشکلاتش را داشته باشد. همچنین شرکت کننده با روند توسعه ی پروژه با استفاده از مستندات، پیاده‌سازی در محیط مجازی virtualenv و مدیریت سورس کد با git آشنا خواهد شد.

 

کارگاه ۳: با انواع ساختارهای معروف و پرکاربرد داده، بخصوص در بستر وب، آشنا شده و توانایی جمع آوری داده و بارگذاری آن در دیتابیس Neo4j و یا MongoDB را کسب کند.

 

کارگاه ۴: با استفاده از ابزارهای EDA، به درک درستی از ویژگی داده‌های جمع آوری شده برسد، داده‌های خام را با استفاده از کتابخانه‌های معرفی شده در پایتون، پاک سازی کند، استخراج ویژگی را به درستی مدیریت کند و مقدمات استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین و تحلیل داده (تهیه ی دیتاست) را فراهم کند.

 

کارگاه ۵: با انواع الگوریتم های supervised و unsupervised پرکاربرد یادگیری ماشین (کلاسیک و عمیق) و ابزارهای پیاده‌سازی آن در زبان برنامه نویسی پایتون۳ آشنا شود. همچنین شرکت کننده می بایست قادر به سنجش قدرت تعمیم پذیری و دقت مدل های توسعه یافته ی یادگیری ماشین باشد.

 

کارگاه ۶: فهم درستی از معماری microservice اپلیکیشن ها کسب کند، و بتواند ماژول توسعه یافته به زبان پایتون۳ را بر روی وب سرور apache2 سوار کند. همچنین شرکت کننده باید توانایی گزارش گیری از عمل‌کرد سرویس را کسب کند.

 

مدرس

مهندس حامد کرباسی

مهندس حامد کرباسی

عضو هیات مدیره شرکت Exa Data Science Lab

برنامه زمانبندی

گالری تصاویر

مهندس علیرضا زمانیان:

مهندس حامد کرباسی:

مهندس محمد افشار:

 

 

آدرس:تهران بلوار میرداماد - خیابان حصاری(رازان جنوبی)- خیابان شنگرف -پلاک 3