ایوند با محدود کردن حق استفاده از اینترنت مخالف است.#صیانت_از_حقوق_کاربراناطلاعات بیشتر
کاور
"رویداد تخصصی «چهارسوق هنر و رسانه»" در تاریخ پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات

چهارسوق اجتماعی برای نشان‌دادن حرکت‌های امیدبخش و نوآورانه و محلی در جهت اشتراک‌گذاری ایده‌ها و تجارب آموزشی و تربیتی است. چهارسوق، یک گردهمایی اثرگذار برای ارتباط اهالی تعلیم و تربیت با یکدیگر و گفتن و شنیدن در مورد تجربیات فعالان این حوزه است. رویداد چهارسوق، فضای گفتگو و شبکه‌سازی بین شرکت‌کنندگان را فراهم می‌کند تا بتواند بستری برای برقراری ارتباطات موثر و کارآمد در حوزه تعلیم و تربیت باشد. هم‌چنین این رویداد شامل سخنرانی‌های کوتاه و آموزنده با موضوع تجربه‌ها و ایده‌های نوآورانه و بومی در حوزه تعلیم و تربیت است.

رویدادهای تخصصی چهارسوق به جهت دقت بیشتر در حوزه‌های جزئی‌ترِ آموزش طراحی شده‌اند تا در کنار رویدادهای چهارسوق، ویژه‌تر به مسائل آن حوزه پرداخته شود. «چهارسوق هنر و رسانه» اولین رویداد تخصصی در این راستا خواهد بود. این رویداد فضایی برای گردهمایی و هم‌افزایی فعالان تعلیم و تربیت حوزه هنر و رسانه و همچنین علاقه‌مندان و دغدغه‌‌مندان این عرصه است.

 • شبکه‌سازی میان فعالان تعلیم و تربیت یکی از مهم‌ترین اهداف چهارسوق هنر و رسانه است. در واقع مهم‌ترین کارکرد جامعه چهارسوق هنر و رسانه، برقراری شناخت و ارتباط میان فعالان تعلیم و تربیت این حوزه به منظور توان‌مندشدن و هم‌افزاشدن اعضای این جامعه است.
 • بسیاری از معلمان از روش‌های نوآورانه و جذاب برای ارائه آموزش‌های خود استفاده می‌کنند، مجموعه‌های نوپا، با نوآوری‌های جذاب روش‌های تربیت و یادگیری را کارآمدتر کرده‌اند، پژوهش‌گران و متفکرینِ دغدغه‌مند، به دنبال پیدا کردن پاسخ‌های مؤثر برای مسائل نظام تعلیم و تربیت هستند. انتقال این تجربیات نوآورانه بومی از دیگر اهداف چهارسوق هنر و رسانه است.
 • دور ماندن هنر در نظام آموزشی یکی از مسائل مهمی است که توجه ویژه‌ای را برای حل این مشکل می‌طلبد. در اسناد بالادستی آموزش و پرورش نظیر سند تحول بنیادین، طرح شهاب، سند ملی نخبگان و سند برنامه درسی ملی به طور مستقیم به این مورد اشاره شده است. چهارسوق هنر و رسانه در راستای پیشبرد هر چه بیشتر و وسیع‌تر این اسناد برگزار می‌گردد.
 • چهارسوق در حال حرکت به‌سوی شکل‌دهی جامعه فعالان تحول‌خواه تعلیم و تربیت است. جامعه چهارسوق از اعضای حقیقی و حقوقی متنوعی تشکیل خواهد شد که دغدغه مشترک‌شان، تحول‌خواهی بومی در نظام تعلیم و تربیت است. چهارسوق هنر و رسانه نیز در همین مسیر راهبری می‌شود.

در چهارسوق هنر و رسانه اعتقاد بر این است، تغییر باید به‌صورت عمومی و اجتماعی انجام شود تا عمیق‌تر، پایدارتر و مستمرتر باشد، بنابراین شرکت در چهارسوق هنر و رسانه برای عموم افراد آزاد است. اما مخاطب خاص این رویداد فعالان تحول‌خواه تعلیم و تربیت حوزه آموزش هنر و رسانه از جمله: 

 • معلمان و مربیان
 • مدیران و کادر مدارس
 • طلاب و دانشجویان علاقه‌مند
 • پژوهشگران تعلیم و تربیت
 • اساتید حوزه و دانشگاه
 • فعالان و مؤسسات فرهنگی
 • مدیران و کارشناسان نهادهای تعلیم و تربیتی
 • اهالی رسانه
 • و حتی والدین دغدغه‌مند این حوزه تعلیم و تربیت هستند.

 

اولین رویداد تخصصی «چهارسوق هنر و رسانه» با توجه به شیوع بیماری کرونا به صورت مجازی برگزار خواهد شد. 

سخنرانی‌ نقش‌آفرینان حوزه آموزش هنر و رسانه در قالب ویدئوهای ضبط شده، پرسش و پاسخ در بسترهای تعاملی مجازی بخشی از برنامه‌های رویداد تخصصی چهارسوق هنر و رسانه است. 

بخش سخنرانی‌های چهارسوق همواره یکی از بخش‌های جذاب و پرطرفدار چهارسوق بوده است. سخنرانی‌های چهارسوق هنر و رسانه، در زمانی حدودا ۱۵ دقیقه‌ ارائه می‌شوند. پیش از برگزاری رویداد تلاش می‌شود با راهبری مناسب سخنرانان، محتوا و شیوه ارائه به‌گونه‌ای تنظیم شود که ارزش،‌ جذابیت و ایجاد انگیزه در مخاطب را همراه داشته باشد. سخنرانان چهارسوق هنر و رسانه از میان افرادی انتخاب می‌شوند که در حوزه تعلیم و تربیت دارای نظریه، تجربه یا ایده بومیِ نوآورانه، ارزشمند و امیدبخش باشند.

در این رویداد ویدئوهای از قبل آماده‌شده ارائه سخنرانان در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. 

شرکت‌کنندگان می‌توانند علاوه بر مشاهده ویدئوی مربوط به هر سخنرانی در جلسات پرسش و پاسخ مربوط به هر کدام شرکت کنند. در طی این رویداد، شش جلسه پرسش و پاسخ با حضور سخنران برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند قبل از شروع جلسات سوالات خود را در زمینه موضوع سخنرانی از طریق شبکه‌های اجتماعی، تماس با دبیرخانه یا درج در زیر ویدئوی مربوط به هر سخنرانی ارسال کنند.

همچنین پس از رویداد در قالب گروه‌هایی در فضای مجازی این جریان ادامه خواهد یافت تا شبکه‌سازی این عرصه به صورت مستمر برقرار باشد.

سخنرانان

مجید خسروانجم
مجید خسروانجم
کارتونیست و معلم خلاقیت

یکی از مسائلی که خیلی برای من مهم بوده، اینه که نمیشه گفت یکی خلاقه یکی خلاق نیست. هر کسی خلاقیت ویژه‌ی خودش رو داره. منتها این که چجوری و چه شکلی جوهره‌ی درون هر فرد رو پرورش بدیم مهمه. یه مسئله‌ی دیگه داستان پردازیه. هر چیزی که می‌بینیم یه داستانی پشتش هست. ما سعی می‌کنیم توی کلاسامون از زاویه‌های مختلف به یه موضوع نگاه کنیم تا داستانش رو پیدا کنیم. این دو مورد از چالش‌هاییه که سر کلاس‌هامون خیلی سراغش میریم ...

محمدصادق باطنی
محمدصادق باطنی
هم‌مؤسس المپیاد سواد رسانه‌ای و رئیس هیئت مدیره باشگاه سواد رسانه‌ای

هنوز هم وقتی می‌گویید تحول در آموزش و پرورش، خیلی‌ها اول فکر و ذهنشان می‌رود سراغ مدرسه‌سازی! حتی وقتی پس از کرونا نوبت به آموزش مجازی رسید هم بیشتر توجه‌ها رفت به سمت راه‌اندازی پلتفرم و توسعه زیرساخت! انگار در اذهان عمومی مشکل فقط از کمبود میز و صندلی و در و دیوار و پلتفرم و زیرساخت است. همان عناصری از آموزش که برخی به آن‌ها «سخت افزار آموزشی» می‌گویند. اما چه بسیار مدارس و پلتفرم‌هایی که ساخته شدند و توسعه یافتند ولی کلاسهای‌شان خالی ماند و از آن مهم‌تر، وجودِ دانش‌آموزانشان از رشد و تربیت تهی ماند.

اینجاست که در کنار سخت‌افزار عنصر بسیار مهم‌تری خودنمایی می‌کند: «نرم‌افزار آموزشی». نرم‌افزارهایی که در یک نگاه عبارتند از: منابع دانشی، معلم‌های توانمندشده، مدل‌های آموزشی، محصولات آموزشی، محیط‌های تربیتی و این وسط عنصر ششمی هست که می‌تواند سلسله‌جنبان و گردهم‌آورنده تمامی عناصر پنجگانه‌ی قبلی باشد: «رویدادهای مساله‌محور».

در این ارائه محمدصادق باطنی دبیر و موسس المپیاد سواد رسانه‌ای می‌خواهد تجربه خود از راه‌اندازی یک چرخه نرم‌افزاری در حوزه سواد رسانه‌ای که منجر به تحول در آموزش سواد رسانه‌ای در مدارس کشور شد و قصه رویداد مساله‌محور «المپیاد سواد رسانه‌ای» و نسبت آن با این چرخه را بیان کند.

محمد کریمی
محمد کریمی
فعال حوزه آموزش و پژوهش هنر

هدف ما ارائه‌ی اصول عملی و راهکار‌هایی برای معلمین هنر جهت آموزش خلاقانه و اثر بخش درس هنر در مدارس است که منجر به علاقه‌مندی دانش‌آموزان به این درس و رشد و پرورش استعداد هنری دانش‌آموزان شود. اصول آموزشی مورد نظر ما در این ارائه، برای تدریس به عموم دانش‌آموزان با هر سطح مهارتی و شناختی‌ای طراحی شده و سعی بر این است که با رویکرد مسئله‌محور به تدریس هنر در مدارس پرداخته شود تا شاهد تربیت دانش‌آموز هنرمند با شناخت صحیحی از هنر باشیم.

خشایار فهیم
خشایار فهیم
مدیرعامل موسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف و دبیر مدارس استعدادهای درخشان

مسئله از اونجا شروع شد که چطور میشه آزمون رو برای بچه‌ها جذاب و شیرین‌تر کرد؟

در "کارآزمون هنر و کیمیای زندگی" ما سعی کردیم آزمونی برای بچه‌ها طراحی کنیم که نه‌تنها ازش لذت ببرن، بلکه ارزیابی دقیق‌تر و چندجانبه‌ای رو تجربه کنن.

همچنین بتونن آموخته‌های خودشون رو به کار ببندن و عمیق‌ترین نوع یادگیری رو ‌تجربه کنند.

از طرف دیگه آموزش ترکیبی و ادغام علوم مختلف در یک برنامه همیشه یکی از اهداف تحولی بوده که در این کارآزمون یکی از سبک‌های این ترکیب تجربه شد. این تجربه با نمونه‌ی ترکیب زیست و شیمی و هنر طراحی و اجرا شد.

در این ارائه چگونگی اجرای این کارآزمون و نحوه تولید چنین کارآزمونی رو ارائه خواهیم داد.

علی صالحی
علی صالحی
موسس گروه سرزمین هنر و مستندساز

معمولا جشنواره فجر را نگاه می‌کنیم و در انتظار پیداشدن فیلم‌ساز ارزشی‌ای هستیم که بتواند از ارزش‌ها سخن بگوید و یا نقد منصفانه‌ای انجام دهد! حال آنکه این اتفاق نیازمند پروسه‌ای سخت است. ۱) استعداد یابی،۲) تربیت و آموزش تخصصی، ۳)حمایت و بکارگیری

استعدادیابی و کار تربیتی و آموزشی بر روی نوجوان ۱۴ ساله می‌تواند منجر به این شود که بعد از چند سال نسلی توانمند در حوزه رسانه داشته باشیم.

نسلی که مسائل نوجوان رو از مشکلات مدرسه گرفته تا مسائل سن بلوغ و... را خودش و با نگاه خودش به تصویر می‌کشد و در سال‌های بعدی نیز مدیر، کارشناس و یا هنرمند در موضوع رسانه و فیلم‌سازی به وجود خواهد آورد.

زهرا قاضی
زهرا قاضی
کارشناسی ارشد علوم شناختی و دبیر هنر

هنر، مفهومی عمیق و‌ وسیع است؛ معلم هنر بودن به اندازه کافی پر چالش و‌ مجال هنر در مدرسه به اندازه کافی اندک! گسست جامعه و هنر را می‌توان از سلطه کلاس‌های کم‌مایه تکنیک‌محور متوجه شد و گسست سیستم آموزشی و هنر را می‌توان از تفننی برگزارکردن کلاس‌های هنر!

حالا چه باید کرد؟ در این فرصت کم بهترین محتوا برای دانش‌آموز کدام است؟ 

در این ارائه با نقد رویکردهای داده‌‌محور و‌ تکنیک‌محور به اهمیت مسیر هنرمندشدن خواهیم پرداخت؛ باشد که در این مسیر دانش‌آموزان، کمی از ابعاد جدید و جدی هنر را بچشند.

حامیان

زمان‌بندی

عنوانشروعپایان
افتتاحیه۰۹:۰۰۰۹:۲۰
سخنرانی مهمان۰۹:۲۰۰۹:۳۰
ویدئو ارائه ۱ و ۲۰۹:۳۰۱۰:۰۰
پرسش و پاسخ ارائه ۱ و ۲۱۰:۰۰۱۱:۳۰
ویدئو ارائه ۳ و ۴۱۱:۳۰۱۲:۰۰
پرسش و پاسخ ارائه ۳ و ۴۱۲:۰۰۱۳:۳۰
استراحت۱۳:۳۰۱۵:۰۰
ویدئو ارائه ۵ و ۶۱۵:۰۰۱۵:۳۰
پرسش و پاسخ ارائه ۵ و ۶۱۵:۳۰۱۷
سخنرانی مهمان۱۷:۰۰۱۷:۱۰
اختتامیه۱۷:۱۰۱۷:۳۰

سوالات متداول

در چهارسوق اعتقاد بر این است، تغییر باید به‌صورت عمومی و اجتماعی انجام شود تا عمیق‌تر، پایدارتر و مستمرتر باشد، بنابراین شرکت در چهارسوق هنر و رسانه برای عموم افراد آزاد است. اما مخاطب خاص این رویداد فعالان تحول‌خواه تعلیم و تربیت حوزه هنر و رسانه از جمله: معلمان و مربیان، مدیران و کادر مدارس، طلاب و دانشجویان علاقه‌مند، پژوهشگران تعلیم و تربیت، اساتید حوزه و دانشگاه، فعالان و مؤسسات فرهنگی، مدیران و کارشناسان نهادهای تعلیم و تربیتی، اهالی رسانه و حتی دانش‌آموزان و والدین دغدغه‌مند این عرصه هستند.
چهارسوق در سال ۱۳۹۲ توسط «موسسه مطالعات راهبردی تعلیم و تربیت برهان» برای ارائه تجارب بومی تعلیم و تربیت در قالبی شایسته و تأثیرگذار متولد شد، به‌تدریج رشد کرد و اکنون به کانون شکل‌گیری یک شبکه مردمی گسترده و اثرگذار در حوزه آموزش تبدیل شده است. رویداد تخصصی چهارسوق هنر و رسانه نیز در ادامه‌ی فعالیت‌های ثمربخش چهارسوق، با همکاری «موسسه هنروما» با هدف هم‌افزایی منسجم‌تر فعالان و دغدغه‌مندان این حوزه راهبری می‌شود.
تمام فرایند‌های این رویداد نظیر سخنرانی‌های فعالان حوزه هنر و رسانه و جلسات پرسش و پاسخ به صورت مجازی برگزار خواهد شد.
در طی این رویداد شش ویدئو از قبل آماده‌شده ارائه سخنرانان در اختیار ثبت‌نام کنندگان قرار می‌گیرد، شرکت‌کنندگان رویداد، بعد از مشاهده سخنرانی‌ها در دو جلسه پرسش و پاسخ مربوط به سخنرانی‌های آن روز حضور خواهند یافت..
سخنرانان چهارسوق هنر و رسانه از میان افرادی انتخاب می‌شوند که در این حوزه دارای نظریه، تجربه یا ایده‌ای نوآورانه، ارزشمند و امیدبخش باشند. انتخاب سخنرانان اولین دوره نیز از طریق جستجو در جامعه فعالان تعلیم و تربیت حوزه هنر و رسانه صورت گرفته شد. اگر افتخار می‌دهید و می‌خواهید جزو سخنرانان رویدادهای بعدی باشید و یا تمایل دارید سخنرانی را به ما معرفی کنید، می‌توانید در تارنمای چهارسوق به نشانی chaharsoogh.ir مراجعه و در قسمت «سخنرانی در چهارسوق» درخواست خود را ثبت کنید.
در چهارسوق به صورت گسترده به صورت گسترده به همه‌ی مسائل حول موضوع تعلیم و تربیت دانش‌آموزان پرداخته می‌شود. اما در رویداد تخصصی چهارسوق هنر و رسانه فقط سرفصل‌های مرتبط با این حوزه طرح و بررسی می‌گردند.

برگزار‌کننده

آواتار

دبیرخانه رویداد چهارسوق

«چهارسوق» در سال ۱۳۹۲ توسط جمعی از معلمان و فعالان حوزه آموزش برای ارائه تجارب بومی تعلیم و تربیت در قالبی شایسته و تأثیرگذار متولد شد. شعار چهارسوق، «هم‌افزایی برای تحول در آموزش» است؛ یعنی «شناسایی، شبکه‌سازی و توان‌مندسازی فعالانی که در حال شکل‌ده

رویداد های برگزارشده۳
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۷۰ نفر

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۰

وبینار چهارم سرآمدشو داستان‌وار سازی پداگوژی

 • آنلاین
 • رایگان
 • بنیاد سرمد
پنج‌شنبه ۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۰

کارگاه آنلاین اسناد تجاری چک و سفته

 • آنلاین
 • از ۲۵۰,۰۰۰ تومان
 • گروه آموزشی پژواک دانش
سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۰

حمایت از علائم تجاری در نظام حقوق مالکیت فکری

 • آنلاین
 • ۲۰۰,۰۰۰ تومان
 • اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش
یک‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۰

کارگاه تخصصی گزینی در حرفه وکالت

 • آنلاین
 • از ۱۴۰,۰۰۰ تومان
 • فلامینگو کالج