سینما پویش، نمایش و تحلیل فیلم "قصه های وحشی"

شروع رویداد
شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۵ ۱۸:۰۰
پایان رویداد
شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۵ ۲۱:۰۰
مکان رویدادتهران
موضوع رویدادفرهنگی هنری / فیلم
اضافه به تقویم
سینما پویش، نمایش و تحلیل فیلم "قصه های وحشی"
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۲۲۸۷۶۲۱۶
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات بیشتر

نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان,نامزد نخل طلای کن

قصه‌های وحشی #کمدی سیاهِ آرژانتینی، فیلمی است دیوانه که طنزش شما را به خنده می‌اندازد، هدفش هم همین است، خنداندن تماشاگر در اوج صحنه‌های خشن و سخت فیلم، فیلمی است که اگر داستان و چرخش‌های داستانی‌اش را هم بدانید باز هم تماشاگر را بارها و بارها شوکه می کند.

در این فیلم، زیفرون در قالب شش داستان، شخصیت‌هایی را نشان می‌دهد که در مرز بین تمدن و توحش به‌سر می‌برند. این داستان‌ها در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، و حومه این شهر اتفاق می‌افتند و به موضوعاتی مانند خیانت در عشق، سنگینی گذشته، تراژدی‌هایی در زندگی روزانه و پرتگاه‌های اخلاقی انسان می‌پردازند.

موضوع پرسش برانگیز تمایل ذاتی بشر به توحش و یا تمدن، مبحثی است که در بسیاری از گستره‌های فکری و فرهنگی متأخر و متقدم سابقه قابل توجهی داشته است؛
چه در بین فلسفه پردازان (مثلا ژان ژاک روسو در کتاب امیل و توماس هایز در کتاب لویاتان)
و چه در میان هنرمندان (مثلا فرانسوا تروفو و فیلم کودک وحشی)
و چه در مطالعات دانشمندان علوم تجربی (مثلا آزمایش‌های استنلی میلگرم روی نمونه‌های انسانی).

دامیان زیفرون نیز در این فیلم ارجاع به طبیعت خشن و وحشی بنی بشر را مورد کاوش و نمایش قرار می دهد.

فیلمساز در قصه‌های وحشی سراغ حاشیه پردازی‌های بی‌ربط نمی‌رود. ساختار اپیزودیک اثر، فرصت ساختن شش فیلم کوتاه را به کارگردان داده است تا در زمانی اندک، قصه‌های کوتاهش را روایت کند. برای همین در روند قصه‌پردازی، یک راست می‌رود سراغ اصل مطلب.
فیلم #قصه_های_وحشی، در واقع صرفا در پی طرح غرایز حیوانی آدمیان نیست، بلکه محاسبه گری‌های مختص عقلانیت بشر را در برابر این ایده به چالش می‌کشد. آدم‌های داستان صرفا انسان‌هایی نیستند که خشونت حیوانی علیه هم روا می‌دارند، بلکه حیوان‌هایی می‌نمایند که در اعمال خشونت علیه یکدیگر، محاسبه‌های انسانی را به کمک می‌گیرند. انتقام تا مرز #خودویرانگری و حیثیت زدایی از خویشتن هم پیش می‌رود و بعد از آن، تازه تفاهمی شکل می‌گیرد که فارغ از ملاحظات انسانی پیرامونی، تبدیل به کنشی غریزی و حیوانی می‌شود.

نگاه منشوری فیلم به موضوع #خشونت و توحش باعث شده است که جنبه‌های مختلف جاری در زیست بشر همچون عشق، عدالت، حرص، خودخواهی، اخلاق، و گره‌های شخصیتی، از این زاویه خاص مرور شوند. قصه‌های وحشی، احیای زیرژانری از سینمای کمدی به نام #کمدی_سیاه است که سال‌ها بود از اعتبارش در سینمای جهان کاسته شده بود و با این فیلم بار دیگر جلوه‌ای پرتلألو پیدا کرد.آدرس:تهران ضلع شمال شرقی پل سیدخندان، جنب مسکن پل، پلاک 1285، طبقه 5 مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی شایگانه