مسابقات ملی مناظره دانشجویان - مرحله دانشگاهی (دانشگاه شریف)

شروع رویداد
سه‌شنبه ۲۰ فروردین ۹۸ ۰۸:۳۰
پایان رویداد
سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸ ۱۹:۰۰
مکان رویدادتهران
اضافه به تقویم
مسابقات ملی مناظره دانشجویان - مرحله دانشگاهی (دانشگاه شریف)
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۰۹۱۲۰۵۹۰۰۶۰ - ۰۹۳۹۱۴۱۷۱۷۱
گزارش
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

برگزارکنندگان

سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

دبیرخانه مسابقه سخنرانی تریبون

دبیرخانه مسابقه سخنرانی تریبون

توضیحات مسابقه

مسابقات ملی مناظره دانشجویی با هدف توسعه فرهنگ گفتگو و احترام به نظرات و آراء مخالف از سال 1391 بین دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران برگزار می‌گردد و تیم‌های برتر هر دانشگاه، به مسابقات کشوری راه می‌یابند.

امسال نیز این مسابقه در دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی شریف و دبیرخانه مسابقه سخنرانی تریبون برگزار می‌گردد.

در این مسابقه تیم‌های شرکت‌کننده روی عبارات و گزاره‌های منطقی به صورت تیمی دو به دو با یکدیگر مناظره می‌کنند و تیم برنده به مرحله بعد راه می‌یابد.

 

زمان مسابقه:

 

مسابقه مناظره در اردیبهشت ماه 98 به میزبانی جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌‌ گردد و هر تیم پس از پیروزی بر رقیب خود، به مرحله بعد مسابقه راه پیدا می‌ کند.

نحوه برگزاری مسابقات مناظره

 •  مسابقات به صورت تیمی برگزار می‌شود و هر تیم متشکل از 4 عضو است.
 • موضوعات مسابقه به صورت گزاره‌های منطقی از سوی هیأت برگزاری تصویب شده و به شرکت‌کنندگان اعلام می‌گردد.
 •  هر تیم در ابتدای مسابقات موافقت یا مخالفت خود را با گزاره‌ها به دبیرخانه برگزاری مسابقه اعلام می‌کند و در مسابقات بر اساس همین گزاره‌ها شرکت داده می‌شود.
 • هر 4 عضو تیم به کار تحقیق اهتمام دارند اما از هر تیم در هر مسابقه، 2 نفر به عنوان مناظره کننده و  2 نفر به عنوان محقق شرکت می‌کنند.
 •  تیم‌ها می‌توانند از بین خودشان یک نفر را به عنوان سرگروه انتخاب نمایند یا اینکه یکی از اعضای هسئت علمی دانشگاه خود را به عنوان سرپرست به دبیرخانه برگزاری مسابقه معرفی کنند.
 • حضور حداقل یک نفر از اعضای تیم‌ها در جلسات توجیهی و آموزشی مسابقه الزامی است.
 • زمان کلی هر مسابقه حداکثر یک ساعت است:
 •   10  دقیقه توضیحات کلی مسابقه و معرفی تیم‌ها
 •  16 دقیقه زمان مفید مناظره هر تیم‌ شامل(شش دقیقه اولیه: طرح مسأله ، دو فرصت سه دقیقه‌ای: دفاع از گزاره و مناظره ،چهار دقیقه پایانی: نتیجه‌گیری: در مجموع 32 دقیقه)
 •  15  دقیقه مشورت هیئت داوران و اعلام رأی نهایی
 • هر مسابقه به وسیله هیأت داوران قضاوت می‌شود.
 • مسابقات به صورت تک‌حذفی است و این شیوه تا رسیدن به 2 تیم برای مسابقه‌ی نهایی ادامه دارد.
 • به نفرات برتر مسابقه جوایز ارزنده و نفیسی اهدا می‌گردد و تیم برتر به مسابقات کشوری مناظره راه می‌یابد.

نحوه ثبت نام

به صورت تیمی:
یک نفر از اعضای تیم می‌تواند برای کل تیم ثبت نام نماید. بدین شکل که یک نفر به نمایندگی از تیم خود بلیت شرکت به صورت تیمی در مسابقه را تهیه نموده و پس از پرداخت هزینه ثبت نام تیم (هر تیم 100 هزار تومان) تکمیل می‌شود. اطلاعات تکمیلی از سوی دبیرخانه مسابقه به صورت تلفنی به تیم ارائه می‌شود.

به صورت فردی:
در صورتی که نتوانستید تیمی تشکیل دهید، می‌توانید به صورت فردی در مسابقه شرکت کنید تا دبیرخانه برگزاری برای ثبت‌نام‌های فردی، تیم تشکیل دهد. پس از خرید بلیت شرکت به صورت فردی در مسابقه (هر بلیت فردی 30 هزار تومان) ، اطلاعات تکمیلی از سوی دبیرخانه مسابقه به صورت تلفنی به شما ارائه می‌گردد.

 

شماتیک مراحل مسابقه ملی مناظره دانشجویان:

شماتیک مسابقه ملی مناظره دانشجویان دانشگاه شریف

هدف از برگزاری مسابقه ملی مناظره دانشجویی:

مناظره از دیرباز روشی جذاب برای بحث و استدلال بین افراد فرهیخته ، دانشمندان و فیلسوفان بوده است. اختلاف دیدگاه‌های افراد در زمینه‌های مختلف باعث می‌شد تا روبروی یکدیگر قرار گیرند و بر روی گزاره‌های فلسفی، دینی، علمی، اخلاقی و ...  با هم بحث کنند و تلاش نمایند از راه منطق بر دیگری چیره شوند.

امروزه نیز بحث و استدلال به شیوه مباحثه و مناظره در حوزه‌های گوناگون رواج دارد؛ از مناظرات پرطرفدار ریاست جمهوری تا بحث‌های عمیق علمی و فرهنگی دانشگاهی. 

مسابقات مناظره در خارج از ایران به عنوان یک فعالیت جدی در دانشگاه ها انجام می شود. پیشینه اجرای این مسابقات در این کشور ها باعث شده تا مدل هایی استاندارد نظیر: مدارس فریب، پارلمانی بریتانیا، مدارس جهانی، کارل پوپر و… برای انجام مناظرات بوجود آیند. این مسابقات با عنوان  ” مسابقات قهرمانی جهان ” در کشورهای مختلف و با حضور دانشگاه هایی از کشور هایی چون استرالیا، انگلستان، ایالات متحده، کانادا، ایرلند، نیوزلند، فیلیپین، سنگاپور، آفریقای جنوبی، مالزی، پاکستان، یونان و … ( به ترتیب کسب مقام قهرمانی در مسابقات) برگزار گردیده است.

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
پیش نیاز علمی خاصی برای شرکت در مسابقه مناظره وجود ندارد؛ جز علاقمندی شما به بحث و تبادل نظر در مورد گزاره‌های منطقی و تلاش برای به ثمر رساندن گزاره مورد نظر خود
بلیت پرینت شود یا خیر؟
خیر، اسامی گروه‌ها از سوی دبیرخانه مسابقه ثبت شده است.
آیا امکان پس دادن بلیت و عودت وجه وجود دارد؟
خیر، متأسفانه پس از خرید بلیت امکان عودت آن وجود ندارد.

آدرس:تهران تهران - خ آزادی - دانشگاه صنعتی شریف - جهاد دانشگاهی دانشگاه شریف