استارتاپ ویکند پدافند غیرعامل

شروع رویداد
چهارشنبه ۵ آبان ۹۵ ۱۶:۰۰
پایان رویداد
جمعه ۷ آبان ۹۵ ۲۳:۰۰
مکان رویدادرشت
موضوع رویدادکارآفرینی / استارتاپی
اضافه به تقویم
استارتاپ ویکند پدافند غیرعامل
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۰۹۱۱۹۴۳۴۱۰۱ - دبیر خانه قدیری
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر

بسمه تعالی

گزارش رویداد ملی کارآفرینی چالش پویش درامد پدافند غیرعامل ( 5 الی 7 آبان ) –     اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان

 

چرا پدافند غیرعامل؟

مطابق قانون برنامه چهارم توسعه ، یکی از محورهای اساسی موضوع امنیت ملی، بحث پدافند غیر عامل است، با عنایت به اینکه این بحث از مباحثی است که دانش فنی آن در داخل کشور در حال شکل‌گیری است، شناخت دقیق‌تر مفاهیم و جایگاه این مبحث می‌تواند اقدامی موثر در این خصوص باشد.توجه به وجود زمینه تهدیدات بالقوه و خطراتی که امنیت ملی ، استقلال و تمامیت ارضی کشور را نشانه گرفته ضرورت عقلی دفاع کاملا مشهود می باشد.

آمار و سوابق جنگهای گذشته نشان می دهد پدافند عامل در حال حاضر به تنهایی قادر به مقابله با سلاح های مدرن و مخرب آفندی جهت جلوگیری از اثرات ویرانگر آنها بر مراکز حیاتی و حساس و نیروی انسانی نیستند و لذا به کار گیری اصول و معیارهای پدافند غیرعامل می تواند به تکمیل زنجیره دفاعی کمکی موثر و قابل توجه نماید که این امر به طور شایسته ای از جانب مقام معظم رهبری نیز مورد تاکید قرار گرفته است. به جاست این موضوع به ویژه از سوی وزارتخانه ها و سازمان های عمرانی مورد اهتمام جدی تری قرار گیرد.

هدف از برگزاری چالش پویش درامد پدافند غیرعامل

رویداد چالش پویش درامد يک رويداد آموزشي- تجربي - عملی ملی است كه با هدف تبدیل ایده ها به کسب و کار و همچنین حل معضلات و چالش ها برگزار مي‌گردد. در اين برنامه شركت­كنندگان پرانگيزه شامل فعالان حوزه های مختلف،شرکت ها، اندیشمندان و متخصصان،NGO ها و انجمن های مشابه، برنامه نويسان، مديران تجاري، عاشقان استارتاپ، بازاريابها و طراحان گرافيک گرد هم مي‌آيند تا در زمان مشخص ايده هايشان را مطرح كنند، گروه تشكيل بدهند و هر گروه ايده­هایي را اجرا كرده یا به دنبال راه حل اجرایی برای چالش های موجود باشند.

خروجی های این رویداد کارافرینی به 4 بخش تقسیم می شود:

 1. اموزش عملی به افراد:

پیرامون ما، جشنواره ها و همایش های مختلف در حوزه کارافرینی برگزار می گردد اما رویدادی که علاوه بر آموزش، افراد را میل می دهد تا آموزش ها را در ایده خود پیاده کنند،چالش پویش درامد است. برگزاری این رویداد، آموزشی عملی برای افراد خواهد بود.

 1. ایجار ارتباط میان افراد متخصص

هر فردی در ذهن خود ایده هایی را در ذهن دارد، اما تا زمانی که نتواند افراد متخصص و ماهر را کنار خود جمع کند، نمی تواند استارت کار خود را بزند. این رویداد با ایجاد ارتباط و اشنایی میان افراد متخصص، این مهم رو جامه عمل میپوشاند.

 1. تبدیل ایده به کسب و کار

هنگامی که در مراسم اختتامیه صاحبان ایده ها به ارائه ایده های خود می پردازند، سرمایه گذاران و مسئولین مرتبط می توانند نقش موثری در به بار نشینی این ایده ها و تبدیل ان ها به کسب و کار داشته باشند.  مرکز رشد گردشگری پارک علم و فناوری استان گیلان می تواند نقش موثری در این مهم داشته باشد.

 1. حل چالش ها و معضلات ملی

هنگامی که افراد در این رویداد برای چالش ها، راه حل اجرایی یافته و آن را پخته نمایند، بهترین فرصت است تا با استفاده از این راه حل ها ، به حل چالش های ملی و استانی بپردازیم.

 

 

روند برگزاری رویداد

برنامه ریزی های لازمه جهت برگزاری این رویداد کارافرینی از شهریور ماه سال 1395 آغاز گشته و در همین ماه به تصویب اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان رسید.

فرآیند ثبت‌نام این رویداد که 75 نفر در آن شرکت داشتند، از تاریخ 10 مهر آغاز و تا 4 آبان ادامه یافت. هزینه ثبت نام در این رویداد برای ثبت نام انفرادی مبلغ 40000 تومان و ثبت نام گروهی مبلغ 20000 تومان بود که به صورت اینترنتی و از طریق سایت www.tacfr.org صورت پذیرفت.

مراسم افتتاحیه

مراسم افتتاحیه در عصر روز چهارشنبه پنجم آبان باحضور تمامی شرکت کنندگان و همچنین مربیان و مسئولین استانی همچون: امير مرادي مدير كل پدافند غیرعامل استانداری گیلان، دکتر مسعود داريوندي معاون طرح و برنامه سازمان پدافند غیرعامل کشور، مهندس توكلي مدير كل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات گیلان، علي وارسته معاونت سياسي فرمانداري رشت، طاهره رحيمي صندوق اميد، حسين محمدزاده برق منطقه اي، تيمور رنگيدن سازمان تعاون روستائي گيلان، حسين باهري شركت توزيع برق، مجتبي آسماني نژاد، مير حسن حسيني اداره كل شيلات، محمود ساسانيان اداره كل تعاوني شهرداري، مهندس هوشنگي فناوري اطلاعات، مجيد جباري ثابت سازمان جهاد كشاورزي، سحر اخوان مدير روابط عمومي نظام مهندسي ساختمان گيلان، محمد فاطمي اداره كل پدافند، حميد رضايي اداره كل پدافند. برگزار گردید.

پس از پذیرش شرکت کنندگان و اعطای پکیج مخصوص رویداد به آنها، مراسم با قرائت قرآن کریم و سرود ملی آغاز شد.

در ابتداي جلسه مهندس مهرداد کاظمي نائب رئيس  سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان ضمن خير مقدم به حضار بيان داشت: نقش پدافند غيرعامل در مقابله با تهديدات غيرقابل انکار است و با رويکرد نظام مهندسي ساختمان در شاخه هاي شهرسازي، نقشه برداري، معماري، سازه هاي ايمن، اتاسيسات مکانيکي و برقي تعريف مي شود.

نائب رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان ادامه داد: سازمان نظام مهندسي  ساختمان با داشتن بيش از بيست هزار عضو متخصص مي تواند در حوزه پدافند غيرعامل در زمينه هاي مرتبط با صنعت ساختمان موثر باشد. وي گفت: سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان آمادگي خود را جهت ارائه هرگونه کمک و حمايتي از برنامه هاي آموزشي و اجرايي مرتبط با حوزه ي پدافند غيرعامل اعلام مي کند.

در ادامه مراسم افتتاحيه  دکتر امير مرادي مديرکل پدافند غيرعامل استانداری گيلان  گفت: با توجه به تهديدات مختلفي که مي بينيم سازمان پدافند غيرعامل با شناسابي تهديدات به ارايه راهکار جهت حل اين معضلات مي پردازد، يکي از تهديدات اين روزها مشکل و معضل بيکاري است  و اين هم يکي از تهديداتي است که جز پدافند غيرعامل مي تواند محسوب شود.

مرادي ادامه داد:شناخت ايده هاي جديد کسب و کار بر اساس علايق و نيازها فرصت خوبي براي مقابله با اين تهديدات و معضلات است. وي افزود:پدافند غيرعامل در 12 کارگروه فعاليت مي کند  که علاوه بر حوزه ي ساخت و ساز و کالبدي، بحث کشاورزي تهديداتي دارد که مي توان با ايده هاي نو آن را رفع کرد.

مديرکل پدافند غيرعامل استانداری گيلان  ادامه داد: در بحث انتقال خون نيز با اين موضوع رو به رو هستيم و حتي در قدم اول کيسه اي که خون را مي گيرند وارداتي است و اين نشان مي دهد   ما بايد براي مقابله با هر تحريم و تهديدي آماده باشيم و به خودکفايي برسيم و بتوانيم بر روي پاي خود بايستيم و لازمه آن بومي کردن دانش در هر حوزه اي است که اين وظيفه بر عهده کارآفرينان و دانشگاهيان و افراد خلاق و نوآور است  و پدافند غيرعامل از اين ايده ها با کمک بانک ها و موسسات مالي کمک مي کند. وي همچنين گفت: ما در اندازه استاني حرکت کرده ابم و اگر بتوانيم در سال هاي بعد اين بحث چالش پويش درآمد را به صورت ملي برگزار مي کنيم.


در ادامه دکتر داريوندي معاون طرح برنامه ريزي و مجلس  سازمان پدافند غيرعامل کشور بيان داشت: مطالعات تاريخي به ما مي گويد سالهايي که جنگ و خونريزي در آن  اتفاق نيفتاده از تاريخ جنگ بسيار بسيار کمتر است، روزهاي صلح و سازش جامعه بشري بسيار کمتر از سالهاي جنگ و خونريزي بوده که واقعيت تاريخي است و در  قرآن کريم نيز  در اين مورد آيه داريم، ولي  آنچه مي تواند جامعه اي را در برابر حوادث مصون کند قدرت و اقتدار است و اگر ملتي قوي باشد مي تواند در مقابل اين حوادث از خود محافظت کند.

دکتر داريوندي اضافه کرد: دانش فني و مهندسي در تاريخ دفاعي کشورها ديده مي شود و نقش دانش فني مهندسي در اين جريان غيرقابل انکار است. در  کشور ما  معماري دفاعي وجود داشته است  و در قرون گذشته نيز پدافند غيرعامل  انجام مي شده است که کمک به حفظ امنيت کرد. وي افزود: يکي ديگر از اين دانش ها  استفاده  از مهندسي کاناليزه کردن و محدود کردن تردد در ورودي شهرها در گذشته بوده است و  اين  ها باعث کوتاه شدن دست متجاوزان مي شده است و اين نوع معماري دفاعي در اکثر شهرهاي ايران و در معماري قديمي وجود داشته است.

معاون طرح برنامه ريزي و مجلس سازمان پدافند غيرعامل کشور اضافه کرد: در ايران  ما نيز  شهرک موشکي در زير زمين براي امنيت کشور احداث شده است که اين سامانه و شهرک موشکي به گونه اي طراحي شده که نقطه پرتاب آن  توسط ماهواره قابل شناسايي نيست. وي تصريح کرد: اين نمونه  استفاده از دانش مهندسي در حوزه دفاعي کشور  بايد توسعه پيدا کند و در حوزه دفاعي کشور استفاده شود و آرامش و امنيت کشور را در برابر واقعيت تاريخي تجاوز از خود نشان دهد.

 

بعنوان آخرین سخنرانی نیز جناب آقای محمدرضا پژوهنده از برگزارکنندگان رویداد، روی صحنه آمده و ضمن خیرمقدم به تمامی مسئولین و شرکت کنندگان توضیحاتی در باب اتفاقات 3 روز پیش رو ارائه نمود. سپس به بیان معنای استارتاپ و جهت گیری ایده ها به سمت استارتاپی شدن پرداختند و چند استارتاپ موفق داخلی و خارجی را معرفی نمودند. در پایان صحبت های ایشان، ضمن بیان نکاتی درباره چگونگی بیان ایده ها، از گروه ها خواسته شد تا ضمن جدای از ایده های برگزیده، افراد روحیه کارافرینی را حفظ کرده و کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

 

در ادامه مراسم، 32 نفر از شرکت کنندگان بعنوان صاحبان ایده‌ها، طی 60 ثانیه فرصتی که به هر نفر داده شد روی صحنه آمده و ایده خود را معرفی کردند. سپس حاضرین چند دقیقه‌ای از سالن خارج شدند و بعد از بحث و تبادل نظر پیرامون ایده‌های مطرح شده رای‌گیری برای مشخص شدن 10 ایده برتر آغاز گردید. طی این رای‌گیری هر شرکت کننده می‌توانست سه ایده را بعنوان ایده منتخب خود ذکر کند. در پایان و پس از شمارش آرا 10 ایده برتر مشخص شده و در سالن مطرح شد. صاحبان ایده‌های برتر هر کدام با توجه به نیاز ایده خود تیم‌های 6تا10 نفره تشکیل دادند.

 

روز دوم رویداد چالش پویش درامد محیط زیست

روز پنجشنبه مصادف با روز دوم مراسم با شروع فعالیت تیم‌ها برای پیش بردن و عملی کردن ایده‌های خود  به کمک  مربیان در فضایی با نشاط همراه بود.

پیش از ظهر کارگاه "تیم سازی" توسط مربیان و با هدف آشنایی با این مهارت برگزار گردید و راهنمایی‌های لازم از سوی مربیان برای پیشبرد کار بیان شد.

بعد از ظهر کارگاه "بوم کسب و کار" توسط دکتر یوسفی پارسا و با هدف آشنایی با این بوم و نحوه پرکردن آن برگزار گردید و راهنمایی‌های لازم از سوی مربیان برای پیشبرد کار بیان شد.

گروه‌های شرکت کننده پس از صرف ناهار، به فعالیت خود و بحث و تبادل نظر و کمک گرفتن از مربیان تا حدود ساعت 20 ادامه دادند.

روز پایانی و مراسم اختتامیه

روز سوم، روز پایانی فعالیت و تلاش و کسب تجربه تیم‌ها بود که در آن کارگاه "ارائه ایده" برگزار شد تا شرکت کنندگان با ملاک‌های داوری و نحوه ارائه درست یک طرح آشنا شوند. مربیان در این کارگاه از هریک از گروه‌ها خواستند تا خلاصه آنچه که تا کنون انجام داده‌اند را ارائه دهند و پیرامون هر ایده به تبادل نظر نیز پرداختند.

شرکت کنندگان پس از کارگاه و صرف ناهار، تا ساعت 16 روی ارائه ایده‌های خود تمرکز کرده و برای ارائه هرچه بهتر ایده خود متناسب با ملاک‌های داوری تمرین نمودند.


ساعت 17 روز جمعه، 7 آبان، مراسم اختتامیه با حضور شرکت کنندگان و مسئولین و مقامات دانشگاهی و استانی هم‌چون: امير مرادي مدير كل پدافند غیرعامل استانداری گیلان مجيد متقي طلب ریاست پارک علم و فناوری استان گیلان، فرزاد توكلي مدير كل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات گیلان ، كيميا تنهائي معاون سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، طاهره رحيمي از صندوق کارافرینی امید، مهندس جباري ثابت، رضا نوروزي از سپاه قدس، رضا مقدم از سازمان پدافند غير عامل،دکتر ابراهیمی آتاني، مهندس خلخالي، دکتر قوتي، مهندس پور واجد، مهندس كرمي از سازمان آب منطقه اي و دكتر مرادي مدیر سازمان انتقال خون در ساختمان سازمان مدیریت بحران و کنترل حوادث استان گیلان برگزار گردید.

 

ایده‌های مطرح شده در این رویداد که 10 ایده برتر از میان 32 ایده مطرح شده در روز افتتاحیه بود، پس از کار و تلاش گروه‌ها به شرح زیر ارائه گردید:

1) بیومس، 2) دوشنبه بازار، 3) نمکی، 4) ضد باج، 5) امگا دات، 6) چینی بون، 7) ات کلودی، 8) خداحافظ سموم، 9) سازی اینترنتی مزرعه طبیعت، 10) جذاب

پس از داوری طرح ها، ايده " دوشنبه بازار " مقام اول، ایده " ات کلودی " مقام دوم و ایده " جذاب " ( جمع آوری و ذخیره سازی آب باران ) مقام سوم را کسب نمودند. 

حامیان رویداد

 1. اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان
 2. سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات استان گیلان
 3. ساختمان نظام مهندسی استان گیلان
 4. شرکت اب و فاضلاب استان گیلان
 5. دانشگاه علوم پزشکی گیلان
 6. شهرداری شهرستان رشت
 7. صندوق کارافرینی امید

حامیان معنوی رویداد

 1. پارک علم و فناوری استان گیلان
 2. سازمان انتقال خون استان گیلان
 3. سازمان اتش نشانی استان گیلان
 4. موسسه سبزکاران بالان
 5. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان
 6. جهاد کشاورزی
 7. اداره مخابرات استان گیلان
 8. دانشگاه گیلان
 9. اداره حفاظت محیط زیست استان گیلان
 10. شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان
 11. بنیاد ملی نخبگان استان گیلان
 12. اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی رشت
 13. موسسه کاریابی و مشاوری شغلی تندکار
 14. شرکت همراه وس
 15. سپاه قدس گیلان
 16. نیروی انتظامی استان گیلان

داوران رویداد

 1. مهندس توکلی
 2. دکتر ابراهیمی آتانی
 3. مهندس پورواجد
 4. مهندس خلخالی
 5. دکتر محمدی گلرنگ

سخنرانان رویداد:

 1. مهندس مرادی
 2. مهندس کاظمی
 3. دکتر داریوندی
 4. دکتر متقی طلب
 5. مهندس توکلی

مربیان رویداد:

 1. نسیم طواف زاده
 2. علیرضا مهرابی
 3. دکتر محسن یوسفی پارسا
 4. دکتر علی ملاباقر
 5. دکتر سیده هدیه تندکار
 6. مهدی شهبازی
 7. دکتر مجتبی بهزاد فلاح پور
 8. سجاد حسینی
 9. حمید کشاورز
 10. مهرناز خنجریان

کادر برگزاری

 1. محمدرضا پژوهنده
 2. میلاد ابراهیم زاده دیز
 3. امیر خسروی صوفی

آدرس:رشت خ شهید انصاری- سازمان نظام مهندسی استان گیلان