رویداد به پایان رسیده است!
برنامه نویس موفق، اوستا نجار در تاریخ سه‌شنبه ۲۳ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
سه‌شنبه ۲۷ آذر ساعت ۰۹:۰۰

برنامه نویس موفق، اوستا نجار

  • رایگان
  • شیراز
  • فنی، مهندسی و صنعت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


برنامه نویسی؟!!! از کجا شروع کنم؟!

خب اول سلام! خوبین؟ شمایی که الان دارین این متن رو میخونین به احتمال قوی از جمله افرادی هستید که دوست دارین برنامه نویس بشین و خب قاعدتا یه برنامه نویس خوب و حرفه ای... منتها احتمالا نمی دونین از کجا شروع کنین یا شایدم سردرگمید. اینقدر سایت و سی دی آموزشی و کلاس و دانشگاه و .....!!!! خب حق هم دارید که سردرگم بشید. بذارید بگم منم وقتی دانشجوی کارشناسی کامپیوتر بودم (دقت کنید رشته ام کامپیوتر بودا!) سردرگم بودم. مدام زبان های جدید، نرم افزارهای جدید، تکنولوژی های جدید، نسخه های جدید و .... اما بالاخره با آزمون و خطا و مشورت و تلاش و خلاصه بگم به خیلی جاها سرک کشیدن و تجربه کردن بالاخره راه رو پیدا کردم. مطمئنا این تنها راه نیست منتها حاصل تجربه من و دوستان برنامه نویسم هست که دوست دارم با شما به اشتراک بذارم. راهی که شما دیگه نیازی نیست برای برنامه نویس موفق شدن آزمون و خطا کنید. برگردیم به بحث خودمون، از کجا باید شروع کرد؟ شروع چی؟! خب برنامه نویسی دیگه!!! با من همراه بشید تا در ادامه مسیر پیشنهادی خودم و دوستام رو براتون بگم (اگر هم حوصلتون نمیشه متن رو بخونید من کار رو براتون ساده کردم، کافی به ویدیو زیر نگاهی بیندازید).

 

اوستا نجار!

بله درست خوندین! اوستا نجار یا به صورت رسمی استاد نجار. آخه چه ربطی داره به بحث برنامه نویسی؟ من برای اینکه روند گام به گامی که لازمه طی بشه تا تبدیل به برنامه نویس بشید و خب ترجیحا برنامه نویس موفق رو براتون بگم، یه مثال دم دستی از شباهت کار نجارها با برنامه نویس ها می زنم. خب کسی که دوست داره نجار بشه و وسایل خوشگل بسازه چه میز و بوفه و دکوراسیون و خلاصه هرچی! مثلا مثل عکس پایینی. از روز اول نمیگن شما اوستا(استاد!) هستید بفرمایید بسازید که. باید یه مسیر گام به گامی رو طی کنه. در ادامه پنج گام پایه رو براتون میگم.

 

گام اول: ابزار

در گام اول کسی که میخواد نجار بشه، باید اسم ابزارها رو یاد بگیره. نحوه به دست گرفتنشون و کاربردش و کلا کار کردن باهاشون؛ چرا که تا آخر عمرِ کاری نجاریش بارها و بارها و بارها و تا همیشه باید از اونا استفاده کنه. خب برنامه نویسی هم همینه. باید تو گام اول ابزارهای کاریتو بشناسی. از اونها استفاده کنی و استفاده کنی و استفاده کنی و ... تا روشون مسلط بشی. متاسفانه این گامی که اکثر بچه ها( منظورم خانم ها و آقایون هست! ببخشید تکیه کلامیه که تو دانشگاه باب شده و من سر کلاس به بچه ها!!(دانشجوها) میگم) به خاطر شوق برنامه نویس شدن ازش سرسری رد میشن و تا همیشه لنگ میزنن. بیایم یه بار واسه همیشه این گام رو محکم برداریم.

 

 

گام دوم: محیط شناسی و ابزارهای پیشرفته

خب فقط واسه نجار شدن شناخت ابزارهای پایه کافی نیست. باید با ابزارهای پیشرفته تر و خاص تر و متنوع تر آشنا شد و یواش یواش در محیط کارگاه قطعات کوچکتر رو ساخت. در نتیجه در برنامه نویسی هم شما باید پا به محیط جدی تری بذاری و ابزارهای پیشرفته تری رو بشناسی و تمرین کنی و دلیل خیلی از کارهایی که میکنی رو بفهمی و صرفا یه کپی کننده کد نباشی.

گام سوم: ساخت وسایل جدی

خب در گام سوم دیگه مشغول به ساخت وسایل جدی و قابل عرضه میشی. وسایل واقعی میسازی و خودتو رو محک میزنی که دیگه وارد مسیر جدی نجاری بشی. بله درسته، تازه وارد مسیر میشی نه اینکه میشی اوستا. برای اوستا شدن سالها باید زحمت کشید و کار کرد، اما دیگه خیالت راحته که توی مسیری و داری درست میری. توی برنامه نویسی هم دیگه باید توی این مرحله پروژه های جدی انجام بدی.

 

گام چهارم: اوستا مبل ساز

حالا در گام 4 باید چیکار کرد؟ دیدین خیلی از نجارها علاوه بر اینکه همه چیز رو تقریبا میتونن بسازن اما توی ساخت بعضی چیزا متخصص و معروف میشن. مثلا میگن طرف اوستا هست توی مبلمان، یکی توی دکور و خلاصه هر کی یه تخصصی داره. شما هم باید تخصصت رو انتخاب کنی توش خبره بشی.

 

گام پنجم: حلقه دوستان

اما گام آخر، باید بگردی و آدم هایی که میتونی در کنارشون کار کنی و با هم یه تیم بشین رو پیدا کنی. با هم بشین یک گروه قوی، یه گروه مکمل، پیش بری و وارد میدون بشی. خب فکر کنم با راه حل پیشنهادی ما آشنا شدین. بزارین حالا در قسمت بعدی به صورت فنی تر این گام ها رو براتون توضیح بدم.

 

 

 

دوره ((گام های یک برنامه نویس موفق)) با ابزار سی شارپ

 

این دوره خودش شامل سه تا درس هست که اگه بخواین دوره خوبی رو بگذرونین باید این سه درس رو در دوره اول بگذرونید. این دوره به زبان سی شارپ برگزار میشه. چرا سی شارپ؟ در ادامه بهش می پردازم.

 

چرا سی شارپ؟

سی شارپ کلی طرفدار توی دنیا داره (البته دشمنم داره) و از زبان های همه منظوره هست یعنی سی شارپ در هر حوزه ای قوی ظاهر شده از برنامه نویسی دسکتاپ بگیرید تا وب سرور و موبایل و .... یک جامعه بزرگی از همکار هم وجود داره که میتونی باهاشون لینک بزنی و دوست شی و یاد بگیری. از همه مهم تر، (سخن دوست خوش تر است!) سی شارپ بازارکار خیلی بزرگی داخل ایران داره. بعدم شما بهتر بر روی یادگیری یک زبان برنامه نویسی به طور عمیق وقت بذارید تا اینکه برید از هر زبان برنامه نویسی یکم یاد بگیرید. بقولی میگن یه ده آباد بهتر از 100 شهر خرابه!!! در ضمن اگه شما یه زبان رو خوب یاد بگرید برای یاد گرفتن بعدی دیگه مشکلی نخواهید داشت چون زبان های برنامه نویسی نقاط مشترک زیادی دارند.

 

درس اول: مفاهیم پایه (ابزار نجاری!!)

 

مدت درس

٣٠ ساعت

معرفی درس

خب توی این درس با مفاهیم پایه سر و کار دارید. همون ابزارهای نجاری که قبلا گفتم! سعی می شه اونقدر تمرین کنید که قوی بشید. حسابی! البته در مورد دست خط و کد تمیز هم میگم. به قول معروف، هر تایپی، کد نیست!

برخی

عناوین

چیستی برنامه نویسی

چرا سی شارپ

چیستی دات نت

ورژن ها

محیط و برنامه اول

کد واضح

انواع داده، متغیر، عملگرها

ساختارهای شرطی

ساختارهای تکرار

آرایه ها

متدها

مدیریت خطا

کد تمیز و خوش خط!!!

مفهوم شی گرایی

تمرینات متنوع

انجام پروژه

 

درس دوم: مفاهیم شی گرایی و ویندوز فرم (محیط شناسی و ابزارهای پیشرفته نجاری!!)

 

مدت درس

۴٢ ساعت

معرفی درس

آفرین، چرا؟ چون الان درس 1 رو گذروندین دیگه. خب توی این درس با محیط ویندوز اپلیکیشن آشنا میشین. مفاهیم عمیق تر رو درک کرده و ازشون استفاده می کنین. پروژه انجام میدین که خوبِ خوب راه بیفتین.

برخی

عناوین

GUI

محرفی محیط

اولین برنامه ویندوز

مراحل ساخت یک نرم افزار

معرفی کنترل های متنوع

درک مفهوم sender

فارسی سازی اپلیکیشن

برنامه نویسی رخدادگرا

شی گرایی

Constructor - destructor

Access modifier

this

static

property

inheritance

polymorphism

operator overloading

method overloading

method overriding

abstract

interface

Namespace

 

درس سوم: مفاهیم تکمیلی بانک اطلاعتی و پروژه (ساخت وسایل جدی!)

 

مدت درس

۳۰ ساعت

معرفی درس

این دفعه آفرین نمیگم چون راه افتادین، دیگه انگیزه کافی رو دارین. توی این درس دیگه پروژه های بزرگتر و جدی تر رو میسازین. به قول شاعر! نرمه نرمه، یواش یواش به بازار کار نزدیک میشین.

برخی

عناوین

File

Stream

Serialization

Delegate

Anonymous Function

Lambda Expression

Database

DDL commands in Sql

DML commands in Sql

Stored Procedures

ADO.Net

انجام پروژه های کاربردی متنوع 

 

 

چرا این دوره خاص تر هست؟

 

·        مگه خاص تر هست؟ به نظرم تا حدی خاص ترِ. چون:

·        سعی شده کاربردی و مبتنی بر پروژه باشه

·        کلاس ها سه بخش داره، تئوری(البته در حد لزوم، چون دانشگاه نیست که!)، کارگاهی و مشاوره با مدرس (من کنارتونم!)

·        تعداد پذیرش واسه حفظ کیفیت کم هست و عملا کلاس خصوصیه واسه خودش

·        مدرس هم توی ساعات کارگاهی نظارت میکنه و رفع اشکال (همچنان در کنارتون هستم!)

·        هر دانشجو میتونه از مدرس دوره و بقیه مهندسین شرکت، برای ادامه راه حرفه ای خودش، مشاوره اختصاصی بگیره

·        شرایط کلاس هم  خودمونی هست. یعنی مثل ِ مثل کلاس دانشگاه نیست. دورهمیم و چای و قهوه و نسکافه می زنیم. هر کدوم که گیر اومد. هیچکدومم نبود آب خنک میخوریم. البته توی محیط! به قول برنامه نویسا، اگه قهوه(البته بسته به نوع اعتیاد داره! مواردی هم از اعتیاد به تخمه و بیسکوییت هم دیده شده) نباشه نمی چرخه!

 

این دوره به درد کی میخوره؟

همه! یعنی همه؟! مگه میشه؟!...... تمام کسانی که آشنایی ابتدایی با مفاهیم و نحوه کار رایانه دارند. آشنا هم نبودی، آشنا میشی. من کاملا در کنارتونم. از هر رشته ای باشی یاد میگیری. دروه جوری مدیریت میشه که افراد همسطح با هم باشن که از مطالب عقب نیفتن و همه با هم پیش بریم.

 

وسایل؟

گرم کن ورزشی و کفش مخصوص و .... نه شوخی کردم(بی مزه بود). ولی برای دوره داشتن لپ تاپ لازمه. واسه تمرین و تمرین و تمرین. نو نبود هم مهم نیست !!! مهم اینه که کار کنه.

 

آخرش چی میشه؟

آخرش شما وارد مسیر برنامه نویسی میشی. مسیری بلند و پرپیچ خم. مثل مسیر شهر اوز(کارتونش رو دیدین؟) دیگه ابزارها اومده دستتون و میتونین پروژه بسازین. در ادامش، باید علاقتون رو پیدا کنید و گمش نکنین! یه تیم بسازید(فقط مهاجم نباشه، تیم دفاع و دروازه بانم میخواد!) با یه مربی خوب که راهنماییتون کنه. یه چیزایی رو دیگه باید تجربه کنید، البته با کمترین هزینه. که مشاور و مربی کنارتون میتونه این هزینه ها رو پایین بیاره. دیگه باید زد تو دل طوفان!

 

کیا نباید شرکت کنن؟

·        اونایی که فکر میکنن واسه برنامه نویس شدن زوده

·        اونایی که فکر میکنن باید رشتشون حتما کامپیوتر باشه

·        اونایی که فکر میکنن واسه برنامه نویس شدن باید نابغه باشی

·        اونایی که از شرایط فعلیشون راضین و دوست ندارن چیزی رو تغییر بدن

·        اونایی که فکر میکنن آینده با آموزش تغییر نمیکنه

·        اونایی که میگن سرمون شلوغه و حوصله یه کلاس جدید ندارن

·        اونایی که منتظرن شرایط خودش درست بشه

 

خب خسته نباشین. حالا که تا آخرش استقامت نشون دادین و کل متن رو خوندین، در روز سه شنبه 27 آذر ساعت 8 صبح مهمان ما باشید. در ضمن میتونید ما رو از طریق اینستاگرام با آی دی parsbinatech دنبال کنید.

سخنرانان

سعید جمالی
سعید جمالی
مدرس دانشگاه

دانشجوی دکتری کامپیوتر

۹ سال سابقه تدریس دروس مختلف کامپیوتر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی

سابقه عضویت در :

مرکز حمایت از ایده های برتر دانشگاه شیراز

گروه پژوهشی سیستمهای هوشمند جهاد دانشگاهی فارس

و همکاری با مرکز آموزش کوتاه مدت جهاد دانشگاهی

امین فصحتی
امین فصحتی
مدیر عامل پارس بیناتک

کارشناسی ارشد نرم افزار

ده سال سابقه پیاده سازی، مشاوره و اجرای پروژه های صنعتی

سابقه همکاری با :

پژوهشکده الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف

مرکز محاسبات دانشگاه شیراز

مرکز حمایت از ایده های برتر دانشگاه شیراز

صنایع و مراکز تحقیقاتی شیراز ، تهران و جنوب کشور

و سابقه تدریس در صنایع شیراز

برگزارکنندگان

پارس بیناتک
پارس بیناتک

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
آشنایی با مفاهیم رایانه (تمام کسانی که بتوانند رایانه رو روشن کنند!!!)
وسایل همراه و مورد نیاز در این رویداد چیست؟
در جلسه اول به هیچ وسیله ای نیاز نیست ولی در خود دوره داشتن لپ تاپ ضروری است.
بلیت پرینت شود یا خیر؟
نیازی نیست ولی داشتن کارت شناسایی الزامیست.
آیا امکان پس دادن بلیت و عودت وجه وجود دارد؟
تا قبل از 48 ساعت از شروع جلسه اول و برای تمام کسانی که در جلسه اول حضور پیدا کنند در صورت عدم رضایت.

برگزار‌کننده

آواتار

شرکت پارس بیناتک

مجموعه پارس بیناتک به منظور فعالیت در حوزه فناوری های نوین و سیستم های هوشمند تاسیس گردید. اعضای این شرکت پس از سالها کسب تجربه در حوزه های مختلف کامپیوتر، الکترونیک و تولید نرم افزارها و سخت افزارهای صنعتی اقدام به تشکیل تیمی منسجم و کارآزموده نموده

رویداد های برگزارشده۱۰
  • شروع: سه‌شنبه ۲۷ آذر ساعت ۰۹:۰۰
  • پایان: سه‌شنبه ۲۳ بهمن ساعت ۱۲:۰۰

آدرس: شیراز شیراز، بزرگراه دکتر حسابی بعد ار ورودی شهرک آرین پارس بیناتک