رویداد به پایان رسیده است!
نشست بررسی تجربه شکل گیری «رفتگران طبیعت ایران» در تاریخ چهارشنبه ۱ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
چهارشنبه ۱ اسفند ساعت ۱۴:۱۵

نشست بررسی تجربه شکل گیری «رفتگران طبیعت ایران»

  • رایگان
  • تهران
  • مدیریت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

یک داستان حال خوب کن


داستان شکل گیری رفتگران طبیعت ایران و تلاشهای کاظم نجاریون و همراهانش برای حفظ و گسترش آن، از آن داستان های الهام بخش است که حال خیلی از دغدغه مندان ایران را خوب می کند. از همه شما دعوت می کنیم در این گردهمایی همراه شوید تا با هم انرژی و امید بگیریم.


درباره این نشست


همه ما از دیدن زباله ها در طبیعت زیبای ایران، ناراحت می شویم. اما عده ای هم هستند که غیر از ناراحتی، قدمی بر می دارند برای بهبود اوضاع.

رفتگران طبیعت ایران، یک گروه داوطلبانه مردمی برای پاکسازی محیط زیست ایران از زباله است که در سال ۱۳۹۱ به ابتکار کاظم نجاریون با راه‌اندازی صفحه‌ای درفیسبوک با شعار «ما دیگه آشغال نمی‌ریزیم» فعالیت خود را آغاز کرد.

نوآوری راه‌اندازی این گروه از «کاظم نجاریون» بود. او پیش از راه‌اندازی این گروه، به‌طور شخصی، هنگام طبیعت‌گردی همراه با خانواده و دوستان اقدام به پاکسازی طبیعت از زباله می‌کرد. تا این که ۲۸ خرداد ۱۳۹۱ در بازدید از دریاچه چورت (استان مازندران) هنگام پاکسازی زباله‌های آن منطقه، با گوشی تلفن همراه خود از زباله‌ها عکس گرفت و در صفحه شخصی خود در فیسبوک منتشر کرد. این عکس بازتاب خیلی خوبی در فضای مجازی داشت و او پس از دیدن استقبال کاربران فیسبوک از این عکس‌ها، صفحه‌ای به نام «رفتگران طبیعت ایران» در فیسبوک ایجاد کرد. در چند ساعت نخست، بیش از هزار کاربر به این گروه پیوستند و عملاً هسته اولیه این گروه شکل گرفت و در مدت نسبتا کوتاهی، تبدیل به یک پویش محیط زیستی فراگیر ملی شد.

نخستین برنامه پاکسازی این گروه در بوستان سوهانک (شرق تهران) سازماندهی شد؛ که ۷۰ داوطلب در آن شرکت کردند. سپس، پیرو درخواست‌های زیاد داوطلبان از شهرهای دیگر، برای هر استان یک گروه راه‌اندازی شد و سازمان‌دهی برنامه‌های پاکسازی محیط زیست آن استان به گروه مربوط به آن استان واگذار شد. هم اکنون، ۳۱ استان ایران، شعبه ای از این گروه را دارند و بیراه نیست اگر «رفتگران طبیعت» را بزرگترین تشکل مردمی محیط زیست کشور بنامیم.

در این جلسه از نشست های توسعه پایدار برای ایران، می خواهیم از زبان ساده و بی تکلف «کاظم نجاریون» که بچه های رفتگران طبیعت او را «عمو کاظم» صدا می کنند، راجع به داستان موفقیت رفتگران طبیعت ایران بشنویم و از صفا و روحیه خوبش، انرژی بگیریم برای تلاش، استقامت و امید برای آبادانی ایران عزیزمان.

ارائه دهندگان

کاظم نجاریون
کاظم نجاریون
بنیانگذار رفتگران طبیعت ایران
همراهان رفتگران طبیعت
همراهان رفتگران طبیعت
جمعی از اعضای فعال رفتگران طبیعت ایران

درباره نشست های «توسعه پایدار برای ایران»


سلسله نشست‌های «توسعه پایدار برای ایران» توسط مدرسه توسعه پایدار و با همراهی حامیان آن از مهر 1397 برگزار می‌شود. این نشست‌ها به بررسی مسائل مهم و اولویت‌های توسعه پایدار ایران در بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی و با نگاهی ویژه به تجارب منتخب داخلی و بین‌المللی و با هدف ترویج مفاهیم مرتبط و راه‌کارهای عملیاتی برای فعالین و علاقه‌مندان حوزه توسعه پایدار برگزار می‌شود.

 

جهت اطلاع از برنامه نشست های آینده می توانید عضو کانال تلگرام «مدرسه توسعه پایدار» یا خبرنامه آن شوید. همچنین گزارش نشست های پیشین در وبسایت مدرسه توسعه پایدار به آدرس www.sdschool.ir موجود است.


درباره مدرسه توسعه پایدار


«مدرسه توسعه پایدار»، عنوان یکی از برنامه های پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف است که تلاش دارد مخاطبان خود را با دنیای توسعه پایدار و تاثیرات آن بر حوزه های مختلف علم، کسب و کار و فعالیت های اجتماعی آشنا کند و مفاهیم مرتبط با این حوزه و تحولات جهانی مرتبط با آن را با نگاهی ویژه به راه کارهای عملیاتی برای ایران عرضه کند. برگزاری دوره های آموزشی جامع فصلی و نشست های ترویجی، انجام مطالعات پژوهشی مرتبط، برنامه‌های کارآموزی، و ... از جمله حوزه های فعالیتی مدرسه توسعه پایدار است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت مدرسه (www.sdschool.ir) مراجعه کنید و نیز در کانال تلگرام و خبرنامه آن عضو شوید.

 

 

مکان برگزاری


این رویداد در آمفی تئاتر انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود. توجه کنید که ساختمان انجمن فارغ التحصیلان در محوطه اصلی دانشگاه شریف قرار دارد که شما هم از درب جنوبی(خیابان آزادی) و نیز درب شمالی(متروی شریف) می توانید وارد شوید. منتهی برای هماهنگی ورود به دانشگاه حتما نیاز به ثبت نام قبلی از طریق سایت evand دارید و تهیه بلیط برای این رویداد دارید.

آدرس

تهران خیابان آزادی-دانشگاه صنعتی شریف-آمفی تئاتر ساختمان انجمن فارغ التحصیلان

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

مدرسه توسعه پایدار

مدرسه توسعه پایدار، عنوان یکی از برنامه های پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف است. این مدرسه که در واقع یک برنامه آموزشی خاص و هدفمند است، در تلاش است که مخاطبان خود را با دنیای توسعه پایدار و تاثیرات آن بر حوزه های مختلف علم و کسب و کار آشنا ک

رویداد های برگزارشده۹
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۰ نفر