رویداد به پایان رسیده است!
استارتر در تاریخ یکشنبه ۲۸ امرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

استارتر

شروع:
یک‌شنبه ۲۸ مرداد ۹۷ ۱۴:۰۰
پایان:
یک‌شنبه ۲۸ مرداد ۹۷ ۲۰:۰۰
استارتر
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر

 

استارتر چیست؟

رویداد استارتر یک دورهمی استارت آپی است که هدف از برگزاری آن معرفی مفاهیم جدیدی در حوزه کسب و کارهای استارت آپی است که در این حوزه، استارت آپ ها برخلاف جریان موجود که اغلب در پی توسعه محصولات جدید هستند تلاش می کنند با ایده های نو به توسعه بازار های جدید  بیندیشند.

در شرایط پیچیده امروز، کسب و کار ها به شیوه سنتی گذشته قابل بسط نیستند. در حال حاضر علاوه بر تولید که خود می تواند مشتمل بر فرآیند ها، سازمان ها و شرکت های گوناگون و مختلفی باشد مباحثی چون مسائل مالی شرکت ها، مسائل حقوقی و مالیات، فروش، مطالعات بازار، توسعه محصول و بسیاری مباحث دیگر وجود دارند که برای پاسخ به هر کدام وجود یک کسب و کار مستقل و تخصصی نیاز است.

در این رویداد به دنبال توانمندسازی استارتاپ هایی با رویکرد واسطه گری تخصصی در بازارهای فناوری هستیم. استارتاپ هایی که تمرکز خود را بر توسعه اکوسیستم کسب و کارهای کوچک و متوسط کشور و بسط آنها نهاده اند.

ما در پی این هستیم تا نخبگان دانشگاهی و استارت آپی های جوان را بار دیگر فرابخوانیم و از ایشان بخواهیم بر خلاف گذشته که تفکرات خلاقانه خود را برای تولید محصولات جدید به کار می گرفته اند به حجم انبوه کسب و کار های فعال و حجم وسیع تر کسب و کار های جدید و استارت آپ های ظهور نکرده نگاه کنند و بیندیشند چگونه می توان کسب و کار هایی ایجاد نمود که به توسعه کسب و کار های فعلی بیانجامد یا زمینه ای برای ایجاد کسب و کار ها و استارت آپ های جدید فراهم آورد.

دوستانی که قصد تجربه فضای متفاوتی از استارت آپ های فعلی را دارند حتما این رویداد جذاب را از دست ندهند! 

بیان مسئله

از آنجا که در تعاريف اولیه کارآفرينی به نقش فرد تاکید شده و کارآفرينی نوعی نگرش و رفتار فردی ديده می شد، تلاش های اولیه دولت ها برای توسعه کارآفرينی نیز محدود به سیاست های سطح فردی بود. فرض بر آن بود که با آموزش افراد و فرهنگ سازی و ايجاد وجهه مناسب برای کارآفرينان در جامعه، کارآفرينی بصورت کمّی و کیفی توسعه خواهد يافت. لیکن تجربه نشان داد که وجود روحیه و انگیزه کارآفرينی در افراد کافی نیست بلکه بروز کارآفرينی نیازمند محیطی مساعد است. از آنجا که کارآفرينی به شدت وابسته به زمینه ای است که کارآفرين در آن فعالیت می کند (شامل اجتماع، محیط نهادی و محیط فیزيکی) استفاده از اصطلاح اکوسیستم کارآفرينی در ادبیات سیاستگذاری کارآفرينی گسترش يافت.

یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش روی اکوسیستم کسب‌وکار در بازار در حال رشد فنی و اقتصادی ایران را مساله‌ی توسعه نیافتگی ارتباطات و خلاهای ارتباطی در شبکه تشکیل داده‌اند. نگاه‌های سنتی و دلال گونه به مسیر برقراری ارتباطات، نبود ابزارهای ارتباطی تخصصی و قابل استفاده، عدم فهم مناسب از دست‌آوردهای شفافیت اطلاعاتی و ارتباطی، عدم داشتن نگاه‌های تخصصی در کسب و کار های واسطه و بسیاری مسائل دیگر سبب شده تا این فرآیند با مشکلات گوناگون مواجه شود.

 

ایده اجرایی حل مسئله

راه حل این مسئله را می‌توان در پیدا نمودن و فعال کردن عناصری جست و جو نمود که مدل کسب و کار و سازوکار کسب منفعت آن ها بر پایه حل مشکلات اکوسیستم بنا شده باشد. در اینصورت مهم‌ترین پیشران‌های یک اکوسیستم را عناصری تشکیل می‌دهند که نگاه آن ها تنها به ایجاد یک خلاقیت در یک نقطه‌ی مشخص از شبکه نیست بلکه به دنبال تسهیل و تسریع فرآیندهای مختلف داخل شبکه است.

اکنون سوال اساسی اینجاست که توسعه این موضوع به چه صورت امکان پذیر است یا به عبارتی در این رویداد بناست چه کمکی به این موضوع شود؟ جواب را می‌توان در نوع نیازهای این نوع استارت آپ ها دانست. این استارت آپ ها در وهله‌ی ابتدایی نیازمند دانشی علمی از مفاهیم عمومی حوزه‌ی کسب‌وکار و اهمیت جایگاه واسطه های کسب و کار در رشد اکوسیستم هستند که در فرآیند آموزشی برنامه ریزی شده و با محتوایی که در اختیار مخاطبان قرار داده می شود این موضوع تا حدودی برآورده می شود. در کنار دریافت این آموزش‌های عمومی نیاز جدی به توسعه ارتباطات تخصصی و آموزش های عملی وجود دارد. این ارتباطات و آموزش های عملی از طریق ارتباط با فعالین موجود در  بازار های واسطه مهیا می شود.

از طرفی توسعه‌ی ارتباطات و مدیریت ارتباطات طبیعتا نیازمند پلت‌فرم ها و ابزار های ارتباطی است. این نیاز به صورت عمومی در سال‌های اخیر با شبکه‌های پیام‌رسان برطرف ‌شده است که طبیعتا به دلیل متناسب نبودن این پیام‌رسان‌ها با محیط کسب‌وکار با مشکلات اساسی مواجه بوده است. از طرفی در تمام مسیر حضور یک راهنمای متخصص و داری تجربه یا همان منتور می تواند سبب رشد جدی و پر سرعت استارت آپ ها و جلوگیری از حاشیه رفتن آن ها شود.

در نهایت استارت آپ هایی که مدل کسب و کار خود را با موفقیت تکمیل نمایند می توانند از امکانات متنوع تری نیز جهت رفع نیاز های خود بهره مند شوند که در گام های بعد اطلاع رسانی خواهد شد.

به صورت خلاصه آن چه در این رویداد دریافت خواهید نمود:

  • آموزش و توانمندسازی
  • توسعه ارتباطات تخصصی
  • آشنایی با ابزار های ارتباطی و شبکه سازی
  • ارتباط با منتور ها و پشتیبانی

برنامه رویداد

برگزارکنندگان

پارک علم و فناوری پردیس

پارک علم و فناوری پردیس

شتابدهنده سیمرغ

شتابدهنده سیمرغ

مرکز نوآوری یاس

مرکز نوآوری یاس

اینوین

اینوین

سخنرانان

اوژن استوار

اوژن استوار

نویسنده و مربی کارآفرینی

ارسلان شورابی

ارسلان شورابی

مدیر بازاریابی آنلاین نت برگ

علی کرد

علی کرد

مدیر رسانه و برندینگ اینوین

محمدحسین عباسی

محمدحسین عباسی

منتور و مشاور کسب و کار

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی۱۴:۰۰۱۴:۳۰
سخرانی آموزشی کسب و کار های واسطه؛ مفاهیم و مدل ها۱۴:۳۰۱۵:۳۰
کارگاه آموزشی آینده نگری فردی۱۵:۴۵۱۶:۴۵
سخنرانی آموزشی راه اندازی کسب و کار۱۷:۰۰۱۸:۰۰
کارگاه آموزشی ابزار های ارتباطی و شبکه سازی۱۸:۳۰۱۹:۳۰

آدرس:تهران کیلومتر ۲۰ جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، خ نوآوری دوم، پ۲۳، مرکز نوآوری یاس