اوریگامی برای معماران

شروع رویداد
سه‌شنبه ۳۰ آذر ۹۵ ۱۶:۰۰
پایان رویداد
چهارشنبه ۱ دی ۹۵ ۱۲:۰۰
مکان رویدادتهران
اضافه به تقویم
اوریگامی برای معماران
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۰۹۱۲۵۸۷۶۲۲۳
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

در مورد برنامه

در مورد برنامه:

این رویداد در دو بخش سمینار و ورکشاپ برگزار می شود.

سمینار: در این بخش به سوالاتی مهم در مورد اوریگامی که ذهن اغلب طراحان را مشغول کرده می پردازیم. پاسخ به این سوالات اغلب به دلیل محدودیت منابع و یا دسترسی سخت به منابع مناسب اوریگامی کار چندان راحتی نیست. اغلب تصاویر و ویدیوهایی که در این سمینار ارایه می گردند توسط استودیو اوریگامی بصورت اختصاصی تهیه شده. از جمله مصاحبه با اوریگامیست و معمار مطرح ژاپنی، توموهیرو تاچی و همینطور تصاویری از نمایشگاه های اوریگامی و کاربردهایش در معماری و صنایع دیگر.

 

 

ورکشاپ: در بخش کارگاهی نیز اصول بنیادی و مهم اوریگامی را تمرین می کنیم از جمله ساخت پوسته/سازه متحرک اوریگامی که طراحی آن توسط علی بهمنی انجام شده. تمرین این تکنیک ها و ساخت مدل های علاوه بر افزایش تواناییمان در کار با کاغذ درک تازه ای در ایجاد فرم و حجم بدست خواهد داد.

 

اوریگامی: درک جدیدی از فرم و حجم

ممکن است به اوریگامی یا هنر کاغذ و تا تنها به چشم تفنن نگاه کنیم، اما در صد سال اخیر این هنر قدیمی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. با استفاده از این تکنیک هنرمندانی از سراسر دنیا دست به تولید آثار هنری با ارزشی زده اند. این آثار که تنها با تا زدن یک کاغذ بدون استفاده از برش و چسب ایجاد شده اند در بزرگترین موزه های جهان خوش می درخشند. در کنار هنر جنبه های علمی اوریگامی نیز بسیار مورد توجه بوده است. این هنر در طراحی صنعتی، طراحی لباس، طراحی خودرو، صنایع بسته بندی و تولید مبلمان به کمک طراحان و هنرمندان آمده تا به آن ها ایده هایی نوین و خلاق بدهد.

در مدرسه باوهاوس، جوزف آلبرز و شاگردانش با پژوهش در مورد اوریگامی  تکنیک های کاغذ و تا، شاخص ترین خدمات را در حق این هنر انجام داده اند. امروزه مراکز تحقیقاتی برجسته ای در دنیا از جمله ام.آی.تی مدیا لَب نیز روی اوریگامی پژوهش می کنند و با بکار بستن تکنیک های اوریگامی سازه های تا شونده، احجام و پوسته های متحرک و جمع و باز شونده را طراحی کرده اند. در دانشگاه توکیو، معمار جوان و خلاق توموهیرو تاچی با یافته های خود کمک فراوانی به درک ما از مفهوم ریجید اوریگامی و مدل های متحرکی که با ورقه های ضخیم فلزی یا چوبی ساخته می شوند کرده است.

 

 

این برنامه با همکاری استودیو اوریگامی و انجمن علمی معماری دانشگاه شهید بهشتی برگزار می گردد.

 

مدرس: علی بهمنی

با سابقه ی برگزاری ورکشاپ و نمایشگاه آثار در دانشگاه های Nagoya، Toyo و Ryukoku در ژاپن.

طراحی و چاپ ده ها مدل در نشریات اوریگامی دانشگاه های MIT و UC Berkeley و انجمن های اوریگامی امریکا، انگلستان، آلمان و ایتالیا.

سخنرانی و چاپ مقاله در ششمین کنفرانس بین المللی اوریگامی: ریاضیات، علوم و آموزش در دانشگاه توکیو.

 

زمان و محل اجرای برنامه:

سمینار (رایگان) : سه شنبه ۳۰ آذر ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰

سالن شهید دلبری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی

ورکشاپ: چهارشنبه شنبه۱ دی ساعت ۱۲ تا ۱۴:۳۰

دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی.

 

تماس با ما:

اگر سوالی داشتید خوشحال می شویم مستقیما با ما در تماس باشید:

دبیر انجمن علمی معماری دانشگاه شهید بهشتی: (تلگرام): Neginvalizadeh@

استودیو اوریگامی (تلگرام): alibhmni@

 

 

علی بهمنی

علی بهمنی

علی بهمنی

اوریگامیست و طراح مدل

با سابقه ی برگزاری ورکشاپ و نمایشگاه آثار در دانشگاه های Nagoya، Toyo و Ryukoku در ژاپن. طراحی و چاپ ده ها مدل در نشریات اوریگامی دانشگاه های MIT و UC Berkeley و انجمن های اوریگامی امریکا، انگلستان، آلمان و ایتالیا.
سخنرانی و چاپ مقاله در ششمین کنفرانس بین المللی اوریگامی: ریاضیات، علوم و آموزش در دانشگاه توکیو

پوستر رویداد

درباره استودیواوریگامی: تجربیات، مدل ها و پروژه ها


آدرس:تهران تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن،ميدان شهيد شهرياری، بلوار دانشجو، دانشگاه شهيد بهشتی، دانشکده معماری و شهرسازی