رویداد به پایان رسیده است!
اولین استارتاپ ویکند ویژه معلمان ایران در تاریخ جمعه ۲۶ مهر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

اولین استارتاپ ویکند ویژه معلمان ایران

شروع:
سه‌شنبه ۲ مهر ۹۸ ۱۵:۰۰
پایان:
جمعه ۲۶ مهر ۹۸ ۱۹:۰۰
اولین استارتاپ ویکند ویژه معلمان ایران
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

استارتاپ چیست؟

بحث‌‌های زیادی درباره راه‌‌اندازی کسب وکار، کارآفرینی و استارتاپ‌‌ها در حال جریان است. به این دلیل که موضوع استارتاپ‌‌ها، مفهوم جدیدی است و ممکن است بسیاری با معنای درست آن آشنایی نداشته باشند.
برای اینکه بفهمیم استار‌تاپ چیست، بهتر است ابتدا تحقیق کنیم استار‌تاپ شامل چه مواردی نمی‌شود:
o استار‌تاپ، یک رویداد و همایش کارآفرینی نیست.
o یک وب‌‌سایت یا یک اپ موبایل، لزوماً یک استار‌تاپ نیست.
o استار‌تاپ یک شرکت کوچک که در حال درآمد‌زایی و رشد است، نیست.

 اما استارت آپ چیست و به چه کمپانی‌‌هایی استار‌تاپ اطلاق می‌‌شود؟
نیل بلو‌منتال، موسس و مدیرعامل کمپانی واربی پارکر استار‌تاپ را این چنین تعریف می‌‌کند:
” استار‌تاپ یک کمپانی نوپا است که راه‌‌حلی نوین را برای یک مساله ارائه می‌‌کند؛ در حالی که تضمینی برای موفقیت کمپانی از طریق راه حل ارائه شده وجود ندارد. ”

آدورا چئونگ، موسس و مدیر‌عامل کمپانی هم‌‌جوی که یکی از استار‌تاپ‌‌های مطرح ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۳ بوده، در تعریف استار‌تاپ این مفهوم را با عنوان پنجره ذهن رو به آینده خوانده است. وی در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:
” تاسیس یا پیوستن به یک استارتاپ به معنای یک تصمیم جدی برای جدا شدن از شرایط ایده‌‌آل و پایدار به منظور دستیابی به رشد برق‌‌آسا و تلاش برای ایجاد موجی از تغییرات در مدت زمان کوتاه است. ”

براساس تعریف Merriam-Webster استار‌تاپ به این معنی است:

” عمل یا مجموعه‌‌ای از کار‌ها به منظور یک حرکت جدید و یک شرکت یا کسب و کار نوپا ”
براساس تعاریف مختلف از نویسندگان و محققان این حوزه، مانند آقای استیو بلنک و اریک ریس بهترین و جامع‌ترین تعریفی که برای یک استار‌تاپ می‌توان ارائه کرد، این است:
استارتاپ یک سازمان موقت است که با هدف یافتن یک مدل کسب وکار تکرار‌پذیر و مقیاس‌پذیر به وجود آمده است.

 

استارتاپ ویکند چیست؟

استارتاپ ویکند چیست؟

استارت آپ ویکند یک همایش و رویداد آموزشی- تجربی در سراسر دنیا است که همانطور که از نامش پیداست معمولا در انتهای هفته برگزار می شود. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه و علاقه مند به عملی کردن ایده های خود و ایجاد کسب وکار نوپا (startup) و یا پیوستن به این کسب و کارها گرد هم می آیند تا انتهای هفته طی ۵۴ ساعت ایده یا پروژه هایی را مطرح و آماده نمایند.

نحوه برگزاری استارتاپ ویکند:
همانطور که می دانید برای بررسی و عملی کردن یک ایده به مشورت و مشارکت افراد متخصص در رشته های مرتبط نیازاست و از آنجایی که ایده های استارتاپی در اینترنت متولد می شوند معمولا در این گرو ها برنامه نویس ها، طراحان، بازاریاب ها، مدیران محصول و مشتاقان کارآفرینی گرد هم آمده و ایده هایشان را به اشتراک گذاشته، تشکیل تیم می دهند و محصولی را ساخته و تجارت نوپایی را آغاز می نمایند. اما این به این معنی نیست که افراد با تخصص و یا دانش های دیگر نتوانند شرکت کنند بلکه هر فردی در هر حوزه ای میتواند ایده داشته باشد و یک استارتاپ تشکیل دهد.. لازم به ذکر است که استارتاپ ویکند یک نمونه کوچک شبیه سازی شده از فضای واقعی تبدیل یک ایده به کسب و کار است... یعنی 2 روز و نیم یادگیری و تمرین برای عملی کردن ایده هاتون...

روز اول افرد ایده های خود را بیان می کنند، سپس ایده های برتر انتخاب می شود، گروه هایی (تیم هایی) تشکیل داده و روی عملی کردن آن ایده کار می کنند، در نهایت در ساعات پایانی استارتاپی ها، ایده هایی که روی آن کار شده بیان می شود، اگر یک دمو از آن آماده شده باشد نمایش داده می شود.

در اینجا هم داوران حضور دارند و هم بعضی سرمایه گذران، که با توجه به پتانسیلی که ایده شما برای کسب بازار دارد، روی ایده شما سرمایه گذاری می کنند و ایده های برتر انتخاب می شود.

با حضور استارتاپ ویکند چه چیزهایی را یاد میگیریم!

ور در رویداد استارتاپ ویکند می توانید این موارد را تجربه کنید( جالبه بدونید که تجربه کردن این موارد در دنیای واقعی هزینه زیادی دارد،ولی شما به راحتی و با حضور در این رویداد در محیطی شبیه سازی شده تمامی موارد را تجربه خواهید کرد):

با اطلاعات ارزشمندی در مورد به اشتراک گذاشتن ایده های تجاری خود با دیگران آشنا می شوید!

چگونگی تشکیل یک تیم مناسب برای موفق شدن پروژه تان را در عمل تجربه می کنید!

اهمیت و ارزش فراگیری تجربی ( یادگیری در عمل ) را از نزدیک درک می کنید!

یاد میگیرید که چگونه قبل از ارایه محصول نهایی تان نبض مشتری و بازار را در دست بگیرید !

با کمک مربیان نحوه  استفاده از مدلهای متفاوت مدیریت پروژه  در استارت آپ ها رو یاد می گیرید !

مدیریت زمان را در شرابطی واقعی برای استارتاپ خودتان را فرا میگیرید !

 همه این آموزه ها در رویداد استارتاپ ویکند برای شما فراهم شده است.

ایده:

ایده در حقیقت یک طرح ذهنی است. شاید بتوان ایده دادن را اولین گام برای حل یک مشکل یا برآورده کردن یک نیاز دانست. به عبارت دیگر ایده ساده‌ترین راه حلی است که انسان در برابر یک مساله یا نیاز به آن فکر می‌کند. هر چند می‌توان یک ایده را بسط داد و پیچیده کرد که افرادی که خلاقانه محیط اطراف خود نگاه می کنند می توانند ایده های بهتری را برای تبدیل شدن به یک منبع کسب درآمد بدهند.

چه ایده ای می تواند استارتاپی باشد؟

قبل از اینکه شما یک ایده را در ذهن خود رشد دهید نیاز است چند موضوع مهم را همیشه مد نظر خود قرار دهید. مدل کسب و کار ایده ای که می دهید چگونه است یا بیان دیگر ایده شما چگونه منابع مالی را در بازار هدف جذب می کند و به سوددهی می رسد. که معمولا افراد متخصص در کارآفرینی با انواع مدل های کسب و کار Business model آشنا هستند که در برنامه های استارتاپی افراد متخصص در این زمینه می توانند مشاوره های خوبی را در مورد ایده شما و مدل های سرمایه گذاری بدهند.

اما برای اینکه یک ایده بتواند  سرآمد باشد لازم است این سه ویژگی را داشته باشد: ”‌نوآوری، خلاقیت و ایده پردازی (تکمیل ایده اولیه با ایده های بیشتر) ”

خلاقیت:

طبق تعاریف علمی، خلاقیت یا آفرینندگی فرآیند ذهنی کشف ایده‌ها و مفاهیم، یا آمیزش ایده‌ها و مفاهیمِ موجود است که توسط فرآیند بینش خودآگاه یا ناخودآگاه تحریک می‌شود. در واقع خلاقیت یعنی بکارگیری توانایی‌های ذهنی برای ایجاد یا تبلور یک فکر یا مفهوم جدید که برخی نیز آن را به ترکیب ایده‌ها یا ایجاد پیوستگی بین ایده‌ها تعبیر نموده‌اند.

در تعریفی دیگر خلاقیت بازی با تخیل و امکانات است که در حین تعامل با عقاید، افراد و محیط، منجر به ارتباطات و نتایج جدید و معنادار می شود.
نوآوری:
بکارگیری ایده‌های نوین ناشی از خلاقیت است. در واقع به پیاده ساختن ایده ناشی از خلاقیت که به صورت یک محصول یا خدمت تازه ارائه شود، نوآوری گویند.

اختراع  به معنای «پدید آوردن محصول جدید» است، اما نوآوری فراتر از آن است و به معنای «معرفی محصولی تازه» است که با ابداع و عرضه صورت می‌گیرد.

هدف:
هدف استارتاپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن شما در این گونه گروه ها یاد می گیرید چگونه درست فکر کنید و ایده خود را در جهتی درست و عملی شدن رشد دهید و با افراد و شریک های جدیدی آشنا می شوید که می توانند در پیشبرد ایده شما یا سرمایه گذاری روی آن به شما کمک کنند. در کشور ما نیزدهها و شاید صدها دوره استارتاپ ویکند برگزار شده است. 

 

 

چرا برای معلمان؟

.

سهم معلم در تربیت دانش آموزان بسیار اثرگذار است در واقع هر کلمه و رفتاردر کلاس توسط معلم می تواند  یک الگو برای شاگردانش باشد،.رفتار معلم در واقع تدریسی بی کلام است.قدرت نفوذ یک معلم بردانش آموزان فوق العاده است بطوریکه می توان آن را به مثابه تابش آفتاب برزمین تشبیه کرد،کلاس درس محلی است که در آن اخلاق و رفتار معلم ضرب در تعداد بچه ها می شود .

یک معلم با رفتار درست و مطابق گفتارخود ،اعتبار خود را نزد دانش آموزان بالا می برد. اگر یک دانش آموز معلم را به عنوان یک شخصیت معتبر و مورد احترام بپذیرد سعی می کند که گفته های اورا خوب گوش دهد و بپذیرد و در گفتار و کردار خود عملی کند وحتی رفتار معلم را الگوی خویش قرار دهد.پس لزوم توجه معلم به این که تناسب رفتار و گفتارش اینجا مشخص می شود تا نتیجه ی تربیتی خوبی را از ارتباط دانش آموز با خود دریافت کند .

به گفته ی روانشناسان کودک در مسیر رشد طبیعی روند اجتماعی شدن را از طریق همانند کردن خود باوالدین و بزرگسالان طی کند او از طریق مشاهده ی رفتار دیگران سعی می کند الگوهای رفتاری جدیدی داشته باشد و می خواهد از افراد مهمی همچون معلم تقلید کنند.به گفته یک فرهیخته صدای رفتار بلند تر از گفتار است.

با در نظر داشتن موارد ذکر شده توانمند سازی معلمان و آموزش مباحث روز به ایشان می تواند راه را برای تربیت نسلی توانمندتر هموار نماید. استارتاپ ویکند ویژه معلمان در نظر دارد تا ضمن دانش افزایی به معلمان پرانگیزه و فعال - با اموزش تجربی و عملی برای معلمان دانش اموزان را با استارتاپ و کارآفرینی آشنا نموده و چراغ هدایتی برای ورود دانش آموزان به عرصه استارتاپ باشند.

10 دلیل برای شرکت در استارتاپ ویکند

1. یادگیری کار تیمی: با هم کار کنید، هیچ کسب و کار موفقی، بدون داشتن یک تیم خوب شکل نخواهد گرفت. در این رویداد بیش از آنچه فکر می‌کنید مهارت کار تیمی را یاد خواهید گرفت.
2. تجربه یک رقابت واقعی: حواس‌تان به بقیه تیم‌ها باشد، چه در این رویداد چه در دنیای واقعی؛ در غیر این صورت مشتریان شما را خواهند دزدید، همانگونه که در این رویداد رای داوران را به چنگ خواهند آورد.
3. چالش در ارائه: شما فکر می‌کنید ایده یا محصول شگفت‌انگیزی دارید؟ تا حالا سعی کرده‌اید آن را به دیگران ارائه دهید؟ من خودم بارها ناامید شده‌ام. اغلب افراد بعد از یک ارائه ناموفق ناامید می‌شوند. در این رویداد خواهید دید برای موفقیت در کسب و کار چاره‌ای ندارید جز اینکه ایده و کارهای خود را به بهترین وجه ارائه دهید.
4. پیدا کردن همکار: شما برای اه‌اندازی کسب و کار نوپا، بیش از ایده و سرمایه‌گذار و دفتر به یک همکار خوب نیاز دارید. همکاران شما باید کسانی باشند با دغدغه‌های شما. آنها مثل شما در این رویداد شرکت می‌کنند.
5. شبکه‌سازی با افراد حرفه‌ای: ارتباطات با دیگران فرصت‎های بی‌نظیری در مسیر راه‌اندازی کسب و کار نوپای شما ایجاد خواهد کرد. مربیان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در این رویداد با شما خواهند بود.
6. کسب مهارت‌های کارآفرینی: کارآفرینی یعنی مجموعه‌ای از مهارت‌های فنی و حرفه‌ای. کسی با شانس کارآفرین نشده است. در این رویداد با این مهارت‌ها آشنا خواهید شد و آنها را در عمل یاد خواهید گرفت.
7. آشنایی با تدوین مدل کسب و کار: ایده یک ذهنیت است. برای تدوین درست ایده خود و شروع مراحل اجرا در این رویداد یاد خواهید گرفت چگونه مدل کسب و کار خود را تدوین کنید. «بوم مدل کسب و کار»به عنوان یک ابزار نوین سرلوحه راه‌اندازی ایده شما خواهد بود.
8. به دست آوردن یک دنیا انگیزه: انگیزه یعنی محرک همیشگی. حضور در این رویداد، درگیری در یک کار عملی، مشاهده افراد موفق و سایر افرادی که سعی دارند کسب و کار خود را برپا کنند، انگیزه فزاینده‌ای به شما خواهد داد.
9. تغییر بنیادین نگرش نسبت به کارآفرینی: شما با یک جمله طلایی این رویداد را ترک خواهید کرد: «ایده مهم نیست، اجرا مهم است».
10. ورود به اکوسیستم کارآفرینی کشور: کارآفرینی نتیجه فعالیت و مشارکت مجموعه‌ای به هم پیوسته و به هم وابسته از عوامل مختلف است، که به آن اکوسیستم کارآفرینی می‌گویند. با این رویداد شما وارد این اکوسیستم نوپا و فعال کارآفرینی در کشور خواهید شد

برگزارکنندگان

کانون نواوران و فناوران

کانون نواوران و فناوران

سازمان مردم نهاد (NGO) تخصصی حوزه استارتاپ - کارآفرینی و اشتغال

زمان‌بندی

سه شنبه 26 شهریور - جلسه پیش رویداد (توجیهی)
روز اول/چهارشنبه 3 مهر 98
روز دوم / پنجشنبه 4 مهر 98
روز سوم / جمعه 5 مهر 98
عنوانشروعپایان
شروع رویداد و خوش آأمدگویی۱۵
سخنرانی درباره اهمیت رویداد۱۵:۱۰۱۵:۳۰
معرفی فرآیند رویداد۱۵:۳۰۱۵:۴۵
اموزش ارائه آسانسوری۱۵:۴۵۱۶
پرسش و پاسخ و آشنایی شرکت کنندگان با یکدیگر۱۶۱۷
عنوانشروعپایان
پذیرش شرکت کنندگان۱۴۱۵
آغاز و خوش‌آمدگویی۱۵۱۵:۱۵
سخنرانی های کلیدی ۱۵:۱۵۱۶
بیان ایده ها۱۶۱۸
رای گیری ایده ها و پذیرایی میان وعده ۱۸۱۸:۳۰
معرفی منتورها۱۸:۳۰۱۸:۴۵
معرفی ایده های منتخب۱۸:۴۵
تشکیل تیم ها۱۸:۳۰۱۹:۱۵
عنوانشروعپایان
پذیرش تیم ها۸
شروع فعالیت تیم ها با نظارت منتورها۸:۱۵
کارگاه بوم کسب وکار۱۰۱۱
ادامه فعالیت تیم ها با نظارت منتورها۱۱۱۳
نماز و ناهار۱۳۱۴
ادامه فعالیت تیم ها با نظارت منتورها۱۴۱۵:۳۰
کارگاه اعتبار سنجی و MVP ۱۵:۳۰۱۶:۳۰
ادامه فعالیت تیم ها با نظارت منتورها۱۶:۳۰۱۸
پایان فعالیت روز دوم۱۸
عنوانشروعپایان
پذیرش تیم ها۸
ادامه فعالیت تیم ها با نظارت منتورها۸:۱۵۹:۳۰
کارگاه نحوه ارائه به سرمایه گذار۹:۳۰۱۰:۳۰
ادامه فعالیت تیم ها با نظارت منتورها۱۰:۳۰۱۲
نماز و ناهار۱۲۱۳
ارائه آزمایشی تیم ها۱۳۱۵
شروع مراسم اختتامیه۱۵
سخنرانی ها۱۵:۱۵۱۵:۴۵
ارائه تیم۱۵:۴۵۱۸
داوری و اعلام منتخبین۱۸
تقدیر از منتورها و شرکت کنندگان و منتخبین ۱۸۱۹
پایان رویداد۱۹

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟ چه کسایی میتونن شرکت کنن؟
نیاز به هیچ پیش زمینه ای نیست...هر شخص خوش فکری و علاقمند به کارآفرینی میتونه شرکت کنه...
رشته من غیر مرتبط با تکنولوژی و مدیریت می باشد، آیا باز می تونم شرکت کنم؟
صد در صد.... اگر شما روحیه کارآفرینی دارید و علاقه مند به فعاليت در حوزه های کسب و کار شخصی هستيد می توانید با شرکت در رویداد استارتاپ ویکند کردستان شروع یک کسب و کار را تجربه کنید.
حتما باید ایده داشته باشیم ؟ تیم چطور ؟
خیر. شما می توانید در رویداد شرکت کنید و در تیم هایی که برای ایده های منتخب تشکیل میشود ، عضو شوید
چیکار کنم که ایده ام دزدیده نشه؟
توصیه میکنیم که شما این رویداد را مکانی برای تبادل ایدهایتان و آشنا شدن با ایده های دیگران ببینید. شاید ایده ای را بشنوید که مکمل ایده ی شما باشد؛ شاید ایده ی شما بارها در مرحله ی اجرا تغییر کند. ما در استارتاپ ویکند یاد میگیریم که عامل موفقیت استارتاپ ها ایده شون نیست بلکه نحوه اجرا و اعضای تیم هستند که باعث موفقیت و یا شکست یک پروژه میشوند.
بعد از انتخاب ایده و تشکیل تیم چه کارهایی قرار است انجام دهیم؟
بع از انتخاب ایده و تشکیل تیم برای ان ایده ْ‌شما وسایر اعضای تیم در مدت دو روز باید بر روی مدل کسب وکارتون ، اعتبار سنجی و سنجش بازار ونحوه ی ارائه صحیح در برابر داورها کار کنید
اگر ایده ی من انتخاب نشد چه اتفاقی می افتد؟
این رویداد غیر از مکانی برای تبادل ایده، فرصتی است تا با آشنا شدن بیشتر با افراد متخصص در رشته های مختلف و تجربه کردن مراحل اجرای یک پروژه استارتاپی است و شما می توانید در پروژه ای جذب می شوید و با مشورت دادن و بکار گرفتن از دانشتان به پیشرفت و پیروزی آن کمک می کنید. اگر ایده شما انتخاب نشد میتوانید در یکی از تیم ها عضو شوید و در کنار سایر دوستان، کارها را پیش ببرید... فراموش نکنید این رویداد محلی برای یادگیری و تمرین عملی تبدیل یک ایده به یک کسب و کار هست...
من قبلا ایده ای در این زمینه داشتم و به کمک تیم خود بر روی آن کار می کنم آیا شرکت در این رویداد به درد من می خورد؟
تبریک میگم شما یک گام جلوتر هستید،بلیت تیم استارتاپ را برای خود و اعضای تیم خریداری نمایید ما در این رویداد سعی در ارتقا شما و تیمتان می کنیم همچنین می توانید فرصت ارائه به سرمایه گذاران این رویداد را داشته باشید و شاید هم یکی از تیم های برتر این قسمت باشید و جوایز نقدی رویداد را به خود اختصاص دهید.
می تونم ایده ای که دارم روش کار میکنم مطرح کنم؟
ما پیشنهاد می کنیم که این کار رو انجام ندین. اینجا محلی برای آموزش و شبیه سازی راه اندازی کسب و کار هست. پس ایده های جدید بیارین.
چگونه خود را برای این رویداد آماده کنم؟
سعی کنید که در مورد شرکتهای استارتاپ، موفقیتها و شکستهایشان تحقیق کنید. اگر ایده ای را میخواهید مطرح کنید مطمئن شوید که: تحقیقهای لازم و کافی را در مورد ایدیتان انجام دادید و بازار را تا حد امکان میشناسید. زمان ارائه ی ایده ۶۰ ثانیه بیشتر نمی باشد. برای جذابیت هر چه بیشتر پیشنهاد میکنیم که در روزهای قبل از برنامه خیلی روی ارائه دادن ایده تمرین کنید. در ضمن استراحت کافی قبل از برنامه.
چی با خودم بیارم؟
خلاقیت و انرژی! بعد از اون کارت ویزیت، دوربین، و اگه دارین لپ تاپ و سیم شارژ
چرا باید پول بدهیم و هزینه ی پرداختی من بابت چیست؟
برگزاری این رویداد خرج داره! شما با پرداخت وجه هم قسمتی (فقط قسمتی) از مخارج مانند مارکتینگ و پذیرایی ها و نهار و شام (۶ وعده) و منتورها و ...را پرداخت میکنید (البته بیش از 85 درصد مخارج با حمایت مادی و معنوی حامیان تامین شده است و شما حدود 15 درصد مبلغ را پرداخت می کنید) علاوه بر اینها هم به خودتان و دیگر شرکت کنندها نشان میدهید که حضور شما جدی است و می خواهید نهایت استفاده را از استارتاپ ویکند ببرید. لازم به ذکر است که قیمت بلیط این رویداد در اکثر نقاط جهان معادل ۱۰۰ دلار می باشد.و با یک سرچ ساده قیمت بلیط این نوع رویداد در ایران را نیز می توانید ببینید که چند برابر مبلغ فعلی هست.
چه اصراری روی معلمان دارید؟
در سیستم های آموزشی، افراد زیادی مشغول به کارند و فعالیت های آنها بطور مستقیم یا غیر مستقیم در تربیت دانش آموزان و یا دانشجویان مؤثر است اما در این میان، نقش معلمان و اساتید و دانشگاهها از دیگر افراد بسیار برجسته تر می نماید چنان که بیشتر اوقات را دانش آموزان در مدرسه و دانشجویان در دانشگاه زیر نظر آنها سپری می کنند و عوامل دیگر هم فراهم آورنده زمینه برای فعالیت معلّم ها و اساتید می باشد از این رو بسیاری از دانش آموختگان نظام آموزشی سنتی و جدید شکل گیری شخصیت خود را مرهون معلمان خود می دانند. رابطه دانش آموز با معلّم یک رابطه باطنی و معنوی است دانش آموز و یا دانشجو معلّم را شخصیتی محترم و ممتاز می داند که او را در بزرگ شدن و به استقلال و آزادی رسیدن، و به عضویت رسمی جامعه در آمدن کمک و مساعدت می نماید معلّم با روح و جان دانش آموز و یا دانشجو سروکار دارد و به همین جهت بعنوان یک الگوی محبوب و مطاع پذیرفته می شود . دانش آموز اگر چه قبلا در محیط خانواده علوم و اطلاعات فراوانی را کسب کرده رفتارهایی را آموخته و به اموری عادت کرده و تا حدودی شخصیت او شکل گرفته است ولی هنوز شکل ثابت به خود نگرفته و تا حد زیادی قابل انعطاف و تغییر می باشد. کودک و نوجوان در این سنین از محیط خانواده خارج می شود و بطور رسمی در اجتماعی جدید یعنی مدرسه و یا دانشگاه پذیرفته می شود . دانش آموز در این اجتماع جدید فرصت می یابد تا افکار و اندوخته های دینی و رفتار و عادتهای گذشته اش را مورد بازنگری قرار دهد و شخصیّت خویش را بسازد و تکمیل و تثبیت نماید. با نفوذترین و محبوب ترین فردی که می تواند در این مرحله حساس او را یاری کند معلّم است به همین جهت دانش آموزان و یا دانشجویان معلّم و استاد خود را بعنوان یک الگو و اسوه می پذیرند و از رفتار و گفتار و اخلاق خوب یا بد او سرمشق می گیرند . و خود را با وی همسان و همانند می سازند. همچنین دانش آموزان همه اعمال و رفتار معلمان و مدیر و حتّی سرایدار مدرسه را زیر نظر دارند، و از آنها درس می گیرند دانش آموزان از طرز برخورد و تعامل معلمان با مدیر، معلمان با یکدیگر، معلمان با خدمتکاران مدرسه و معلمان با دانش آموزان درس می گیرند

آدرس:شاهرود بلوار دانشگاه - روبروی هتل پارامیدا - پارک علم و فناوری استان سمنان